Česko poslalo na humanitární účely miliony. Kam nejvíce?

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí poslalo na humanitární účely v roce 2012 přibližně 70 milionů korun. Nejvíce pomáhalo zemím subsaharské Afriky a lidem, které ovlivnil konflikt v Sýrii, informovalo v úterý ministerstvo na svém webu.

Na pomoc obyvatelům Sýrie a syrským uprchlíkům v regionu, tedy hlavně v Jordánsku, Libanonu a v Turecku, poslala Česká republika 16,5 milionu korun, další čtyři miliony korun byly určené na pomoc palestinským uprchlíkům, kteří utekli například i do Sýrie.

"Konflikty prohlubovaly humanitární problémy také v Sahelu, hlavně v Mali, kvůli přílivu uprchlíků též v Nigeru, Burkině Faso a Mauretánii, v Súdánu i Jižním Súdánu a na východě Konžské demokratické republiky," napsali pracovníci ministerstva, podle kterých přetrvávaly závažné humanitární potřeby i v Somálsku a v Jemenu. Česká republika na pomoc těmto zemím uvolnila 25 milionů korun.

Více než 11 milionů korun pak ČR zaslal asijským zemím, které potřebovaly pomoc buď kvůli bezpečnostní nestabilitě, nebo kvůli dopadům přírodních katastrof. Finanční pomoc tak putovala do Afghánistánu, Pákistánu a na východ Barmy.

Dalších skoro 11 milionů korun poslali zástupci státu na okamžitou pomoc a obnovu po přírodních katastrofách. V první polovině roku trápilo subsaharské oblasti Afriky sucho, na podzim zaskočil Karibik a východní pobřeží USA hurikán Sandy. Cyklony a tajfuny ničily rozsáhlé oblasti v Tichomoří a ve Střední Americe. "Nejrozsáhlejším záplavám za posledních padesát let čelila také Nigérie," dodává rezort, který přispěl 2,5 miliony korun na projekty Ústředního fondu OSN pro okamžitou reakci a třemi miliony korun na výzvu ve prospěch rozpuštění Camp New Iraq.

Nejvíce peněz (44,5 procenta) využily české nevládní organizace a dále pak mezinárodní humanitární organizace (43,5 procenta).

Na humanitární pomoc, kterou ČR poskytne světu, byla na letošní rok schválená stejná částka jako v předchozích letech.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí charita humanitární krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy