Vodní živel dál ničí Česko. Přijde druhá vlna ničivých záplav?

České Budějovice - Na některých menších jihočeských tocích v následujících hodinách hrozí třetí stupeň povodňové aktivity. Týká se to zřejmě Malše, Černé, Smutné nebo Polečnice. Hladiny se však nezvednou do extrémních hodnot a měly by zase rychle opadnout, řekl dnes ČTK Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

"Podle očekávaných úhrnů by to nemělo být příliš mnoho nad třetí stupně. Vypadá to, že vzestupy hladin budou jen krátkodobé, nebudou extrémní v kulminaci a velké na objem," řekl Vlasák. Podle něj případné povodňové ohrožení nebude dosahovat takových rozměrů jako v minulém týdnu. Vlasák dodal, že na větších řekách jako Vltava, Lužnice nebo Otava by problémy neměly nastat.

Nejintenzivnější bouřky v noci prý byly na Táborsku. Deštivé počasí a přeháňky očekávají meteorologové i na následující hodiny. Nejprve půjde o bouřky a později nejspíš o trvalejší srážky, které by mohly způsobit mírné zvednutí hladiny menších toků.

V současnosti platí třetí povodňový stupeň v Českém Krumlově na Vltavě a v Bechyni na Lužnici. "Ale v Bechyni je to dozvuk těch nočních bouřek a třetí stupeň by tam neměl mít dlouhého trvání," řekl Vlasák.

Druhý povodňový stupeň má po víkendových srážkách Střela v Plasích, Berounka, Radbuza a Mže jsou na prvních povodňových stupních.

Hasiči zasahovali v neděli a v noci na dnešek například v Horšovském Týně, Hostouni nebo v Holýšově na Domažlicku, čerpali také vodu po přívalu deště v Nýřanech nebo v Rochlově na severním Plzeňsku.

Přívalové deště v noci na dnešek a v neděli vpodvečer zvýšily hladiny řek v Královéhradeckém kraji až na první stupně povodňové aktivity. Nejsilnější srážky byly na Hradecku a Náchodsku.

"Bouře doprovázená přívalovým deštěm způsobila problémy ve všech okresech, kromě Rychnovska. Někde voda zaplavila místa, která byla minulý týden zasažena povodní," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková. Vedle čerpání vody ze sklepů a garáží čistili vozovky od nánosů bahna, které přiteklo z polí. Místy museli čistit koryta říček a potoků od naplavenin a stavět protipovodňové zábrany z pytlů s pískem.

Přívalové deště se dostaly včera podvečer Na Mladoboleslavsko a Mělnicko. Po 19. hodině přetekla po prudkém lijáku hráz rybníka v Jemníkách na okraji Mladé Boleslavi.

„Během pěti minut se přes obec valila třiceticentimetrová voda," popsal situaci jeden z místních obyvatel. „Museli jsme uřezat ploty, kde se zachytávala tráva a klacky, aby se to rozlilo." Voda natekla lidem do sklepů a zahrad, zaplavila ulice.

„Teče to sem z kopce Chlum. Kácí tam stromy, na polích pod ním je místo obilí kukuřice, takže to pokaždé steče do obce. Třicet let tady nikdy žádné problémy s velkou vodou nebyly, až v posledních pěti letech. Přívalový déšť a je zle," uvedl zmíněný muž.

Podmáčený svah se před 20. hodinou sesul na dům mladoboleslavské Pražské ulici. Budova popraskala, sesula se opěrná zeď, která se vyvalila do ulice. „Hrozilo zřícení domu. Museli jsme evakuovat pět lidí, z toho dvě děti," řekl velitel zásahu hasičů Jan Niko.

Sutiny prohledali psi vycvičení na vyhledávání lidí v závalech. Žádný kolemjdoucí pod nimi naštěstí nebyl. Dům musí do konečného rozhodnutí statika zůstat prázdný a specializovaná firma ho zajistila podpěrami.

Déšť už ustal, když se před 23. hodinou začala voda mohutně valit do obce Vavřineč u Mělníka. „Provalila se voda z polí. Nádrže, strouhy i dešťové kanály už byly plné. Doplatili jsme na to, že obec je v dolíku," uvedl starosta Jaroslav Peleška. „Ani nejstarší pamětníci si nevzpomínají, že by tady někdy byly problémy s velkou vodou."

Voda se rozlila do vesnice, přes hlavní silnici tekl třicet centimetrů vysoký proud. „Snažíme se usměrnit tok tak, aby se nedostal dovnitř do obytných částí domů," vysvětlil velitel hasičů Jan Hadrbolec. Hasiči vodu odčerpávali do koryta za vsí, stavěli zábrany z pytlů s pískem.

Osm jednotek mělo o práci postaráno do rána. Místní dobrovolní hasiči přitom od pátku pomáhali jinde. Nikdo z nich netušil, že jich bude nakonec nejvíc potřeba doma, kde byl vždycky o povodních klid.

Předpokládaný vývoj počasí a situace podle chmi.cz:

Vydatnější srážky, které jsou očekávány z neděle na pondělí a v pondělí povedou k dalším vzestupům hladin, a to nejen v oblastech, které již byly zasaženy předchozí vlnou povodní. Vzhledem k předchozímu nasycení budou případné vzestupy velmi rychlé. Největší vzestupy předpokládáme na tocích v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy a jejích přítocích. S velkou pravděpodobností zde budou opět překročeny 2.SPA a 3.SPA.

Vzestupy očekáváme také na horách na severu Čech i Moravy. V povodí Lužické Nisy (Smědá, Mandava), dále Bělé a Opavy, v těchto oblastech pravděpodobně s překročením 1.SPA.

Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se do pondělí poklesy hladin zpomalí, a nelze vyloučit později během pondělí a úterý opět vzestupnou tendenci v závislosti na vývoji v horní části povodí.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy