Sezóna vrcholí: 10 nejlepších receptů na nakládání okurek

Praha - Okurková sezóna vrcholí, a tak je na čase zavařit si do zásoby křupavé sladkokyselé okurky. Češi jsou na světě jedni z největších konzumentů této pochoutky. Každý má ale jiný recept, který se liší nejen v láku, ale také v ingrediencích, které okurky doplňují. Vybrali jsme pro vás 10 nejzajímavějších receptů.

Tradice domácího nakládání okurek se na našem území drží už více než 200 let. Každý používá jiný postup, někdo lák vychlazuje a někdo zalévá okurky lákem horkým. Recepty na originální láky se dědí z generace na generaci jako rodinné stříbro.

Co potřebujete vědět před nakládáním:

*Nejvhodnější k nakládání jsou odrůdy s hrubou a řídkou bradavičnatostí

*Okurky musejí být čerstvé, pevné, nesmí být žluté

* Není dobré míchat velké a malé

* Čistota okurek je jedním z hlavních předpokladů kvalitního zavařování

* Na 10 kilo menších okurek si připravte asi 25 sklenic a 7,5 litrů láku

* Okurky se sterilují v hrnci s vodou, na jehož dně musí být děrovaná kovová podložka

* Voda v hrnci by měla dosahovat asi do půlky sklenic

* Teplota vody při sterilování nesmí přesáhnout 85 °C

* Pro ty, kdo si chtějí práci usnadnit, dnes existuje na trhu celé speciální balení koření.

Znojemské okurky:

3 a 3/4 litru vody1 a 1/4 litru octa40 dkg cukru15 dkg soli30 kuliček černého pepře30 kuliček nového koření10 kousků hřebíčku8 středních bobkových listůPlátky mrkveKoprKolečka cibule

Postup: Lák vaříme přesně 20 minut, ne víc. Je nutné ho nechat zchladit. Poté střídavě vkládáme okurky a zeleninu s koprem. Sterilujeme po dobu 15minut při teplotě 75 - 80 °C. Nikdy ne víc, jen tak zůstanou okurky pěkně křupavé.

Rychlokvašky:

3l vody4 ks višňových listů8 ks vinných listů60 dkg soliKoprSkýva chleba

Postup: Přerostlé okurky propícháme vidličkou. Skládáme okurky a listy s koprem do pětilitrové lahve. Zalijeme vlažnou osolenou vodou. Na vrch dáme skývu chleba. Přikryjeme utěrkou. Necháme 5 dní kvasit.

Naháči:

Oloupané podélné okurkové řezy1 l vody250 ml octa40 dkg soli50 dkg cukru2 ks bobkového listu1 kávová lžička hořčičného semínka4 kuličky celého pepřeNěkolik koleček cibule2 stroužky česnekuKopr

Postup: Oloupané řezy se nasolí a nechají 10 minut odležet (aby změkly). Svaří se nálev. Do sklenice naskládáme okurky s cibulí a česnekem. Přelijeme horkým lákem. Sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C.

Křenové okurky:

1 l vody200 ml octa40 dkg soli30 dkg cukru3 bobkové listy3 kuliček nového koření8 kuliček pepřeDvě polévkové lžíce nastrouhaného křenu1 lžička hořčičného semínka

Postup: Svaříme lák po dobu 10 min na velkém ohni. Na dno sklenice dáme jednu lžíci křenu, pak naskládáme okurky a dovršíme druhou lžící křenu. Poté zalijeme lákem. Sterilujeme 20 minut na 80 °C.

Celerové okurky:

1 l vody250 ml octa50 g soli20 dkg cukru2 bobkové listy5 kuliček nového koření5 kuliček pepře4 ks hřebíčku1 lžička hořčičného semínkaKolečka cibuleŘapíkatý celerKopr

Postup: Řapíkatý celer nakrájíme na špalíčky velikosti okurek. Skládáme do sklenic s cibulí, kořením a koprem. Zalijeme vlažným lákem. Sterilujeme 25 minut při teplotě 80 °C.

Okurky bez sterilování:

1 l vody200 ml vody30 dkg cukru20 dkgKřenový list, cibule, mrkev, kopr

Postup: Nálev svařte a nechte vychladit. Na dno sklenic položte křenový list, nahrubo nakrájenou cibuli, kolečka mrkve a kopr. Naskládejte okurky a nahoru opět dejte ve větší dávce cibuli, mrkev a kopr. Zalijte tak, aby bylo vše ponořeno. Okurky nesterilujte a uložte je do chladného prostoru.

Ďáblovi okurky:

1 l vody300 ml vinného octa20 dkg soli40 dkg cukru1 lžička sušených chilli lupínků (pepperoncino)5 česnekových stroužků1 polévková lžíce barevného koření2 beraní rohy2 rozkrájené feferonkyMrkev, cibule, kopr

Postup: Svařte nálev a nechte vychladit. Do sklenice skládejte jednotlivé ingredience, zalijte lákem. Sterilujte 15 minut na 80 °C.

Voňavé okurky:

1 l vody200 ml octa15 dkg soli20 dkg cukru3 ks bobkového listu3 kuličky jalovce4 ks hřebíčky1 ks badyánu10 ks barevného pepře1/5 lžičky fenyklu2 ks umělého sladidla1 snítka tymiánuMrkev, celer, petržel, cibule

Postup: Lák svaříme s kořením a necháme vychladnout. Okurky prokládáme se zeleninou a zalejeme vlažným lákem. Sterilujeme 15 minut na 80 °C.

Petrželové okurky:

1 l vody300 ml octa30 dkg cukru20 dkg soli5 ks nového koření10 ks celého pepře2 ks hřebíčku1 nakrájená petrželNasekaná petrželová naťKopr

Postup: Lák svaříme a necháme vychladnout. Na dno sklenice vložíme petrželovou nať a vkládáme okurky s petrželí a koprem. Sterilujeme po dobu 20 minut na 75 °C.

Fenyklové okurky:

1 l vody200 ml octa30 dkg soli30 dkg cukru5 ks nového koření5 ks celého pepře1 lžička fenyklových semínek1 pokrájený fenykl na špalíčkyKopr

Postup: Svaříme lák a necháme ho horký. Okurky vkládáme do sklenice společně s fenyklovými špalíčky a zalijeme horkým lákem. Sterilujeme po dobu 20 minut na teplotu 70 °C.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?
Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

Více souvisejících

recepty, vaření potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy