Kdo může nově dědit? Občanský zákoník přichází s radikální změnou

Praha - Bonvivánský strýc zanechal po sobě nejen dluhy, ale také ceněnou sbírku mincí a několik obrazů. Pokud tyto starožitnosti dědic zatají, bude muset uhradit dluhy v plné výši. Novinku zavádí od příštího roku nový občanský zákoník.

V současné době má dědic povinnost hradit dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Zásadní problém spočívá v tom, že předmětem pozůstalosti se stanou nemovitosti nebo vklady na účtech, ale drahé obrazy, starožitnosti nebo cenné sbírky často dědici před věřiteli zatají.

"Zatajování cenných movitých věcí před věřiteli se děje velmi často, protože dědicům za toto jednání nehrozí prakticky žádná sankce," informuje ministerstvo spravedlnosti.

Dědic podle nového zákoníku má právo vyhradit si soupis pozůstalosti. Musí to však udělat do jednoho měsíce od informování soudem, a dodatečně tak učinit nemůže. Soupis ho pak ochrání před vysokými dluhy, které by z dědictví nemohl splatit.

"Jestliže dědic vědomě neuvede v tomto soupisu některé předměty a věřiteli se podaří jejich existenci prokázat, přestane pro dědice platit ochrana, kterou mu soupis poskytoval, a bude muset uhradit dluhy v plné výši," říká jasně nový paragraf v dědickém právu.

Nový občanský zákoník také rozšiřuje počet dědických skupin ze čtyř na šest, tak by zůstal majetek co nejčastěji v rodině zemřelého. "Preferujeme to, aby se stát stal dědicem pouze ve velmi výjimečných případech," informuje ministerstvo spravedlnosti.

V dosavadní podobě dědického práva existují čtyři dědické skupiny. V první dědí děti a manžel či manželka po zemřelém, a to stejným dílem. V systému dědických tříd může teoreticky dědit člověk, který žil se zesnulým prokazatelně rok ve společné domácnosti, nebo prarodiče zemřelého.

Od nového roku k současné podobě přibudou do dědictví také děti dětí sourozenců. "Mohlo by se tak opravdu teoreticky stát, že zdědíte majetek po sourozenci vaší babičky nebo dědečka," říká zákoník.

Nikdo nemůže v okamžiku sepsání poslední vůle tušit, zda se osoba, kterou povolává za dědice, skutečně dědictví dožije. Nová podoba občanského zákoníku zavede tzv. dědickou substituci. Současná úprava dědického práva, jako téměř jediná v Evropě (ještě Slovensko), totiž na takovou možnost vůbec nemyslí.

První variantou je povolat náhradního dědice pro případ, že původní dědic zemře.

Druhou novinkou je zavedení institutu svěřenského nástupnictví. Tento institut může mít své opodstatnění v případech, kdy mají rodiče např. mentálně postižené dítě. Pokud rodiče zemřou, stane se jediným dědicem jejich mentálně postižené dítě, které samo závěť sepsat nemůže. Jestliže by následně zemřelo a nemělo žádných zákonných dědiců, připadla by celá pozůstalost státu. Pokud bude svěřenské nástupnictví zřízeno, zůstane v soukromé sféře zachován alespoň majetek, který dítě nabylo dědictvím po rodičích.

Související

Více souvisejících

občanský zákoník zákony dluhy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy