Hanáci vytvořili rekord v pití režné. Tipněte si, kolik toho vypili

Prostějov - Krojovaní Hanáci dnes v Prostějově vytvořili nový rekord v pití bylinného destilátu Prostějovská Režná, který patří mezi vyhlášené krajové speciality. V lidových krojích a se "štamprlí" v ruce si postupně přiťuklo 237 účastníků Hanáckých slavností.

Některé nedočkavé Hanáky komisaři Agentury Dobrý den museli z pokusu o rekord vyloučit, jelikož nevydrželi a destilátu se napili dříve než byl odstartován oficiální přípitek.

Hanáci se měli původně o nový český rekord pokusit na hlavním prostějovském náměstí, kvůli deštivému počasí byla ale akce přesunuta do nedalekého kulturního domu. "V něm jsme vytvořili hada z krojovaných Hanáků, z nichž každý si ťukl s druhým vedle sebe. Až tak učinili všichni, tak byl společný přípitek. Hanáků, kteří si připili, komisař napočítal 237," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Granette & Starorežná Distilleries Petr Maxa.

"Štamprlí" Prostějovské Režné, která byla rozlévána z typických hranatých sklenic, se dnes dopoledne ale vypilo mnohem více. Do Prostějova se na slavnosti a dožínky sjelo zhruba sedm stovek krojovaných Hanáků, z nichž většina vůni bylinného destilátu neodolala.

Prostějovská Režná je čistý bylinný destilát s příměsí osmi bylin a semen. Prostějovská Palírna U Zeleného stromu, která je součástí společnosti Granette & Starorežná Distilleries, vyrábí několik desítek lihovin.

Tvrdý alkohol pro Evropu "objevili" křižáci

Kvašením lze sice vyrábět alkohol, ale jen do určité koncentrace (nejvýše 15 %). Pak se kvasinky vzniklým ethanolem zadusí a proces kvasení se zastaví. Jedinými metodami jak dosáhnout vyšších koncentrací alkoholu je vymražování a destilace.

Metodu destilace a tedy ani tvrdý alkohol starověké civilizace vůbec neznaly. Jeho objev učinili až Arabové v 9. století, ač Korán alkohol přísně odsuzuje. Zřejmě nezávisle na Arabech objevili destilaci alkoholu i Číňané, kteří jej však využívali spíše jako rozpouštědla pro lékařské účely a voňavkářské účely. Také arabští alchymisté jej tak zprvu používali, píše myschwerk.webzdarma.cz.

Objev destilace a její rozšíření byl v Evropě přičítán také konkrétním osobám. Nejstarší legenda uvádí, že tajemství destilace přinesl do Irska sv.Patrik již na konci 5. století po svém návratu z Francie a Španělska, tedy celých 500 let před jejím objevem.

Jiná legenda zase připisuje objev scholastikovi Albertu Velikému, učiteli Tomáše Akvinského. Navzdory tomu se Evropa seznámila s arabským objevem za křížových válek v průběhu 11. a 12. století. Znalost destilace šla ruku v ruce s šířením medicinských znalostí a to zejména v prostředí klášterů. Nemělo by nás proto překvapit, že právě kláštery byly po větší část středověku hlavními producenty tvrdého alkoholu, ať už šlo o české vinné pálenky nebo skotskou whisky. Až v období vrcholného středověku byly zakládány městské a soukromé vinopalny - např. v Kutné Hoře za Karla IV.

Nejprve se destilovaly vonné esence. K výrobě alkoholických nápojů se nejprve pálila méně kvalitní vína, potom pivo a nakonec obilné zápary, slad a zkvašené ovoce. Pálenky se všeobecně nazývaly aqua vitae (živá voda) bez ohledu na to, z čeho byly vypáleny, a užívaly se v malých dávkách jako lék na zažívání, podpoření krevního oběhu, prodloužení života, ale byl předepisován i pro léčbu psychických poruch, neštovic či obrny.

Ve 12.-15. století se destilace prováděla v poměrně malých objemech ve skleněné destilační soustavě. Základ je vařil v nádobě, odkud byly výpary vedené trubicí do chladiče. Chladilo se vodou a vydestilovaný aklohol odkapával do jímací baňky. V 16. století byl v souvislosti s rozšiřováním výroby a aplikací nových poznatků z alchymistických laboratoří zaváděla zařízení kameninová a z pocínované mědi. Měděný vařák byl uložen v pískové nebo popelové lázni, umístěné v pícce na přímém topení. Měl snímací víko (alembík), z něhož vycházela trubka k chladiči.

Drtivá většina pálenek se vyráběla dvojitou destilací. První destilací vznikl surový destilát (břečka, lutr) nepříjemného zápachu a chuti. Po druhé destilaci vytékala do jímací baňky už pitná pálenka. Její první část zvaná předek či úkap se chytala do jiné baňky, protože nebyla dostatečně vypálená, a používala se dále jen k výrobě parfémů, mastí či jako rozpouštědlo. Do láhve se pak stáčela už dobře vypálená flegma. I v té však často zůstávaly nečistoty, které se odstraňovaly filtrováním přes papír nebo bavlnu. Někdy se ani druhou destilací neodstranily nepříjemné pachy a příchutě a bylo nutné přistoupit k třetí destilaci s přídavkem vápenné vody nebo vaječných bílků. Dobrých výsledků se také dosahovalo přepálením flegmy s jalovcem, ovocem nebo aromatickými bylinami.

Související

Více souvisejících

Alkohol Rekordy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

Blinken: Odmítnutím dohody Hamás ukáže, že se o Palestince „nestará“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v Jeruzalémě setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Po schůzce vyzval palestinské hnutí Hamás, aby přijalo nabízenou dohodu o propuštění rukojmích a příměří.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy