Praha - Neřešení problému chudoby a zhoršující se situace Romů by i v Česku mohlo posílit krajní pravici a vynést ji do politiky jako teď na Slovensku. Čeští extremisté by mohli uspět hlavně v komunálních volbách. Nahrála by jim také případná přímá volba hejtmanů, posílila by populismus. Shodli se na tom oslovení politologové a odborníci na romskou problematiku. Slováci o víkendu v přímé volbě zvolili županem banskobystrického kraje pravicového extremistu Mariana Kotlebu.
"Je to, jako kdyby se v Ústeckém kraji stal hejtmanem neonacista," uvedl šéf vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Podle něj by Kotlebovo zvolení mělo být varováním i pro Česko. "Plyne z toho poučení. Ostatní politici tématu Romů a extrémní chudoby nevěnovali pozornost. Kotleba útočil, ale řešení nenabídl. Je to varování pro Česko, aby politici mysleli na to, že je potřeba problém chudoby řešit," řekl Šimáček. Hlasy pro extremisty prý "zvýraznilo" to, že k volbám přišlo málo lidí.Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se zatím v Česku neukázalo, že by extremisté mohli být ve volbách úspěšní. "To neznamená, že nemohou hlasy získat. Prostor by tu mohl být," uvedla Dvořáková. Podle ní se takzvaný romský problém dlouhodobě neřeší, nechal se vyhrotit, vznikají další ghetta, opatření nejsou konkrétní a systematická.
"Extremisté by se mohli uchytit v místních volbách na radnicích tam, kde je situace hodně vyhrocená," míní politoložka. Nebezpečné je podle ní i to, že řada politiků bere Romy jako téma, na kterém může získat body. "Ve chvíli krize stranických systémů bude snaha se na těchto tématech zviditelnit," dodala. Také podotkla, že některá témata extremistů převzal šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.
Extremistům podle politologa Bohumila Doležala nahrává přímá volba. Pro výběr šéfů krajů ji označil za "strašnou blbost". "Přímá volba je směr k populismu. Je zjevné, jak nebezpečné je zavádění populistických prvků do ústavní demokracie," řekl Doležal.
Také podle šéfky romského sdružení Romea Jarmily Balážové si lidé dopady přímé volby neuvědomují. Mnozí voliči sahají po rychlých řešeních extremistů. I Balážová připomněla úspěch Okamury v senátních volbách.
Běžní občané jsou na protiromských pochodech častěji
Při propagaci a komunikaci v oblasti pravicového extremismu hrál i nadále dominantní roli internet, k jehož oblíbenosti přispívá zejména relativní anonymita prostředí, píše BIS na svém webu.
Pravicoví extremisté i nadále často zneužívali problematiky sociálně nepřizpůsobivých skupin, zejména z romské komunity, a rostoucí sociální napětí v některých regionech. Ke své propagaci toto téma využívala hlavně Dělnická strana sociální spravedlnosti, ale i jiné subjekty, a to i neextremistického charakteru. Dalším důležitým mobilizačním tématem krajní pravice se stala kritika vlády a jejích reforem. S cílem propagovat tato témata proběhla řada demonstrací a protestních akcí.
Stále byly organizovány tradiční demonstrace, koncerty a pochody, pořádané zejména u příležitosti různých státních svátků, významných událostí neonacistického hnutí či k připomenutí památky zesnulých aktivistů. Účast na nich nicméně nebyla většinou velká a tyto akce nepředstavovaly výraznější bezpečnostní problém.
Po letech útlumu došlo v roce 2012 k určité renesanci pravicově extremistických akcí s hudební produkcí, jejich podoba však prošla změnou. White power koncerty se transformovaly na hardrockové, které již nemají zjevně pravicově extremistický charakter. Nebylo výjimkou, že návštěvníky těchto akcí byli nejen pravicoví extremisté, ale i běžní občané.
Související
Více než touha po míru se dopouštějí papírového terorismu. Extremismus v ČR podle ministerstva posiluje
Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více
extremismus , Protiromská demonstrace
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 minutami
Dramatická volební noc začíná. V USA se zavírají volební místnosti, přichází první výsledky
před 11 minutami
Projekce: Více volitelů má zatím Trump, nic to ale ještě neznamená
před 43 minutami
Více voličů má pozitivní názor na Harrisovou, ukazuje první povolební exit poll
před 1 hodinou
Exit poll: Většina Američanů je nespokojena s aktuálním stavem země
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz popsal, jestli by vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách mohlo znamenat úpadek demokracie v zámoří.
Zdroj: Jakub Jurek