Spor o moravskou vlajku se vrací. Jak by měla vypadat?

Brno - V den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, vyvěsí 550 radnic moravskou vlajku. Akce se uskuteční počtvrté jako připomínka kultury, tradic a historie Moravy. Ve srovnání s loňskem se počet radnic zvýšil o 150. Současné číslo není konečné.

Zlatočervenou vlajku, doplněnou o moravskou orlici, vyvěsí letos nově například města Frenštát pod Radhoštěm, Kunovice, Hluk a Uherský Ostroh na Uherskohradišťsku, dále Jevišovice na Znojemsku, nebo Vidnava na Jesenicku. Tradičně dlouhý seznam vinařských obcí rozšíří Šakvice a Tvrdonice na Břeclavsku.

Z historických sídel se k akci připojil Sloup a Holštejn u Blanska, Komňa a Osvětimany na Uherskohradišťsku nebo Ženklava s Kunínem na Novojičínsku. Vysokou podporu má akce v moravské části Vysočiny, na jižní Moravě a v Olomouckém kraji. Přibývají radnice na Zlínském kraji, na Svitavsku i severu Moravy.

"Vlajku letos vyvěsí již více než čtvrtina měst a obcí na Moravě. Mnohé radnice se k akci připojují automaticky a o jejich účasti se dovídáme se zpožděním. Nejvíce nás ale těší zájem veřejnosti," uvedla Holaňová. Moravskou vlajku lze vidět na sportovních utkáních i společenských akcích všeho druhu.

"Současně užívaná 'moravská' vlajka je naprosto nesprávná. Jednak vychází z rakousko-uherského znaku Moravy, za druhé ho má dokonce na sobě. To je z odborného hlediska špatně," řekl již dříve v rozhovoru pro IHNED.cz Jaroslav Martykán, předseda České vexilologické společnosti.

Diskuse o podobě tzv. moravské vlajky se vede už více než sto let. Problém tkví především ve sporu o barvu moravského znaku, ze kterého se vlajka odvozuje. Tedy jestli být moravská orlice stříbro-červeně šachovaná, nebo zda má být šachování zlato-červené.

Zlatá barva se na moravském znaku nikdy dlouhodobě neužívala a až na výjimky měly rakousko-uherský, československý i dnešní český státní znak moravskou orlici vyvedenou ve stříbrné a červené barvě.

Znak Moravy měl povýšit, tj. změnit bílou barvu (stříbro) na žlutou (zlato), už v polovině 15. století císař Fridrich III. za pomoc Moravanů při obléhání Vídně. Změna se neujala, zemský sněm ji zprvu ani nepřijal.

Milník představuje revoluční rok 1848, kdy poprvé přímo volený zemský sněm rozhodl, že moravskými národními barvami budou žlutá a červená. Autorem moravské bikolory se stal Alois Šembera. Revoluce 1848 selhala a rozhodnutí zemského sněmu nenabylo právní moci. Až na sklonku existence habsburské monarchie se za první světové války konečně objevila pozlacená orlice i na celoříšském znaku.

Nově vzniklá Československá republika se ve snaze odvrátit se od všeho rakouského vrátila k postříbřené orlici. Bílá se totiž bere jako jedna ze slovanských barev.

Podle barev na znaku by však podle heraldických a vexilologických pravidel měla vlajka mít tři vodorovné pruhy: bílý, červený a modrý. Tím by byla totožná s českou trikolorou či vlajkou protektorátu Čechy a Morava. Je možné prohodit první dva pruhy, ale to by se vlajka podobala vlajkám Nizozemska a Lucemburska, což by podle vexilologů nebylo přijatelné, upozorňuje ihned.cz.

Související

Zámek Tovačov. (autor: Pavel Vlach)

Zámek Tovačov se pyšní nejvyšší zámeckou věží u nás

Ač nepříliš známý, o to však zajímavější zámek Tovačov leží ve stejnojmenné obci, v okrese Přerov v Olomouckém kraji. Dodnes ho tvoří rozsáhlý komplex budov a dvě nádvoří, včetně původního opevnění. Po započatých opravách nabízí nejen krásně zařízené interiéry, ale i vyhlídky z nejvyšší zámecké věže u nás.
Zbytky zámku v Maříži. (autor: Harold)

Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?

Zámek, respektive zbytky zámku Maříž, se nacházejí na okraji stejnojmenné vsi v jihozápadní části Moravy, nedaleko hranic s Rakouskem. Právě blízkost Rakouska několikrát významně zasáhla do dějin tvrze, později zámku, ať už v dobrém, či ve zlém. Dnešní stav zámku má na svědomí působení JZD a částečně též francouzští filmaři.

Více souvisejících

morava Vlajky

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy