NOVÉ INFO: Hrozba záplav trvá, živel má 10. oběť, roste strach z komárů

Praha - Ústřední povodňová komise dnes nařídila zachovat protipovodňová opatření v nynějším stavu. Meteorologové totiž v neděli a pondělí očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Vodohospodáři mají tvořit rezervy na přehradách. Po zasedání ústředního krizového štábu to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"Vzhledem k prognóze Českého hydrometeorologického ústavu nařizuje ústřední povodňová komise všem povodňovým komisím nesnižovat, respektive zachovat protipovodňová opatření ve stávajícím stavu.," uvedl ministr. Nařízení platí ihned a až do odvolání.

"Komise nařizuje Povodí Vltavy, Labe a Ohře provést manipulaci na všech relevantních vodních dílech s cílem zajistit maximální možnou retenci pro případ akumulace srážek při současném zachování stávajícího tempa poklesu hladiny zatopených území," doplnil.

Povodí Vltavy zvýšilo ráno odtok z lipenské přehrady ze 119 na 130 metrů krychlových za sekundu a podle ředitele hornovltavského závodu Povodí Zdeňka Zídka na tom není třeba nic měnit. V neděli už bude prázdný retenční prostor a přehrada bude připravená zadržet eventuální další povodňovou vlnu. Před 11 lety odtok vystoupal až na 380 metrů krychlových za sekundu.

Zídek odmítá hypotézy, že přehrady nebyly včas vypuštěny kvůli tomu, aby voda mohla vyrábět elektřinu. Českou kotlinu podle něj historicky zužoval spíše nedostatek vody než její přebytek, proto se nádrže budovaly. Budovaly se proto, aby vodu zadržely, aby byl dostatek pitné vody. "Ne nadarmo si říkáme střecha Evropy, nic k nám nepřiteče, všechno od nás odteče. Právě proto, aby to neodteklo moc rychle, se budovaly přehrady," řekl.

Povodně v Česku už mají desátou oběť. Na vltavském jezu u Herbertova na Českokrumlovsku se převrátil raft s pěti mladíky, dva z nich se utopili.  Podle informací ČTK jsou oba mrtví z německy mluvící země. Prvního utonulého hasiči vyprostili pár metrů pod jezem v Herbertově. Tělo druhého muže unášel proud řeky několik stovek metrů, než se jej záchranářům podařilo dostat z vody. Pětici vodáků bylo kolem 30 let.

Objevilo se další možné nebezpečí po povodních. Louže a laguny, které zůstávají po záplavách, využívají komáři jako líhniště. Jihočeští hygienici, aby zabránili přemnožení hmyzu, zaplavená území monitorují a jsou připraveni zasáhnout.

„My jsme na tom v současné době tak, že komáři jsou po zdrojích pitné vody pro nás v oblasti veřejného zdraví tématem číslo dvě. Momentálně končíme s vytipováním lokalit, kde se po poklesu hladin tvoří laguny," řekl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Nejhorší situace je podle něj v jižních Čechách na Písecku a na Táborsku. „V těchto lokalitách se provádí monitoring populace larev takzvaných popovodňových komárů a na základě tohoto monitoringu pak bude rozhodnuto o aplikaci některého z cílených biocidních prostředků," uvedl pro rozhlas.cz Kotrba.

Obyvatelé zaplavených obcí na Mělnicku se začínají postupně vracet domů a uklízejí napáchané škody. Někteří ale ještě musí čekat, až voda z jejich domů opadne. ČTK to řekli starostové obcí Lužec nad Vltavou, Hořín, Zálezlice a města Kralupy nad Vltavou. Obávají se ale přívalových dešťů, které mají přijít od neděle.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy