Nemocní lidé si mohou "dupnout! " Z domu mě nevystěhujete!

Praha - Do sanatoria nepůjdu, z domu mě nevystěhujete, chci mít opatrovníka, to jsou přání, která si mohou lidé nemocní například Alzheimerovou chorobou sepsat pro své nejbližší. Podle tohoto dokumentu se bude muset jejich okolí chovat ve chvíli, kdy se nemocným výrazně zhorší jejich zdravotní stav.

Podle nového občanského zákoníku může člověk, který je postižený například Alzheimerovou nemocí, Parkinsonovou nemocí či roztroušenou sklerózou třeba "zatrhnout" své rodině, aby byl ze svého domku vystěhovaný do paneláku na předměstí. Může si také přát, aby se jeho opatrovníkem stala konkrétní osoba. Tohle všechno může sepsat v takzvaném předběžném prohlášení v případě nemoci.

„Ještě v počáteční fázi nemoci může postižený v písemné formě, ve formě veřejné listiny před svědky vyjádřit takovéto přání, aby jeho záležitosti byly spravovány určitým způsobem," uvedl právník a hlavní autor návrhu nového občanského zákoníku Karel Eliáš.

V současné době tuto možnost nemocný nemá. Dnes může soud na návrh nějakého úřadu, nebo dokonce i z vlastního podnětu zahájit řízení o zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům. Nemocnému jmenuje opatrovníka a ten rozhoduje místo nemocného.

"Každému se může stát i to, že se bude motat na ulici a bude vypadat jako nemocný, přitom bude pouze ve stavu přechodného pomatení nebo celkové duševní slabosti. Už se staly případy, kdy se paní v duševním rozrušení rozčilila, přijeli pro ni a drželi ji nějakou dobu ve zdravotnickém zařízení," uvedl Eliáš. Zdravotnické zařízení totiž v současné době musí oznámit soudu do čtyřiadvaceti hodin informaci o zadržení a soud o něm musí rozhodnout do sedmi dnů.

Související

Více souvisejících

občanský zákoník důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy