Praha - Kontroverzního pohledu na témata evropské integrace či globálního oteplování se český prezident Václav Klaus nebál. Během deseti let ve funkci napsal více než 30 knih a publikací, mimo jiné i o jeho "domácím" oboru, tedy o ekonomice.
Prvním dílem byl záznam jeho tří "prezidentských" projevů, které pronesl během tří kol prezidentské volby v roce 2003. Knihu mu editoval tiskový mluvčí a budoucí vicekancléř Petr Hájek.
Na podzim téhož roku vychází publikace "Přerušený rozhovor", kde se kromě již zmíněných projevů objevují také články, eseje a tisková prohlášení. Kniha je ale hlavně záznamem rozhovoru mezi rozhlasovým redaktorem Jeronýmem Janíčkem a Klausem, v době kdy ještě býval poslancem a posléze prezidentem.
Rok po jeho zvolení se objevuje první kniha ze série prezidentských ročenek. Šlo o "Rok první", tedy shrnutí 365 dní na Hradě prezidentovýma očima. V té době nejspíš Klaus netušil, že bude mít série svazků deset.
Prezident se dlouhodobě zabývá evropskou integrací, například i v knize z roku 2004 "Evropa Václava Klause". Šlo o znovuoživení knihy "Evropa pohledem politika, pohledem ekonoma", od jejíhož vydání uplynuly tehdy tři roky. V předmluvě připomíná, že kniha vychází pouhých 14 dní před vstupem České republiky do Evropské unie.
Při vstupu do unie posléze uvedl, že Češi vstupem do unie nejenom získají, ale také mnohé ztratí. "Měli bychom udělat všechno pro to, aby byl poměr toho, co získáváme a co ztrácíme, pro nás příznivý, což v žádném případě není a nebude automatické. V prvé řadě to bude záviset na nás samotných," prohlásil v předvečer začlenění České republiky do unie.
Knihy vycházely prezidentovi i v zahraničí, v roce 2005 "Na cestě k demokracii: Česká republika od komunismu ke svobodné společnosti", kterou vydal americký think-tank.
V Čechách poté napsal předmluvu ke knize "Řekněme své ANO nebo NE evropské ústavě". Klausovi následně vycházela další a další díla s evropskou a ekonomickou tematikou.
V roce 2007 vzniklo během tří měsíců Klausovo kontroverzní dílo "Modrá, nikoli zelená planeta" s podtitulem "Co je ohroženo: Klima nebo svoboda?" do níž zařadil i své odpovědi jako opozici amerického viceprezidenta Ala Gorea pro americký Kongres. V publikaci bojoval proti rostoucí "panice" z globálního oteplování a proti absenci opozitních názorů. "I já – jako svědek dnešní celosvětové debaty – chci říci, že už se zlobím a že i já už nejsem jenom znepokojen," napsal v předmluvě ke knize. Během let kniha vyšla v devatenácti jazycích, naposledy loni v čínštině, je tak kromě hlavních světových jazyků k dostání i ve slovinštině, albánštině, indonéštině nebo v černohorštině.
V roce 2010 vyšly i Klausovy Zápisky z cest. "Myšlenka písemného zachycení dojmů z cest vznikla z mé vlastní frustrace, že o cestách prezidenta (dříve premiéra či předsedy sněmovny) skoro nikdo nic podstatného nenapíše, ač s námi skupina novinářů vždy jede," píše Klaus v předmluvě, kde zároveň dodává, že kniha nepojednává o pracovních záležitostech prezidenta. O dva roky později pak již během cestování načerpal tolik dojmů, že knižně mohlo vyjít i pokračování – "Zápisky z nových cest".
Posledním dílem, které se vymyká evropskému nebo ekologickému diskurzu, je publikace "Spor o amnestii", kterou již vydal Institut Václava Klause. Jde o kompilát novinových rozhovorů i prohlášení, jež prezident učinil ohledně jím vyhlášené plošné amnestie. Zároveň obsahuje i dopisy občanů, stejně jako různé pohledy od filozofie přes právo na amnestii.
Za zamyšlení nad svými 23 lety v politice pak považuje novou knihu "My, Evropa a svět", ve které chce burcovat k "fundamentální změně", která přesahuje běžnou politiku.
Související
Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu
Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , knihy , prezident čr
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
před 1 hodinou
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
před 1 hodinou
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
před 1 hodinou
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
před 2 hodinami
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
před 2 hodinami
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
před 3 hodinami
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
před 3 hodinami
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
před 4 hodinami
"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce
před 5 hodinami
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
včera
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
včera
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
včera
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
včera
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
včera
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
včera
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
včera
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
včera
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
včera
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
včera
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé nálety na cíle ovládané povstalci Húsíji v Jemenu, při nichž zahynulo nejméně devět lidí ve městě Hudajda. Podle izraelských médií se do útoku zapojily desítky bojových letounů spolu s tankovacími a zpravodajskými letadly.
Zdroj: Libor Novák