Na "nácky" jsme připraveni, hlásí policie. Střety se čekají v pěti městech

Praha - Policie skončila přípravy na protiromské pochody a další demonstrace, které jsou nahlášené na sobotu do pěti českých měst - Ostravy, Duchcova, Plzně, Českých Budějovic a Jičína. Mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková dnes ČTK řekla, že sbor nyní sleduje operativní poznatky, tedy například to, zda se nezmění předpokládané počty účastníků protestů. Radikálové se ale po internetu svolávají i na další místa v ČR. V Ostravě a Plzni ohlásili protesty proti rasismu a neonacismu Romové.

"Zatím máme nahlášeno pět měst. Pokud někde svolává někdo další pochody, tak to zatím nejsou oficiálně legálně podaná oznámení na shromáždění," uvedla mluvčí. "My ty představy máme, kolik a kde by těch osob mělo být, a podle toho se připravujeme," dodala mluvčí.

Do Plzně je svoláno kromě pochodu také šest shromáždění občanských aktivistů. Pochod povede z náměstí Republiky přes Denisovo nábřeží, skončit by měl na náměstí Milady Horákové. Akce jsou svolány od 13:00 do 20:00. Situaci bude podle městského radního pro bezpečnost Roberta Houdka (ODS) sledovat kolem 700 policistů a zhruba stovka strážníků. Počet účastníků protestu by se měl pohybovat podle odhadů mezi 50 až 400.

Demonstraci proti rasismu a neonacismu nazvanou Mír mezi lidmi chystají na sobotu od 14:00 ostravští Romové, kteří akci naplánovali na stejný čas jako setkání radikálů. Pravicoví extremisté mají od 14:00 do 16:00 povolenou demonstraci Stop rasovým útokům u památníku v Komenského sadech.

Do Českých Budějovic, které se v létě stalo jedno z center protiromských protestů, se chystá podle dřívějších informací asi stovka lidí. Organizátoři na magistrátu nahlásili, že trasa povede z Lannovy třídy před areál Výstaviště, kde má akce skončit.

Do Duchcova svolala protest místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V devítitisícovém městě se situace vyhrotila poté, co tu v květnu skupina Romů napadla manželský pár. Od té doby se tu konala již tři protiromská shromáždění.

V Jičíně by pak podle úřadů mělo shromáždění začít v 15:00 na Husově třídě, odkud se pochodem přesune na Valdštejnovo náměstí, kde by se měly konat projevy a diskuse.

Z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů. Běžných občanů se totiž nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí, píše ve své nedávné zprávě BIS.

Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy.

Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR.

„Je to svým způsobem radikalizace, ale ne do extremismu a ne do rasismu. Je to protest těch lidí, kteří žijí v těch místech. A lidi, kteří vyjádří svůj nesouhlas s tím, co se tady děje nebo to dokážou posoudit dál než do sousedského konfliktu, tak jsou považováni za rasisty a extremisty," okomentovala pro rozhlas.cz zprávu BIS publicistka Věra Bartošková, která od 80. let žije v Jižním městě v Duchcově, které se stalo terčem protiromských pochodů.

„Prostě to byla výzva městu, kraji, policii a především vládě, že je nezbytné ten problém nějak řešit. Že se napraví zákony, napraví se přístup k Romům a k majoritě, který je bezprávní nebo má v sobě velmi málo práva. Je tam pozitivní diskriminace, která se snad může využívat jen do určité míry. Já s ní souhlasím, jestliže jsou to lidé, kteří z jakéhokoli důvodu neschopni se prosazovat ve společnosti," dodává Věra Bartošková.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

Více souvisejících

Policie ČR extremismus Protiromská demonstrace

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší

Volby ve Spojených státech představují důležitou součást demokratického procesu, jejich organizace a průběh se ale stát od státu liší. A v některých aspektech jsou dokonce na hony vzdálené od systému, který známe v Česku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy