Mykologům se povedl unikátní nález. Bude nová houba jedlá?

Přerov - Unikátní nález se povedl v těchto dnech mykologům na Přerovsku. V oblasti Tovačovska našli houbu, která se dosud v České republice neobjevila. Jde o suchohřib, který ještě dosud nemá ani český název. Poprvé byl popsán před šesti lety v Itálii a našel se také ve Španělsku a v Anglii. ČTK to dnes řekl přerovský mykolog Jiří Polčák.

"Hřib jsme našli ve středu, zrovna fotím plodnice, ještě to nemá ani český název. V roce 2007 byl popsán v Itálii a pár plodnic se našlo také ve Španělsku a v Anglii, jinak nikde jinde v Evropě. Na Tovačovsku je přitom nejbohatší lokalita na světě. Je to pěkný pocit," uvedl mykolog Jiří Polčák. Podotkl přitom, že odborníci zatím netuší, zda je houba jedlá, neboť to nikdo nezkoušel. Předpokládají však, že ano.

Nově nalezená houba nyní poslouží vědeckým účelům, stejně jako další druhy hub, které se v zemi vyskytnou poprvé. Odborníci kvůli nim studují nejen literaturu, ale zkoumají je například i chemicky či pod mikroskopem. "Takové houby se nafotí a jdou do herbáře. Posíláme je do Brna do Moravského zemského muzea a slouží vědeckým účelům," doplnil Polčák.

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů. Kromě hub, které se v zemi objevily vůbec poprvé, se jim před deseti lety podařilo najít i houbu, která se vyskytla poprvé na světě.

Houby rostou téměř celý rok, ale jedlé houby najdete jen od začátku jara do příchodu zimy. Hlavní houbařská sezóna ale začíná v srpnu a trvá až do poloviny října. Houbám se nejvíc daří, když nedochází k velkým teplotním výkyvům během noci a půda je optimálně vlhká a teplá. Není pravda, že houby začínají růst hned, jak zaprší. Objevují se nejdřív za týden po dešti, nejvíc jich pak najdete až za 14 dní. Určitě se vyplatí přivstat si a vyrazit na houby brzy ráno, jinak Vás mohou předběhnout jiní houbaři.

Houbařským rájem bývají hlavně smíšené lesy, které nabízejí spoustu druhů hub. V jehličnatých lesích pak najdete hlavně hodně hřibů. Pokud je relativně sucho, zaměřte svou pozornost hlavně na místa, kde je hodně mechu a tlejícího dřeva. Ty lépe drží vlhkost, Vaše šance na houbařský úspěch bude vyšší.

Houby jsou vítaným zpestřením naší kuchyně, a to nejen pro svou vynikající chuť a vůni. Jsou velmi výživné, přesto nepříliš kalorické, neboť až 95 % tvoří voda. Obsahují chitin, který pomáhá trávení. Najdeme v nich také mnoho esenciálních aminokyselin (některé druhy dokonce víc než maso) a vitamínů, i když jejich množství se u různých druhů liší. Obsahují také důležité minerální látky a stopové prvky - vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. Řada hub nejen výborně chutná, ale má také preventivní i léčebné schopnosti. Nejčastěji jsou zmiňovány protinádorové, protiplísňové, antibakteriální a detoxikační účinky. Některé druhy léčivých hub se využívají při léčbě kožních a kloubních onemocnění, píše cetelem.cz.

Houby sice výborně chutnají a některé i léčí, ale mohou také zabíjet. Jedovatých a podmíněně jedovatých hub roste v ČR přes 100 druhů. V každém případě byste měli znát několik druhů, které mají na svědomí smrtelné otravy. Nejnebezpečnější je muchomůrka zelená, muchomůrka jarní, muchomůrka jízlivá, muchomůrka panterová (tygrovitá), závojenka olovová, vláknice začervenalá a pavučinec plyšový. I ostatní jedovaté houby jsou nebezpečné, ale jedovaté látky v nich jsou většinou v malé koncentraci. Tyto látky zasahují zejména trávicí ústrojí. Před konzumací hub vždy dbejte na jejich dostatečné tepelné zpracování, rizikové může být také jejich opakované ohřívání, např. druhý den.

Související

Houby

V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub

Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. Napsal o tom list Gazeta Wyborcza, podle kterého Polsko momentálně prožívá opravdové "hřibobraní". Sociální sítě jsou teď plné snímků z houbařské úrody, zejména z lesů na jihu Polska.
Období klíšťat je tady

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Více souvisejících

houbařstí Houby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy