Útok v Duchcově: Soud vynesl verdikt nad čtyřmi Romy

Teplice - Dva ze čtyř Romů, kteří v červenci v Duchcově napadli dva muže, mají jít na 20 a 16 měsíců do vězení, třetí dostal podmíněný trest, čtvrtý byl zproštěn obžaloby. O dnešním rozhodnutí teplického soudu informoval server iDnes. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a dva obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Čtveřice 13. července napadla dva muže, jeden skončil v nemocnici. Podle serveru se čtveřice Romů vydala hledat spolupořadatele první duchcovské demonstrace Jindřicha Svobodu. Vedl je David Bledy, otec dvou obžalovaných ze známého květnového útoku na manželský pár.

Rozzlobilo ho, že soud vzal po stížnosti žalobce jeho děti náhle do vazby, přestože od útoku uplynulo už několik týdnů. Považoval to za důsledek protiromských nálad, které podle něj Svoboda ve městě přiživil, píše iDnes.

V Teplické ulici ale nakonec čtveřice před půlnocí v opilosti zbila jiného muže, který šel z hospody U Svatýho. Ten se šel schovat zpět do restaurace. Odtud pak podle serveru vyběhlo několik mužů, ale přestože už na místě byli strážníci a snažili se zabránit střetu, Romové jednoho z hostů zbili do bezvědomí.

Konflikt souvisel s napjatou situací, která se ve městě vyhrotila poté, kdy tu v květnu skupina Romů napadla manželský pár vracející se z diskotéky. V průběhu loňského roku se tu pak konalo několik protiromských akcí.

Soužití Čechů a Romů je stále zadrhnuté, mezi oběma etniky stojí něco jako pomyslná zeď nebo frontová linie. Obě strany fronty leží uhnízděné ve svém zákopu, kde se opevňují proti svému strachu z druhých. Upevňují si svoje pravdy o situaci a občas vyšlou signál straně druhé, píše Luboš Rokoš ve svém komentáři pro denikreferendum.cz.

Soužití a nehrocení konfliktů, to je právě jedna z možných cest k nápravě. Tam, kde lidé různých etnik vyrůstají od dětství nebo po generace vedle sebe, tam funguje xenofobie podstatně méně.

Vidět je to na příkladu zvláštních škol - dalo by se čekat, že problémy se soužitím Čechů a Romů se tu projeví ve zvýšené míře (a také tu konflikty probíhají), ale pro značnou část českých žáků znamená pobyt ve zvláštní škole sníženou míru xenofobie do života, protože jako děti se s romskými spolužáky naučily vycházet nebo se skamarádily.

Jiný příklad pochází z Německa z volebních zisků neonacistické NPD, která chodí do voleb s politikou zaměřenou proti přistěhovalcům. NPD získala ve volbách ve spolkových zemích s menším počtem přistěhovalců větší zisky než v zemích, kde žije přistěhovalců více. 

Možné vysvětlení znělo, že voliči neměli obrázek přistěhovalce zprostředkovaný pouze negativní propagandou NPD, ale znali přistěhovalce osobně - jako sousedy nebo kolegy. Pro naše podmínky s tím souzní Barbora Antonová, když tvrdí: „Největšími bojovníky proti „cikánskému zlořádu" (termín ze zlaté éry nacismu) jsou často lidé, kteří s Romy vlastně ani nepřišli do styku a své nepřímé zkušenosti zakládají na fámách a hospodských kecech."

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy Romové Duchcov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy