Otazníky v kauze MUS: Verdikt je neúplný. Kdo unikl trestu?

Praha - Bývalý spolumajitel Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček měl po oznámení rozsudku před švýcarským soudem v Bellinzoně minulý týden již připraven kartáček na zuby a byl nachystán na odchod do vazby. Nyní počítá s tím, že se proti rozsudku odvolá, případně i k mezinárodním instancím, a odhaduje, že se celá věc potáhne ve Švýcarsku do konce příštího roku. Koláček to dnes uvedl v rozhovoru s ČTK.

Soud ve čtvrtek nejprve oznámil verdikt odsuzující Koláčka a další bývalé majitele MUS Petra Krause, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého a Jiřího Diviše k nepodmíněným trestům vězení. Soudci současně nechali zajistit přítomné Koláčka a Krause, dokud nerozhodne, zda mají být ihned vzati do vazby. Pak se o jejich osudu radili přes tři hodiny.

"Musel jsem v té době uklidňovat spoustu lidí, kteří mi psali. Komunikoval jsem asi se 60 nebo 70 lidmi," řekl Koláček. "Radil jsem se také s doktorem, jak mi dodat léky," řekl Koláček, který zvažuje operaci močového měchýře.

"Pak jsem poprosil svého obhájce Michaela Mraze, aby mi vysvětli, jak to chodí ve vězení, jestli ještě můžu jít do hotelu pro své věci," líčil Koláček hodiny po vynesení rozsudku. "Zeptal se policajtů, ti říkali, že ne, že maximálně by tam mohl jít doktor Mraz. Já bych si mohl vzít jen nějaké peníze, pak knížky. Jinak slipy, tílka, pyžama už bych tam všechno dostal," řekl. "Pak mi poslali kluci ještě kartáček na zuby a zubní pastu. Tím jsem byl připravený na cestu do vazby," dodal.

On i Kraus měli odjet do cely předběžného zadržení do nedalekého Lugana a pak se v pátek ráno nebo v neděli měli přemístit každý do své věznice - Koláček do kantonu Sankt Gallen a Kraus do Fribourgu. "Jsem vděčný, že mě propustili, i když je zvláštní, že to rozhodování trvalo tři hodiny," řekl.Pokud jde o peníze, které má zablokované ve Švýcarsku, tak je "odevzdal osudu". "Já je víceméně k ničemu nepotřebuju, pouze k tvoření nových věcí ... kde skončí, tam s nimi bude někdo zacházet," řekl v souvislosti s asi 600 miliony švýcarských franků (asi 12,5 miliardy korun), které švýcarské úřady zablokovaly na účtech odsouzených. Dodal, že je zabavením peněz omezen, ale ne pod existenčním tlakem.

Odsouzeno by mělo být víc osob

Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka se stal koncem devadesátých let prvním, kdo veřejně upozornil, že v Mostecké uhelné probíhá nepřátelské převzetí. A byl také jedním z mála, kdo se snažil manažery kolem Antonína Koláčka či Oldřicha Klimeckého zastavit: začátkem roku 1998 nechal svolat valnou hromadu, na které se pokusil vedení tehdy ještě polostátní firmy odvolat. Průběh valné hromady ovšem ukázal, že manažeři již kontrolují v dolech většinu.

„V té době ještě bylo možné situaci zvrátit a Mosteckou uhelnou zachránit pro stát. Chyběla ovšem vůle u politiků," říká pro iHned.cz Češka, který dnes vede vlastní poradenskou společnost Value Added. "Zůstávají postiženi jen ti, kteří celé ovládnutí organizovali, ale už ne lidé, kteří jim to umožnili," myslí si Češka.

A kdo konkrétně? "Jednoznačně to směřuje na tehdejší ČSSD. Neblahou roli sehrál už začátkem roku 1998 poslanec ČSSD Josef Hojdar, který obcházel obce, jež držely akcie Mostecké uhelné, a lobboval za to, aby je prodaly. Dále je tam jasná vazba na pana Stanislava Grosse, který později geniálně vydělal na tom, že si koupil firmu od pana Sýkory (tehdejšího náměstka ministra průmyslu, v současnosti stíhaného za korupci v kauze MUS – pozn. red.). A pak je tam tehdejší ministr průmyslu Grégr, který materiál o prodeji zbylých akcií do vlády předložil," odpověděl.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy