Zabije slunečný víkend volební účast? Čtěte, kdo na to doplatí

Praha - Krásné počasí, prodloužený víkend o státní svátek, prázdniny dětí a špatná nálada Čechů je doslova smrtící koktejl pro účast u letošních předčasných voleb. Čísla statistiků mluví jasně. K volbám chodí stále méně lidí.

Pokud bude účast rekordně nízká, doplatí na to podle analytika Jana Herzmanna především bývalé vládní strany, zejména ODS. "Mezi červnem 2006 a lednem 2013 ubylo zhruba 450 tisíc zúčastněných voličů, což představuje zhruba devět procent potenciálních hlasů - potenciální podporu pro jednu poměrně úspěšnou volební stranu," uvedl. Porovnával účast ve dvou posledních sněmovních volbách a letošní lednové klání o křeslo prezidenta.

Nezanedbatelné jsou podle Herzmanna rozdíly ve volební účasti podle krajů. Vyšší pokles vykazují kraje s nízkou volební účastí - Karlovarský (o 6,5 procentního bodu), Ústecký (o 6,93 procentního bodu) a Moravskoslezský (o 6,32 procentního bodu). Rychle klesá také účast ve Zlínském kraji (o 6,87 procentního bodu), tam ovšem zůstává účast i tak ještě mírně nadprůměrná.

Volit povinně: Ani či ne? Jaká jsou rizika?

Otázku, zda zavést v Česku "povinnou volební docházku", už několikrát nastolil Miloš Zeman. Volby povinně mají své klady, ovšem i zápory. 

"Když se zavádělo všeobecné volební právo - mluvíme o přelomu devatenáctého a dvacátého století - mnozí se báli, že demokracie nepřežije," vysvětluje pro Hospodářské noviny rozhodnutí o povinné volbě Petr Drulák z pražského Ústavu mezinárodních vztahů. "Tou dobou lidé nebyli zvyklí chodit volit. Politici se proto báli, aby se politický systém z ničeho nic neocitl v rukách nějaké hrstky. Zavedením volební povinnosti zapojili do voleb všechny. Už se nemohlo stát, že by o osudu země rozhodlo jen pár lidí."

V Československu upravoval povinnou účast ve volbách volební zákon z roku 1919. "Mezi válkami u nás chodilo volit 8,5 miliónu z devíti miliónů oprávněných voličů," říká Josef Harna z Historického ústavu Akademie věd. Nižší účast byla jen v zaostalých oblastech, především na Slovensku.

Ten, kdo k volbám nechtěl, se přitom nemusel obávat ani pokuty, ani žádných jiných sankcí. "Lidé to prostě považovali za svou občanskou povinnost," tvrdí Harna. "Svým hlasem chtěli pomoci straně, se kterou sympatizovali." Společnost byla podle něj "silně zpolitizována". "Bylo to ale jiné než teď. Vůči politice nevládla taková skepse."

"Problém je v tom, že to má i řadu úskalí," tvrdí Drulák. Lidé, kteří by normálně k volbám nešli, totiž často volí strany na okraji politického spektra. I to je jeden z důvodů, proč například v Belgii roste počet příznivců nacionalistického Vlámského bloku.

Ten, kdo nechce volit nikoho, pak často odevzdává neplatné volební lístky. Při belgických parlamentních volbách v roce 1999 jich tamní volební komise napočítala skoro sedm procent.

Dalším problémem je podle Druláka vynutitelnost. Například Řekové tak sice ze zákona volit musí, k volbám však stejně nechodí. Řecké europoslance vybíralo před pěti lety "jen" 75 procent voličů.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy