Praha - Včerejší mohutný výbuch plynu v centru Prahy vyvolal mezi lidmi, kteří doma využívají plyn obavy i otázky, jak by únik plynu zvládli oni sami. Přinášíme vám zásady, jak se před únikem či výbuchem plynu chránit a jak se při tom zachovat.
O plynu platí to samé, co o ohni. Dobrý sluha, zlý pán. Riziko úniku plynu nikdy neodstraníme, ale můžeme ho zásadně snížit. Například pravidelnou revizí všech plynových spotřebičů a plynového vedení. Kromě toho se ovšem můžeme bránit i aktivně - pokud doma použijeme detektory. Ty vás varují buď před stoupající koncentrací spalin nebo před unikajícím plynem. A v neposledním případě je rovněž nutné vědět, jak se při úniku plynu zachovat - několik jednoduchých zásad nám totiž může zachránit život.
Tou první zásadou je používat svůj čich. Zemní plyn sám o sobě je bez zápachu, proto ho plynárenské společnosti vždy obohacují o odorant. To je látka, která zapáchá a před únikem plynu tak varuje. Ucítíte-li plyn, rozhodně to nepodceňujte, všeho zanechte a vypátrejte příčinu.
Plynové spotřebiče a plynový rozvod
Prohlédněte si doma dobře všechny spotřebiče na plyn, které užíváte. Každý z nich by na sobě měl mít značku CE. Jde o zkratku francouzského " Communauté Européenne", která znamená, že spotřebič odpovídá (vysokým) evropským požadavkům na bezpečnost. Označení zavedla Evropská unie v roce 1996 a od té doby jím musí být označen každý (nejen plynový) spotřebič prodávaný v EU.
Máte-li doma ještě starší zařízení, značka CE na něm bude chybět. Ani pak vám nutně nejde o život, ale už s ohledem na věk sporáku, průtokového ohřívače nebo plynového kotle, je nutné nepodceňovat jeho odbornou údržbu. Něco málo sice každoroční prohlídka stojí, ale může vám zachránit, život, majetek i zdraví. Nespoléhejte na to, že údržbu plynového spotřebiče zvládnete sami a raději si pozvěte odborníka.
Každý prostor, kde používáte plynový spotřebič je nutné větrat. Spaluje se v něm nejen plyn, ale i kyslík ve vzduchu. Přitápění plynem v bytě, autě nebo dokonce ve stanu už stálo životy mnoho neopatrných lidí. I proto odborníci varují také před tím, aby lidé plynové spotřebiče používali jen k tomu, k čemu jsou určeny. Přitápět plynovou troubou je rozhodně velmi rizikové a nerozumné chování.
K dalším zásadám patří i kontrola plamene sporáku nebo kotle. Pozorujte, jestli všechny viditelné plamínky hoří modře a jestli se plyn spaluje bez sazí. Všímejte si, jestli spotřebič příliš nehlučí nebo nezapáchá. A neškodí si zkontrolovat, kde máte doma hlavní uzávěr plynu a jak rychle se k němu dokážete dostat.
Detektory plynu a spalin
Pokud zemní plyn unikne do ovzduší vytvoří se vzduchem mimořádně výbušnou směs. Zapálit ji může nejen hořící sirka nebo cigareta, ale i elektrická jiskra a dokonce i intenzivní tření nebo silně rozpálená plocha v okolí mraku plynu. Člověku ale může být nebezpečná i jiná věc - oxid uhelnatý, jinými slovy spaliny po plynu.
Oxid uhelnatý má v tuzemsku na svědomí každoročně desítky životů. A to zdaleka ne v zimě, kdy se plynem často topí a kdy by se podobné nehody daly očekávat. Snad nejvíce podobných neštěstí se objevuje v horkém létě. Právě vinou vysokých teplot se v komíně občas vytvoří opačný tah a komín tak přestane odsávat spaliny z bytu či domu. Ty se uvnitř hromadí a snadno dokážou obyvatele bytu otrávit.
Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že není cítit. Je zcela bez chuti a zápachu a člověk ho tedy nedokáže zaznamenat! Prvními příznaky jsou bolest hlavy, únava, nevolnost a závratě. V poslední fázi, která je mimořádně rychlá, člověku zčervená pokožka, zvýší se mu radikálně teplota a upadne do bezvědomí. To je často tak rychlé, že lidé nedokážou ani opustit místnost.
Tomu všemu mohou předejít detektory spalin. Jejich ceny se pohybují už od stovek korun. Detektory se umísťují ke stropům a v případě nebezpečné koncentrace oxidu uhelnatého spustí alarm.
Podobně fungují i detektory plynu. Nebezpečí signalizují už ve chvíli, kdy koncentrace plynu ve vzduchu dosáhne 5 až 10 procent dolní meze výbušnosti. Nejvhodnější je umístit takový detektor do místností, kudy vedou rozvody plynu nebo tam jsou plynové spotřebiče a zároveň tam tak často nechodíme, abychom plyn odhalili vlastním nosem. V praxi to tedy bývají nejčastěji sklepy budov. Zdá se, že i v případě pražského výbuchu šlo o podobnou situaci, tedy plyn nahromaděný ve sklepě či přízemí.
Detektory úniku zemního plynu jsou však trochu dražší než detektory spalin. Jejich ceny se pohybují zhruba od tisícovky. Ale například ten, který nabízí svým klientům Pražská plynárenská, vás i s montáží vyjde na pět tisíc korun. Každý rok se s ním musí na přezkoušení čidel (cena: 350 Kč) a po pěti letech je navíc nutné detektor koupit nový.
"Rozhodně bych detektor zemního plynu doporučil každému zákazníkovi, který užívá plyn. Hlavně seniorům, kteří často zapomenou, že vaří, případně usnou, voda jim uhasí plamen a plyn je pak může otrávit," popsal typické využití detektorů mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Co dělat, když plyn uchází?
V případě, že únik plynu zjistíte, zachovejte především chladnou hlavu. Okamžitě uhaste všechny plameny ve svém okolí, které by mohly plyn přivést k explozi. Otevřete všechna okna a dveře. Pak uzavřete všechny uzávěry plynu, případně ten hlavní pro celý dům.
To vše je více méně logické. Rady odborníků ovšem pokračují. Nekuřte, nepoužívejte otevřený oheň, nemanipulujte s elektrickými spotřebiči. Také je důležité nevytahovat je ze zásuvky, aby nevznikla jiskra.
Jdete-li varovat sousedy (což byste rozhodně měli udělat), nepoužívejte zvonek, ale zaklepejte jim na dveře. Netelefonujte z místa, kde cítíte plyn. Nepoužívejte ani výtah. Informujte policii nebo hasiče, případně rovnou zavolejte plynařům. Úniky plynu můžete z každého místa v republice hlásit na číslo 1239.
Související

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj

Ficovi zahrál Trump do karet. Slovensko nepodpoří Ukrajinu, vzkázal
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
před 1 hodinou

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
před 2 hodinami

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
před 3 hodinami

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
před 4 hodinami

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno před 4 hodinami

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
před 5 hodinami

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
před 5 hodinami

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
před 6 hodinami

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno před 6 hodinami

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 7 hodinami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 7 hodinami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 7 hodinami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 9 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 9 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 9 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 10 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 11 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 11 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 12 hodinami
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák