Vesnici zasypal roj berušek, lidem hrozí nebezpečí

Jeseník nad Odrou - To se jen tak nevidí! Malou obec na severní Moravě doslova terorizují přívaly berušek. Místní obyvatelé říkají, že nic podobného nezažili.

Neuvěřitelné věci se dějí v obci Hůrka u Jeseníku nad Odrou. Vesnici doslova zasypaly berušky. "Objevily se na fasádě našeho domu. Byl jsem překvapený, že se může tolik berušek nacházet na jednom místě," říká pan Vaigel.

Rodina vše nafotila a záběry jsou opravdu fascinující. Oranžová fasáda i okna jsou doslova poseté drobným hmyzem. "Nemůžeme otevřít okna, a pokud jdeme ven, máme berušky ihned na oblečení," stěžuje si obyvatel Hůrky.

Podle odborníka na hmyz z Karlovy univerzity zřejmě nejde o klasické slunéčko sedmitečné, ale o druh, který do Česka přišel z Asie. "Fotky sice nejsou průkazné, ale mohlo by jít o invazivní druh Harmonia axyridis. Zatímco české Slunéčko sedmitečné má kolem 5 milimetrů, tento druh má až 8 mm," říká Jakub Prokop z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty.

Berušky se v letních měsících živí hlavně mšicemi. Těch je ale na podzim málo. "Na zimu se tedy shlukují a hledají úkryt pro přezimování," vysvětluje Prokop. To ale může znamenat riziko pro některé citlivé lidi.

Berušky totiž v ohrožení vypouští tekutinu, kterou likvidují predátory. Na tuto tekutinu můžou být lidé alergičtí. Způsobuje potíže s dýcháním nebo zrakem, varují experti.

Druh Harmonia axyridis v Česku postupně vytlačuje původní slunéčka. Dostal se sem ze západní Evropy, kde je používali farmáři ve sklenících na hubení mšic. Na rozdíl od čekých berušek mají více teček.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz alergie Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy