Praha - O vánočních svátcích počet sebevražd rozhodně neroste, uvádějí statistici a svá tvrzení podporují čísly. Prosinec totiž dlouhodobě patří k měsícům s nejmenším počtem dobrovolných odchodů ze světa.
Tento trend potvrzují čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) z let 2006 až 2010, kdy prosinec patří mezi měsíce s nejmenším počtem sebevražd. Naopak nejvíce jich lidé spáchali v květnu (rok 2006), v červnu (rok 2007), v dubnu (rok 2008), v říjnu (rok 2009) a v září (rok 2010).
Přímo na Vánoce připadá jen 63 procent průměrného denního počtu sebevražd, jinými slovy, sebevražednost je podle analýz na Vánoce téměř o dvě třetiny nižší než průměrná hodnota zbytku roku.
Také poslední den roku, Silvestr, je dnem s nízkou sebevražedností, čímž vzniká značný kontrast v porovnání s následujícím prvním lednem.
Ve sledovaném období totiž právě 1. leden byl dnem s velmi vysokou sebevražedností. Šlo o den s druhým největším souhrnným počtem sebevražd, kdy maximální počet dosáhl devíti případů.
Podle odborníků souvisí vyšší sebevražednost na prvního ledna s bilancováním a rekapitulací minulého roku a vyhlídkami do roku následujícího, vše je často zvýrazněno alkoholem.
Počet lidí, kteří o vlastní vůli ukončí svůj život, od 70. let v Česku výrazně klesá. Vloni spáchalo sebevraždu 1502 osob, zatímco v 70. letech byl průměr sebevražd téměř 2500 ročně. Nejvíce dobrovolných odchodů ze světa se stalo v roce 1934, kdy tímto způsobem zemřelo 4007.
Tendenci ukončit vlastní život mají výrazně muži proti ženám. Za poslední pětiletí končí sebevraždou pětkrát víc mužů než žen.
Muži zvolí pro svou dobrovolnou smrt oběšení, ženy se otráví. Za poslední čtyři roky tak svůj život ukončila skoro čtvrtina sebevražedkyň, kdežto mužů ani ne sedm ze sta. Ti navíc kromě oběšení (67,4 procenta) volí i smrt zastřelením (11,5 procenta). Ta je pro ženy výjimečná.
Nejčastějším dnem, kdy lidé spáchají sebevraždu, je pondělí.
Související
Tragédie v propasti Macocha. Policie vyšetřuje úmrtí ženy
Princ William v rozhovoru, který mu dělal potíže. Žena se ho ptala, zda je v pořádku
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
před 1 hodinou
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
před 2 hodinami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 3 hodinami
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 3 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 5 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 5 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 6 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 7 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 8 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 8 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 8 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 9 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 10 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 11 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
Klimatická změna v Česku je realitou, roste teplota a ubývá dnů se sněhovou pokrývkou. Takové jsou závěry studentské práce, kterou se rozhodl citovat Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě