Praha - Bývalí poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka s konečnou platností nebudou potrestáni v kauze údajné korupce. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti pravomocnému zprošťujícímu verdiktu. Zároveň jako nedůvodnou zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou v neprospěch obou mužů podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Plné odůvodnění zatím NS nezveřejnil.
Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům z Věcí veřejných, Škárkovi a Kristýně Kočí, 170.000 a 500.000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Verzi o půjčkách nyní potvrdil také NS.
"Trvalo tři roky, než jsem byl definitivně očištěn. U soudu prokázaná křivá výpověď Škárky proti mně však státní zastupitelství nezajímá," reagoval na výsledek soudu Bárta na své internetové stránce. Připomněl, že Věci veřejné si o víkendu volí nové vedení. "Máme sice jen čtyři poslance (kandidovali za Úsvit), ale i to stačí, protože terminátora nemůžete zastavit," uvedl na webu.
Také Škárka rozhodnutí soudu vítá. Kauza podle něj trvala poměrně dlouho. "Ale na druhou stranu jsem stále přesvědčen, že ze strany Víta Bárty šlo o podplácení poslanců a měl být pravomocně potrestán," uvedl v prohlášení, které zaslal ČTK. Policejní vyšetřování bylo podivné a soudní proces byl manipulativně vedený, uvedl Škárka. "Celý průběh procesu, který definitivně ukončil svým verdiktem Nejvyšší soud, je špatnou zprávou veřejnosti, aby nenahlašovala úplatky," dodal bývalý poslanec.
Ale ta ostuda...
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na tiskové konferenci v Praze uvedl, že nezbývá než respektovat rozhodnutí Nejvyššího soudu. "Ale ta ostuda, která byla způsobena, nezmizí, byť už zmizela z Parlamentu strana Věci veřejné," řekl novinářům Sobotka.
Okolnosti, za nichž byly obě půjčky uzavřeny, představovaly podle NS uplatnění svobodné vůle smluvních stran. Není přitom významné, že smlouvy nebyly uzavřeny písemně a věřitel si s dlužníky nedohodl dobu splatnosti, výši splátek ani úroků. Bárta podle NS neposkytoval peníze jako podnikatel, nýbrž z dobré vůle, snažil se prý kolegům pomoci vyřešit jejich problémy. Přinejmenším Škárkovi takto půjčil i v minulosti.
"K tomu přistupuje fakt, že oba dlužníci byli v té době poměrně blízcí kolegové obviněného, spoluposlanci ze stejné politické strany (Věci veřejné), takže mezi nimi šlo o vztah srovnatelný se vztahem mezi kamarády, přáteli či rodinnými příslušníky," uvedl mluvčí NS Petr Knötig. Dovolání ohledně Bárty proto NS odmítl jako zjevně neopodstatněné. U Škárky NS konstatoval, že podání dovolání nepřipouštěl trestní řád.
Obvodní soud pro Prahu 5 původně vyměřil Bártovi 18 měsíců vězení s odkladem na 2,5 roku. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho diskreditoval. Městský soud ale vrátil případ obvodnímu k novému projednání se závazným právním názorem, podle něhož se Bárta ani Škárka nedopustili protiprávního jednání. Obvodní soud je proto zprostil obžaloby, loni v březnu osvobozující rozsudek potvrdil městský soud. V mezičase ještě NS rozhodl o částečném vynětí Bárty z pravomoci orgánů činných v trestním řízení pro skutky, které se odehrály ve Sněmovně.
Poslední možností, jak rozsudek zvrátit, bylo Zemanovo dovolání. Žalobci trvali na tom, že peníze od Bárty "nebyly půjčky a dával je s konkrétním cílem ovlivnit jejich chování v rámci utváření svobodné politické soutěže". Stížnost pak z podnětu soudce obvodního soudu Jana Šotta sepsala také ministryně spravedlnosti, která ovšem nemohla jejím prostřednictvím zhoršit postavení obou politiků.
Bárta loni neúspěšně kandidoval do Sněmovny za Úsvit přímé demokracie v Plzeňském kraji. Na konci října byl krátce zatčen policií. Podezírá jej z toho, že v roce 2009 navedl agenta Bezpečnostní informační služby k vynesení citlivých dokumentů. Kvůli trestnímu stíhání pak v listopadu rezignoval na funkci předsedy Věcí veřejných.
Úplatkářská kauza ve Věcech veřejných inspirovala i umělce:
Související
Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání
Exministra Bártu definitivně osvobodil soud v kauze vynesení odposlechů BIS
Vít Bárta , Jaroslav Škárka , Nejvyšší soud
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek