Blažek se zastal manžela Fibingerové, soud mu vzkázal ostrá slova

Brno - Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v kauze Jaroslava Šmída, manžela bývalé koulařky Heleny Fibingerové. Šmíd v opilosti způsobil nehodu, při které zemřel šestatřicetiletý cyklista.

Jihomoravské soudy mu v roce 2011 pravomocně uložily trest 3,5 roku ve vězení. Blažek se domníval, že justici ovlivnil tlak médií a veřejnosti. NS ale nenašel důvod k zásahu, zjistila ČTK z databáze soudu.

Podle Nejvyššího soudu justice při výměře trestu správně zohlednila tři Šmídovy dřívější přestupky, stejně jako to, že po nehodě bez řidičského průkazu znovu sedl za volant. "V této souvislosti již lze zcela oprávněně vyslovit závěr o řidičské aroganci obviněného a nepokrytě najevo dávané ignoraci dopravních předpisů," stojí v usnesení senátu s předsedkyní Danuší Novotnou.

Blažek ve stížnosti zpochybňoval také některé důkazy. Například se prý nepodařilo zcela objasnit míru ovlivnění alkoholem. Tři znalecké posudky jsou podle ministra velmi rozdílné. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že důkazy jsou jednoznačné.

Za nepodložené soudci označili tvrzení o tlaku médií a veřejné poptávce po exemplárním trestu. Jde prý jen o spekulaci. "Stěžovatel neuvedl žádný konkrétní důkaz, který by tento závěr jakkoli odůvodňoval," napsali soudci.

Nehoda se stala v listopadu 2009 u Vnorov na Hodonínsku. Šmíd (77) při ní v opilosti zezadu automobilem srazil cyklistu, který zemřel. Manžel známé koulařky byl odsouzen za ublížení na zdraví a také za ohrožení pod vlivem toxické látky.

Šmíd po kolizi přiznal, že před střetem pil víno, nicméně tvrdí, že nehodu zavinil cyklista, který mu vjel do cesty. Podle znalců je to sice teoreticky možné, ale neexistuje k tomu žádný pádný důkaz. Především se ale nenalezly žádné stopy na silnici, které potvrdily, že se Šmíd snažil ve svém nissanu kolizi zabránit, popřípadě že se pokoušel cyklistu před střetem objet.

Před nehodou dostal partner Fibingerové od přítele ve sklípku patnáctilitrový demižon vína. Krátce před nehodou vypil litr, a to jen několik málo minut před srážkou. Šmíd tvrdí, že se napít musel. Je totiž cukrovkář a údajně pociťoval, že mu hrozí hypoglykemický šok. Potřeboval tedy doplnit do organismu tekutiny. Bezprostředně po nehodě ale o zdravotních potížích nic neřekl policistům ani třem lékařům, kteří jej vyšetřovali.

Asi tři čtvrtě hodiny po kolizi byla Šmídova hladina alkoholu podle krevních testů 1,3 promile. V době nehody byla patrně nižší. Po kolizi byl Šmídovi zajištěn řidičský průkaz, přesto byl později zastaven policejní hlídkou za volantem vozu.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ne znamená ne. Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 

Více souvisejících

Pavel Blažek Helena Fibingerová soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy