Mykologům se povedl unikátní nález. Bude nová houba jedlá?

Přerov - Unikátní nález se povedl v těchto dnech mykologům na Přerovsku. V oblasti Tovačovska našli houbu, která se dosud v České republice neobjevila. Jde o suchohřib, který ještě dosud nemá ani český název. Poprvé byl popsán před šesti lety v Itálii a našel se také ve Španělsku a v Anglii. ČTK to dnes řekl přerovský mykolog Jiří Polčák.

"Hřib jsme našli ve středu, zrovna fotím plodnice, ještě to nemá ani český název. V roce 2007 byl popsán v Itálii a pár plodnic se našlo také ve Španělsku a v Anglii, jinak nikde jinde v Evropě. Na Tovačovsku je přitom nejbohatší lokalita na světě. Je to pěkný pocit," uvedl mykolog Jiří Polčák. Podotkl přitom, že odborníci zatím netuší, zda je houba jedlá, neboť to nikdo nezkoušel. Předpokládají však, že ano.

Nově nalezená houba nyní poslouží vědeckým účelům, stejně jako další druhy hub, které se v zemi vyskytnou poprvé. Odborníci kvůli nim studují nejen literaturu, ale zkoumají je například i chemicky či pod mikroskopem. "Takové houby se nafotí a jdou do herbáře. Posíláme je do Brna do Moravského zemského muzea a slouží vědeckým účelům," doplnil Polčák.

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů. Kromě hub, které se v zemi objevily vůbec poprvé, se jim před deseti lety podařilo najít i houbu, která se vyskytla poprvé na světě.

Houby rostou téměř celý rok, ale jedlé houby najdete jen od začátku jara do příchodu zimy. Hlavní houbařská sezóna ale začíná v srpnu a trvá až do poloviny října. Houbám se nejvíc daří, když nedochází k velkým teplotním výkyvům během noci a půda je optimálně vlhká a teplá. Není pravda, že houby začínají růst hned, jak zaprší. Objevují se nejdřív za týden po dešti, nejvíc jich pak najdete až za 14 dní. Určitě se vyplatí přivstat si a vyrazit na houby brzy ráno, jinak Vás mohou předběhnout jiní houbaři.

Houbařským rájem bývají hlavně smíšené lesy, které nabízejí spoustu druhů hub. V jehličnatých lesích pak najdete hlavně hodně hřibů. Pokud je relativně sucho, zaměřte svou pozornost hlavně na místa, kde je hodně mechu a tlejícího dřeva. Ty lépe drží vlhkost, Vaše šance na houbařský úspěch bude vyšší.

Houby jsou vítaným zpestřením naší kuchyně, a to nejen pro svou vynikající chuť a vůni. Jsou velmi výživné, přesto nepříliš kalorické, neboť až 95 % tvoří voda. Obsahují chitin, který pomáhá trávení. Najdeme v nich také mnoho esenciálních aminokyselin (některé druhy dokonce víc než maso) a vitamínů, i když jejich množství se u různých druhů liší. Obsahují také důležité minerální látky a stopové prvky - vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. Řada hub nejen výborně chutná, ale má také preventivní i léčebné schopnosti. Nejčastěji jsou zmiňovány protinádorové, protiplísňové, antibakteriální a detoxikační účinky. Některé druhy léčivých hub se využívají při léčbě kožních a kloubních onemocnění, píše cetelem.cz.

Houby sice výborně chutnají a některé i léčí, ale mohou také zabíjet. Jedovatých a podmíněně jedovatých hub roste v ČR přes 100 druhů. V každém případě byste měli znát několik druhů, které mají na svědomí smrtelné otravy. Nejnebezpečnější je muchomůrka zelená, muchomůrka jarní, muchomůrka jízlivá, muchomůrka panterová (tygrovitá), závojenka olovová, vláknice začervenalá a pavučinec plyšový. I ostatní jedovaté houby jsou nebezpečné, ale jedovaté látky v nich jsou většinou v malé koncentraci. Tyto látky zasahují zejména trávicí ústrojí. Před konzumací hub vždy dbejte na jejich dostatečné tepelné zpracování, rizikové může být také jejich opakované ohřívání, např. druhý den.

Související

Houby

V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub

Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. Napsal o tom list Gazeta Wyborcza, podle kterého Polsko momentálně prožívá opravdové "hřibobraní". Sociální sítě jsou teď plné snímků z houbařské úrody, zejména z lesů na jihu Polska.
Období klíšťat je tady

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Více souvisejících

houbařstí Houby

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 25 minutami

před 31 minutami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

před 4 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole

Policie ve středu zasahovala kvůli výhrůžkám střelbou v jedné z pražských škol. Podezřelého mladíka zadržela a na sociální síti uvedla, že nehrozí žádné reálné nebezpečí. Případem se nicméně zabývají kriminalisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy