Praha - Česká obchodní inspekce rozhodně nedoporučuje nakupovat šperky přes internet, kde si nemůže kupující na vlastní oči prohlédnout kvalitu výrobku. Nepoctivý prodejce často většinou nekomunikuje a oprávněné požadavky spotřebitele ignoruje, píše ve středu inspekce na svém webu.
"Klasickým případem je zkušenost spotřebitelky, kterou zlákala nabídka jednoho z e-shopů ke koupi šperku ve tvaru květiny," popisuje nepoctivé praktiky prodejců inspekce. Žena si chtěla přes internet šperk potažen bílým 18karátovým zlatem a osazen elementy Swarovski. Po vybalení objednaného šperku nakupující na první pohled zjistila, že s výrobkem asi nebude něco v pořádku.
"Kromě toho, že neodpovídal vyobrazení v nabídce e-shopu, byl pokřivený, upatlaný od lepidla a v zásilce chyběl doklad o zaplacení," popisuje příběh inspekce. O jeho zaslání několikrát prodávajícího požádala, ale marně. Proto se nespokojená spotřebitelka následně obrátila na inspektorát České obchodní inspekce, místně příslušný provozovateli e-shopu.
Inspekce se rozhodla, že koupi šperku v rámci šetření zopakuje. Šperk ve tvaru květiny v e-shopu objednali a následně předali Puncovnímu úřadu v Jablonci nad Nisou k ověření deklarovaného složení. Výsledky odborného posouzení byly jednoznačné. Šperk je vyroben z niklu a mědi a byl pouze postříbřen, po zlatě ani památka. Co se týká osazení kameny, jedná se o olovnaté sklo, ale zda jsou z dílny Swarovski, se nepodařilo ověřit," píše zpráva z úřadu.
" Je tedy zřejmé, že prodávající použil klamavých obchodních praktik, a to tím, že uvedl nepravdivé informace o pozlacení šperku," zjistili inspektoři. Kromě tohoto zjištění nebyl šperk zakoupený v rámci kontroly označen povinnými údaji o výrobci, dovozci, popř. dodavateli, byl pouze zabalen v průhledném sáčku. A stejně, jako v případě spotřebitelky, chyběl v doručené zásilce doklad o zaplacení, přestože byl e-mailem před doručením zásilky vyžádán. Po prošetření a zpracování všech podkladů bude s provozovatelem e-shopu zahájeno správní řízení o uložení pokuty.
Lidé by si proto měli nákup šperků přes internet rozmyslet. Často spotřebiteli nepomůže, že má právo od koupě odstoupit do 14 dnů. I když je uplatní, vrácení peněz do 30 dnů se nedočká. Prodejce většinou nekomunikuje a oprávněné požadavky spotřebitele ignoruje.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 47 minutami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 1 hodinou
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 2 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 2 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 3 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 4 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 5 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil dosažení „rámcové dohody“ ohledně Grónska, čímž alespoň dočasně zažehnal hrozící transatlantickou krizi. Poté, co několik dní stupňoval napětí výhrůžkami o vojenském obsazení ostrova a uvalení drastických cel na evropské spojence, došlo po schůzce s šéfem NATO Markem Ruttem k nečekanému obratu. Trump sice odvolal hrozbu deseti- až pětadvacetiprocentních cel, která měla začít platit od února, ale zároveň dal jasně najevo, že jeho ambice získat nad Arktidou kontrolu zůstávají neměnné.
Zdroj: Libor Novák