Řež na právech v Olomouci: Rektor se mi mstí, říká student

Olomouc - Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Mašláň čelí žalobě. Podal ji na něj absolvent zdejší právnické fakulty a dosavadní člen akademického senátu UP Petr Sojka. Tvrdí, že rektor nezákonně zrušil jeho přijetí k doktorskému studiu na fakultě. Podle něj toto rozhodnutí souvisí s jeho působením v senátu a s blížícími se rektorskými volbami.

"Žalobu jsem podal 18. září na podatelně Krajského soudu v Ostravě. Podáním se domáhám zrušení nezákonného rozhodnutí rektora, kterým mi bylo zrušeno přijetí ke studiu v doktorském studijním programu na Právnické fakultě UP," sdělil Sojka.

Upřesnil, že děkankou fakulty byl ke studiu na obor ústavní právo přijat 1. července, 30. července rektor toto rozhodnutí ale zrušil. Podle Sojky však k tomu nemá žádné oprávnění. V žalobě, kterou Mgr. Petr Sojka poskytl Eurozprávám k nahlédnutí, stojí:

Rektorát rozhodl o zrušení rozhodnutí (děkanky) vydaného na základě zákona (zák. o VŠ), rozhodnutím (rektora), které bylo vydáno na základě vnitřního předpisu, jak sám žalovaný v napadeném rozhodnutí sám úvádí. Nejen, že toto rozhodnutí rektora UP, jak je výše uvedeno, je zcela ultra vires, ale i jeho vydání samo je zcela nezákonné, neboť postrádá právního podkladu. Zákon VŠ takový „druh" přezkumu z podnětu fakulty neumožňuje. Zákon o VŠ umožňuje přezkum rozhodnutí děkana pouze na základě podnětu uchazeče, a naopak nepředpokládá zahájení přezkumného řízení na základě podnětu děkana či kohokoliv jiného.

Přestože k postupu rektora UP, jak byl popsán výše, není právního podkladu, rektor UP konal a v tomto kvaziřízení uplatnil postup dle správního řádu (byť se k tomu explicitně nepřiznává), tzv. zkrácené přezkumné řízení, kde ve výroku stojí, že rozhodnutí děkanky UP se ruší a věc se jí vrací k novému rozhodnutí. Použití správního řádu však sám zákon o VŠ v § 50/4 výslovně vylučuje. K tomu žalobce dodává, že za předpokladu, že žádost o přezkoumání podá uchazeč, zákon o VŠ v § 50/7 předpokládá, že rektor rozhodnutí děkana buď změní a nebo potvrdí a žádost o přezkum zamítne. Z toho vyplývá, že rektor UP nejenže nemohl zahájit přezkumné řízení z podnětu děkanky PF UP, ale dokonce ani provést zrušení rozhodnutí a vrácení věci k novému rozhodnutí děkance PF UP.

Sojka je přesvědčen, že spor u soudu vyhraje, a rovněž tvrdí, že jednání rektora může mít i skrytou souvislost s jeho působením v akademickém senátu, kde byl jeho nejhlasitějším kritikem. 

Děkanka Hrušáková tvrdí, že Sojka byl ke studii přijat omylem. "Mrzí mě, že se to stalo zrovna u pana Sojky. Pro jeho obor nemáme školitele, proto jej komise nedoporučila. Navíc chtěl i interní formu studia. Vedoucí studijního oddělení se v jeho případě přehmátla, došlo k administrativnímu pochybení.

Ke kauze se dnes vyjádřil i rektor UP prof. Miroslav Mašláň: "Dnes jsem byl informován o skutečnosti, že Mgr. Petr Sojka podal u Krajského soudu v Ostravě správní žalobu proti rozhodnutí, které souvisí s jeho nepřijetím ke studiu v doktorském studijním programu Teoretické právní vědy na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Co přesně je obsahem podané žaloby, mi v tuto chvíli není známo, neboť mi dosud její vyhotovení nebylo Krajským soudem v Ostravě doručeno. Případ nepřijetí Mgr. Petra Sojky k doktorskému studiu mi však znám je...Důrazně bych se chtěl ohradit proti jakémukoli spojování tohoto mého rozhodnutí s činností Mgr. Petra Sojky v Akademickém senátu UP či blížícími se volbami rektora UP. Uvedené dvě roviny spolu nijak nesouvisejí a takový způsob uvažování je mi cizí."

Na olomoucké univerzitě nejde o první žalobu napadající rozhodnutí rektora. Na soudy se v minulosti obrátil i neúspěšný kandidát na děkana právnické fakulty Ivo Beneda. Napadl rozhodnutí tehdejšího rektora Lubomíra Dvořáka, který ho odmítl jmenovat do funkce zejména kvůli jeho nedostatečné odborné kvalifikaci. Benedovi tehdy bylo 31 let a neměl doktorát. Beneda u soudů požadoval jmenování do funkce, omluvu v médiích a odškodnění 200.000 korun. Spor ale prohrál.

Právnická fakulta byla obnovena v roce 1991, je druhou nejmladší fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Související

Ilustrační foto

Spor Univerzity Palackého se studentem vyřešen. Jak zní dohoda?

Olomouc - Univerzita Palackého v Olomouci vyřešila mimosoudní dohodou správní žalobu, kterou na bývalého rektora podal absolvent práv Petr Sojka. Sojka podal loni na podzim žalobu kvůli údajnému nezákonnému zrušení jeho přijetí k doktorskému studiu na fakultě. Rektor univerzity Jaroslav Miller se mu za spor v prohlášení, které dnes univerzita zaslala ČTK, omluvil a učinili opatření, aby se podobná situace ve škole už neopakovala. Absolvent práv správní žalobu v následujících dnech stáhne.
Student Petr Sojka zažaloval rektora

Žaloba otřásá univerzitou. Fakulta se brání, student kontruje. Kdo má pravdu?

Olomouc - Počátkem tohoto týdne se v médiích objevila informace o sporu mezi rektorem UP a Mgr. Petrem Sojkou. Mgr. Sojka napadl správní žalobou dle jeho tvrzení nezákonné rozhodnutí rektora, kterým mu bylo zrušeno přijetí ke studiu v doktorském studijním programu na Právnické fakultě UP. Právnická fakulta podává k tomuto sporu následující vysvětlující stanovisko.

Více souvisejících

Petr Sojka (student žalující rektora) Univerzita Palackého

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy