Otec byl Němec, Dietrichsteinová nic nedostane. Diskriminace, zlobí se

Brno - Krajský soud v Brně dnes zamítl odvolání Mercedes Dietrichsteinové, která se dožadovala vrácení rodového majetku na Břeclavsku. Otec o něj přišel na základě Benešových dekretů v roce 1945. Před třemi lety její žalobu zamítl Okresní soud v Břeclavi. Šlechtična se domáhala mimo jiné navrácení zámku v Mikulově, Kozího hrádku, dalších desítek nemovitostí a pozemků.

Jejímu otci Alexandru Dietrichsteinovi zabavil majetek československý stát bezprostředně po druhé světové válce. Argumentoval tím, že byl členem Henleinovy Sudetoněmecké strany (SdP). Dietrichstein proti zabavení majetku aktivně nevystupoval. U okresního soudu žalobkyně nezpochybňovala pravost přihlášky do SdP.

Její právní zástupce to navrhl až dnes, soud však další dokazování zamítl. "Pokud Benešovy dekrety nezpochybnily tehdejší právní prostředky, nelze to učinit dnes po 70 letech," doplnil soudce Libor Daňhel.

Šlechtičně přijde rozsudek diskriminační, protože se nedovoluje vracet k otázkám minulosti. Dovolání si podá v případě, že jí to doporučí advokáti. "Česko je moje vlast a mám starost o naše majetky. V Mikulově jsem prožila své dětství a ke všem našim objektům zde mám vztah," řekla novinářům po vynesení rozsudku Dietrichsteinová.Dietrichsteinová podala ještě druhou žalobu, v níž se domáhá navrácení majetku, namířila ji proti Mikulovu. Po něm žádá vydání rodové hrobky, šesti objektů a asi 200 pozemků. I o této kauze bude rozhodovat soud v Břeclavi. Měl by ji začít projednávat v listopadu, přičemž verdikt nemusí být stejný jako ten první.

Benešovy dekrety se vztahují na všechny osoby s německou či maďarskou národností bez ohledu na státní příslušnost. To jsou všichni ti, kteří se přihlásili k německé či maďarské národnosti nebo se stali členy národních skupin sdružující osoby s německou národností. Z dokladů ze spolkového archivu v Berlíně vyplývá, že otec žalobkyně v jednom z dotazníků uvedl, že se v květnu 1938 stal členem SdP a členské příspěvky platil do konce roku 1938.

Z dokazování a výpovědi svědků vyplynulo, že Dietrichstein měl k fašismu negativní vztah, napsal server iDnes.cz. "Do NSDAP přijat nebyl, německé orgány jej nepovažovaly za osobu spolehlivou v souvislosti s jeho sounáležitostí s ideologií. Z německých a rakouských archivů vyplývá, že byl v době války dokonce krátce vězněn," řekl před dvěma roky břeclavský soudce Přemysl Klas.

I přes zřejmý odpor k fašismu ale nelze podle soudce chování Dietrichsteina označit za "aktivní boj za zachování celistvosti republiky", který je předpokladem pro použití výjimky pro antifašisty a která je součástí dekretů.

Související

Ústavní soud ČR

Vleklý restituční spor: Vlastnictví pozemků pod pekárnou v Praze se musí řešit znovu, nařídil ÚS

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu otevřít spor o určení vlastnictví restituovaných pozemků v hodnotě stovek milionů korun pod pekárenským areálem v Praze-Jinonicích. Podle verdiktu pražských soudů restituenti pozemky získali a následně prodali neoprávněně, a tak parcely znovu patří státu. ÚS ale dnes vrátil spor prakticky na začátek, k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Více souvisejících

restituce soudy benešovy dekrety

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy