Povodně v Praze? Nic zvláštního, dokládá historie

Praha - Povodně v Praze byly v minulosti poměrně častým jevem, skoro každoroční byly jarní nebo zimní záplavy. Až do druhé poloviny 19. století, kdy vznikly nábřežní stěny, nebyla voda ve Vltavě ve městě regulovaná. Z přírodních břehů se pak snadno vylévala až do historického centra. "Jednou za sto let zaplavila třeba třetinu historických měst pražských, sahala až ke Staroměstskému náměstí," řekla dnes ČTK expertka na historii pražských záplav Pavla Státníková z Muzea hlavního města Prahy.

"Stoleté a větší povodně bývaly jednou za sto let, což je ale myšleno v uvozovkách, protože třeba ve 13. století se velké povodně opakovaly třikrát za sebou," uvedla autorka řady knih o pražských záplavách a kurátorka výstavy Staletí pod vodou. "Menší povodně byly celkem každoroční záležitostí a počítalo se s tím," dodala.

Nejvíc zaplavované bývalo Podskalí. "Úroveň Podskalí si každý může odvodit podle dochované celnice, která je na Výtoni. Celý břeh byl na stejné úrovni, navíc břeh se odsud svažoval rovnou do řeky. Všechny domy položené v této výšce to schytaly," řekl dnes ČTK ředitel Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.

Lidé v minulosti byli více zvyklí žít s přírodními živly. "Na domech bývaly velké vikýře, cenné věci se tam stěhovaly v předstihu. Domy byly více otužilé, přizpůsobené, kdyby nevydržely, vzaly by je předchozí povodně," dodal historik. Také vybavení domácností bývalo prostší, když voda něco vzala, dalo se to snadněji nahradit.

Novým fenoménem nejsou podle odborníků ani povodně na malých pražských tocích. Podle Státníkové existují obrazové záběry Rokytky, která je rozvodněná a s velkým množstvím naplaveného dřeva. Podle záznamů kronikáře Václava Hájka z Libočan, který v 16. století sepsal Kroniku českou, byla Rokytka rozvodněná i v 10. století. V kronice se píše, že když poselstvo převáželo mrtvé tělo svatého Václava do Prahy, nemohlo překročit říčku Rokytku.

Povodeň v roce 1845 byla jedna z největších povodní na území Čech i Moravy v novověku. Překonána byla (a to ne všude) až po více než 150 letech povodní v roce 2002. Maximální průtok vody Prahou během povodně v roce 1845 je odhadován na 4500 m³/s. Povodeň měla vliv na stavbu železnic: protože většina tratí byla stavěna relativně krátce po ní, byly tratě navrženy tak, aby je nezasáhla. Proto byly tratě do značné míry provozuschopné i při pozdějších povodních. Na Moravě byla během těchto povodní zatopena velká část Břeclavi vinou špatně navrženého železničního náspu.

Povodeň ze září 1890, během níž došlo mj. k poboření pilířů Karlova mostu, měla podobný průběh jako povodeň roku 2002. Frontální vlna ze severní Itálie přinesla mezi 1. až 4. zářím značné srážky do povodí řeky Vltavy a způsobila vylití řeky z břehů. Kulminační průtok v Praze dosahoval 3975 m³/s.

Povodeň, která v únoru roku 1893 zaplavila rozsáhlé území od Mělníka až ke Kralupům nad Vltavou, byla způsobena nakupením ledových ker. Ledové kry, uvolněné táním na sever od Prahy, se zachytily u ústí Vltavy do Labe a vytvořily přírodní hráz. Voda stoupla o několik metrů a nakupené kry vytvořily dvoumetrové hráze. Povodeň místy přesáhla i hladinu povodně z roku 1890 (která strhla Karlův most). Po několika dnech byly naplavené kry odstraněny pyrotechnicky.

Povodeň na jižní Moravě, která nastala 9. června 1970, zapříčinila smrt 35 lidí a velké materiální škody. Způsobila ji mimořádná lokální průtrž mračen v několika regionech jižní Moravy. Při povodni bylo těžce poškozeno několik silnic a železničních tratí. Byl zatopen a zaplaven bahnem hlubinný důl Dukla v Šardicích, v němž také zemřelo 34 ze 35 obětí povodně. Poslední obětí se stalo tříleté děvčátko, které spadlo do zatopeného sklepa.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy