Velký průvodce zavařováním: Češi milují meruňkový kompot. Jak na něj?

Praha - Češi zavařují ve velkém! Domácí kompoty jsou velkou módou nejenom kvůli chuti, ale zejména kvůli ceně. Lahodné kompoty tak vyjdou až o půlku levněji, než v obchodě. Nyní jsou v kurzu hlavně meruňky.

Cena meruněk se různí podle krajů a druhu nákupu. Na farmách seženete různé odrůdy již od 20 korun za kilo. V obchodech za ně zaplatíte průměrně 60 korun za kilo a na trzích 80 korun za kilo. V Praze může cena vyskočit i na sto korun za kilogram.

V těchto dnech jdou meruňky doslova na dračku. Češi jsou totiž mistry v zavařování, a tak většina meruňek končí v kompotech. Ty lákají nejenom kvůli dobré chuti, ale i kvůli tomu, že neobsahují chemické konzervanty. Navíc kompotované meruňky v obchodech nepochází z České republiky, zemí původu bývá většinou Čína.

Hlavní je však cena. Zatímco v obchodě stojí sklenice či plechovka kompotu 25 až 60 Kč, domácí zavařenina vyjde zhruba na 15 korun. Jedním kilem středně velký meruněk totiž naplníte zhruba čtyři sklenice s objemem 0,4 l.

Základní pravidla zavařování:

Při zavařování je nutné dodržet několik zásad. Pokud je nedodržíte, jakékoliv zavařené ovoce a zelenina vám zplesniví.

1. Zpracovávejte jen kvalitní suroviny. Nikdy nezavařujte nahnilé plody! Ani nezkoušejte plesnivou část vyříznout. Plíseň je v celém plodu. Stačí jedna nahnilá půlka meruňky a celý kompot se pak zkazí.

2. Sklenice musí být řádně vypláchnuty vroucí vodou. Horká voda z kohoutku naprosto postačí. Přesvědčte se, zda sklenice nejsou prasklé nebo nemají poškozené hrdlo.

3. Nálev nedoplňujte až těsně k hrdlu. Ideální je, aby hladina nálevu byla zhruba 1,5 centimetru pod okrajem. Meruňky musí být zcela potopené v cukerném láku.

4. Meruňky se vaří při teplotě 80 - 85 °C po dobu 15 až 20 minut. Záleží na zralosti ovoce. Zavařovací sklenice nesmí v hrnci plavat.

5. Lák by měl být svařený a ideálně teplý. Cukr rozpuštěný ve vodě pak lépe nakládá.

6. Víčka na sklenici musí být zavařovací uzavírací hlavou utažena pořadně, jinak bude do sklenice s kompotem vnikat vzduch.

A jaký je ideální recept na nakládací nálev?

Záleží na chuti a kyselosti meruněk. Klasický babiččin recept: Na 1 litr vody přijde 0,5 kg cukru. Mnoho lidí dává jen 0,3 kg cukru na 1 litr vody. Někteří používají umělé sladidlo a diabetici nesladí vůbec.

Výběr sklenic

Na trhu jich je nepřeberné množství. Můžete si pořídit nejlevnější bezzávitové sklenice od 13 Kč i s víčkem nebo "klasické okurkové" se závitem od 16 Kč. V obchodech však najdete designové sklenice i za stovky korun za kus.

V čem zavařovat?

K zavařování existuje klasický plechový zavařovací hrnec s teploměrem, které pamatují i naše babičky, ten koupíte od 500 korun. Na trhu jsou moderní elektrické zavařovací hrnce, ty vás přijdou na několik tisíc korun. Zavařovat se dá i v obyčejném velkém hrnci, kde je dobré mít podložku na dno. Někteří lidé zavařují v troubě na hlubokém pekáčku ve vodní lázni. Mikrovlnná trouba také poslouží k zavaření menšího počtu sklenic. Ti kteří nemají zavařovací hrnec pak mohou zkusit myčku na nádobí. Stačí jen sklenice naskládat do myčky víčkem vzhůru tak, aby mezi nimi zůstal prostor. Poté nastavíte teplotu na 80 °C a spustíte program na delší dobu. Když proces skončí, necháte je projít oplachem a sušením. Pokud máte více sklenic, například více jak dvacet, pak je nutné počítat s tím, že se doba zavařování prodlouží o třetinu času. Po skončení mycího procesu sklenice vyndejte a vyskládejte je jako při klasickém zavařováním v hrnci.

Tipy na zavařování meruněk:

*Někteří na dno sklenice dávají jednu půlku meruňky s peckou. Podle babiček to prý pomáhá proti kazivosti.

*Čím je voda tvrdší, sterilizace probíhá déle (cca 30 minut) - Čím je voda měkčí, sterilizace probíhá dobu kratší (cca 18 minut).

*Po uzavření sklenice víčkem a utažením uzavírací hlavou, dejte sklenice do dřezu s vodou a potopte je celé. Pokud z víček unikají bublinky, znamená to, že sklenice nejsou uzavřeny řádně. Proto je vyjměte, a pořadně uzavřete. Pak proces znovu opakujte.

*Zavařené meruňky uchovávejte zásadně v temném prostředí. Při vystavení přímému světlu mění nevzhledně barvu.

Recept na letní meruňkový džem

Meruňky nakrájené na kousky dáme do kastrůlku se silným dnem. Přidáme koření a pozvolna vaříme, dokud nepustí šťávu. Pak přidáme cukr a povaříme asi 5 minut. Vyjmeme koření, přelijeme do mixeru a lehce rozmixujeme. Horký džem naplníme do sklenic a necháme vychladnout do druhého dne.

Na 2 skleničky: 300 g meruněk, 150 g želírujícího cukru, 1 celá skořice, 2 ks badyánu

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?
Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

Více souvisejících

recepty, vaření Obchody potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy