Ostrava po boji: Desítky zraněných a zadržených. Protestů si všímá zahraničí

Ostrava - Po sobotních střetech policie s radikály, kteří se účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, byl v Ostravě v noci klid a policie nezaznamenala výrazné narušení veřejného pořádku. Policisté nyní vyslýchají zadržené demonstranty, mezi nimiž byly kromě podnapilých osob i mladistvé dívky, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Policie zadržela celkem 62 lidí, při akci bylo zraněno 21 policistů a několik radikálů.

"V noci byly provedeny první výslechy podezřelých osob, další výslechy zúčastněných jsou před námi. Postupně je dokumentováno také další poškození majetku v ulicích Ostravy, konkrétněji vozidel, budov, kontejnerů. Lze předpokládat, že další oznámení ještě občané učiní," uvedla Holčáková. Dodala, že policisté budou analyzovat také desítky hodin obrazových záznamů a identifikovat další podezřelé osoby.

Podle Holčákové jsou demonstranti podezřelí z přestupků i trestných činů. "Převážně se jednalo o přestupky proti veřejnému pořádku i majetku, dále trestné činy násilí proti úřední osobě, výtržnictví, poškození cizí věci," upřesnila Holčáková. Obvinění zatím nepadla.

Nejprve klidný pochod, do něhož se postupně zapojila podle policie asi tisícovka osob, se v sobotu začal dramatizovat u Domu na půli cesty, kde žijí Romové, kteří pochodující dav pozorovali z oken. Radikálové je začali slovně napadat a ničili budovu.

Nejvíce se však situace zdramatizovala na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam radikály, kteří se snažili dostat k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala romská demonstrace, zastavili. Vzduchem létaly kameny, lahve, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. Až do 18:45 byl v místě přerušen provoz MHD.

Extremisté se možná do Ostravy vrátí 27. září, svolávají demonstraci na náměstí SNP do ostravské městské části Jih, vyplývá z informací na sociální síti Facebook. V této části města v poslední době vznikla řada ubytoven pro sociálně slabé a jedna z nich je hned vedla místa plánovaného setkání radikálů.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) se domnívá, že ostré střety vznikly především proto, že se do města sjeli radikálové odjinud. "Zajímalo by mě, kolik těch zatčených a případně obviněných bude skutečně z Ostravy," uvedl Kajnar.

Policie zatýkala i v Plzni. Kvůli neuposlechnutí výzvy a zakrývání obličeje zadržela 25 lidí. Dvacítka z toho byli odpůrci pochodu, kteří nechtěli extremistům uhnout z cesty. Pět zadržených bylo účastníků pochodu, informuje iHned.cz.

Výzvy policie neuposlechli také lidé v Českých Budějovicích. Policie proto zajistila devět osob, dva z toho byli mladiství.

V Plzni se policisté snažili předejít setkání extremistů s jejich odpůrci. V Českých Budějovicích a Brně zase bránili jejich vstupu do ulic obývaných Romy. "Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku," popsal brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V některých městech Romové zorganizovali protiakce, na které přišla asi tisícovka účastníků. Například v Ostravě se na shromáždění proti rasismu a neonacismu Mír mezi lidmi sešlo asi 600 lidí.

Protiromských pochodů v městech po celém Česku si všiml i server BBC. Informuje o tom, že na některých místech létaly kameny, na což policie odpověděla použitím slzného plynu, přičemž bylo zatčeno 75 lidí. Podle BBC patří Romové k nejchudším v české společnosti a předáci Romů si často stěžují na všudypřítomnou diskriminaci.

Amnesty International začátkem měsíce varovala, že anticikánské nálady v Česku jsou stále horší. John Dalhuisen z této organizace BBC řekl: „Už delší dobu pozorujeme trend, který nás hluboce znepokojuje. Diskriminace Romů v Česku dosahuje nových výšek a toto je základní problém, který úřady nemohou přehlížet."

BBC závěrem zmiňuje útok ve Vítkově z roku 2010, při kterém čtyři extremisté vhodili zápalnou láhev do domu obývaném Romy. Při útoku byla vážně popálena Natálka. Počet Romů v Česku je odhadován na 250 až 300 tisíc.

Související

Ilustrační fotografie

Radikálové táhli proti Romům v centru Plzně

Plzeň - Do centra Plzně se dnes ve 14:45 vydalo na pochod asi 90 pravicových radikálů. Jejich akce je ohlášená jako pochod za "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Více než 200 odpůrců pochodu se sešlo na Husově náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu, kde hrají kapely a tancuje se, zjistila na místě ČTK.
Ilustrační foto

Romové a chudoba v Česku: Dostanou se do politiky extremisté?

Praha - Neřešení problému chudoby a zhoršující se situace Romů by i v Česku mohlo posílit krajní pravici a vynést ji do politiky jako teď na Slovensku. Čeští extremisté by mohli uspět hlavně v komunálních volbách. Nahrála by jim také případná přímá volba hejtmanů, posílila by populismus. Shodli se na tom oslovení politologové a odborníci na romskou problematiku. Slováci o víkendu v přímé volbě zvolili županem banskobystrického kraje pravicového extremistu Mariana Kotlebu.

Více souvisejících

Protiromská demonstrace Policie ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy