Dva čeští horolezci se ztratili v Nepálu, zbyl jen roztrhaný stan

Praha - V Nepálu se pohřešují dva členové české čtyřčlenné výpravy horolezců. Na základě informace tamní trekingové agentury to ČTK sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Podle serveru iDnes.cz by mělo jít o Jakuba Vaňka z Plzně a Petra Macholda z Teplic, kteří společně s dalšími dvěma kolegy lezli na sedmitisícovou horu Baruntse.

Machold s Vaňkem se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 7.162 metrů. Ve druhém výškovém táboře je uvěznila vánice, kvůli níž pro ně nemohl přiletět ani vrtulník, uvedl iDnes.cz. "Počasí je pěkný, aklimatizace zdá se taky dobrá, takže zítra vyrazíme do stěny," stojí v poslední esemesce od Jakuba Vaňka na stránkách expedice. Poslal ji 9. října.

Později záchranáři našli jen jejich roztrhaný stan, osud horolezců je neznámý. "Od místní trekingové agentury máme informaci, že v Khátmándú pobývali nebo pobývají čtyř horolezci, z nichž jsou dva pohřešovaní. Nepálské úřady nám zatím žádnou oficiální informaci nepodaly. Nadále to prověřuje naše ambasáda v Dillí," uvedla na dotaz ČTK Grohová.

Machold a Vaněk se chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou Baruntse (7 162 metrů). Touto stěnou zatím prošla jen v roce 1997 ruská expedice po žebru v pravé části.

Baruntse má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, který probíhá od severu na jih od Cho, na severozápadě ledovcem Imja a jeho jihovýchodní hranici tvoří ledovec Hunku.

Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené 'Y' směřující od vrcholu Cho Polu (6 695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví.

První horolezci na vrcholu (7 162 m n. m.) stanuli 30. května 1954. Byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Na vrchol vystoupili jižním hřebenem.

Související

Více souvisejících

horolezec nepál

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy