Bez pitné vody je v ČR kvůli povodním zhruba 31.000 lidí

Praha - Zhruba 31.000 lidí v ČR přišlo kvůli záplavám o zdroj pitné vody. Povodně totiž podle hygieniků znečistily 636 studní a 72 veřejných vodovodů. ČTK to dnes oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. V případech, kdy byly velkou vodou zasaženy vodovody, musí vodohospodáři zajistit náhradní zásobování. Lidé, kteří mají vlastní studnu, by měli podle úřadu vodu vyčerpat a studnu dezinfikovat. Státní veterinární správa varuje také před potravinami znečištěnými povodní.

Záplavy postihly několik krajů v Čechách. V některých oblastech kvůli tomu bylo omezeno nebo zakázáno používání vody k pití. Nejvíce veřejných vodovodů bylo zasaženo povodněmi podle jednotlivých krajských hygienických stanic ve Středočeském kraji, a to 39 z celkových 72. V Jihočeském kraji znečistila velká voda 14 vodovodů a v Ústeckém kraji stejný počet.Podle ministerstva dostávají lidé v místech, kde nyní jakost pitné vody ve vodovodech nevyhovuje hygienickým limitům, vodu prostřednictvím cisteren nebo v láhvích. "V případě zasažených veřejných zdrojů pitné vody je jejich provozovatel povinen zajistit náhradní zásobování a také to, aby odběratelům byly k dispozici aktuální informace o jakosti dodávané pitné vody," uvedla Plívová.Ve složitější situaci jsou lidé, kteří odebírají pitnou vodu jen z vlastní studny. "Domácnosti postižené povodní by v těchto případech neměly tento zdroj využívat, dokud není provedena asanace. To znamená vyčerpání, vyčištění a dezinfekce studny a následné provedení rozboru vody, který prokáže, že kvalita vyhovuje hygienickým požadavkům pro použití k pitným účelům," sdělila mluvčí ministerstva. Bližší informace a další rady mohou lidé najít na webu úřadu.Například lidé v zaplavených městech Ústeckého kraje, jako jsou Děčín, Teplice, Litoměřice či Ústí nad Labem, se však údajně nemusí bát pít vodu z kohoutku. ČTK to dnes řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Záplavami byla podle ní v kraji znečištěna jen některá prameniště v menších obcích, vodovodní systémy měst prý znečištěné nejsou.Kromě vody ze zaplavených oblastí by lidé neměli konzumovat potraviny, které přišly do styku s vodou ze záplav. "Jsou kontaminovány. Voda vypláchla všechny kanály či žumpy a přetekly i čističky odpadních vod," upozornil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Jedinou výjimkou mohou být konzervy, které je možné pečlivě umýt, pokud ve vodě neležely moc dlouho," doplnil.Povodně mohly znečistit také krmivo a stelivo pro zvířata. "Je třeba všechno pečlivě zkontrolovat," sdělil Duben. Vodou znečištěné potraviny či krmivo je podle něj třeba zlikvidovat, stejně jako třeba uhynulá zvířata.Výši škod na uskladněných potravinách zatím veterinární správa nezná. "Po zkušenostech z roku 2002 většina provozovatelů sklady v předstihu vyprázdnila. Nicméně případné škody bude možné zjistit, až opadnou vody," uvedl mluvčí. Větší úhyny hospodářských zvířat podle něj v současnosti hlášeny nejsou. "Výjimkou jsou ryby z protržených rybníků, například v jižních Čechách chybí asi 10.000 pstruhů, ale to jsou prozatím jen odhady," řekl Duben ČTK. Tisíce zvířat museli veterináři evakuovat, mezi nimi třeba 180 selat v Jihočeském kraji, 150 krav a 53 koní v Ústeckém, 222 koní v Praze a přes tisícovku zvířat ze zoo.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy