Soudkyně údajně roky týrala svou dceru, případ řeší i ministerstvo

Litoměřice - Litoměřická soudkyně Ivetta Hořejší údajně několik let týrala svou dceru. Policie již ženu obvinila, případem se zabývá i ministerstvo spravedlnosti. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál (ČRo) na základě informací policie a ministerstva. Soudkyně se podle Radiožurnálu k obvinění vyjádřit nechtěla.

Na policii se obrátila sama dcera soudkyně, nyní čtyřiadvacetiletá, když prý po napadení matkou skončila loni s otřesem mozku a pohmožděninami v péči lékařů. "Je to pro mě hodně těžké, ale vím, že je to tak správně, že jsme to měla udělat už dávno, a nemusela jsem mít následky, které teď mám," řekla rozhlasu Eliška Hořejší. Soudkyně podle policie dceru Elišku opakovaně napadala ústně i fyzicky od roku 2008.

Dívka se z matčina chování podle svých slov dosud nevzpamatovala a musí se léčit u psychiatra.

"Bylo zahájeno stíhání 54leté ženy, která je obviněna z týrání osoby žijící ve společném obydlí a přečinu ublížení na zdraví. Ženě hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až osmi let," oznámila Radiožurnálu policejní mluvčí Jana Dětská.

Policie nechtěla oficiálně potvrdit, zda se jedná o soudkyni, ale ministerstvo spravedlnosti již uvedlo, že si vyžádalo spis. "Pokud by skutečnosti byly závažné, může dojít k zahájení správního řízení s danou soudkyní o dočasném zproštění funkce," řekl rozhlasu mluvčí ministerstva Robert Schuster.

Z údajů na webu ministerstva spravedlnosti vyplývá, že na litoměřickém okresním soudu nyní pracuje 22 soudců, Jelínek je však postu dočasně zproštěn. "Paní doktorka Hořejší je normálně ve stavu a soudí. Nedostatek tedy zatím nemáme," řekl ČTK k personální situaci předseda litoměřického soudu Miroslav Kureš. Dodal, že pokud bude jmenována, měla by do Litoměřic v březnu nastoupit nová soudkyně.

Domácí násilí se odehrává „beze svědků" a mezi osobami, které k sobě mají (či měly) blízký vztah. V domácím násilí tak hraje roli citová blízkost, ale i ekonomická závislost. Navíc se jedná snad o jediný trestný čin či přestupek, v jehož případě pachatel neopouští „místo činu" - díky určité toleranci totiž neočekává, že by za své chování mohl být odsouzen či potrestán.

Pachatel domácího násilí má „dvojí tvář". Násilně se chová často pouze doma, vůči svému okolí se může jevit zcela jinak.

Domácí násilí má přitom vždy svou historii. Často začíná velmi nenápadně (psychickým znevažováním, kontrolou, izolací, ponižováním), takže si jeho prvních příznaků oběť často ani nevšimne. Pokud se ovšem domácí násilí hned v počátcích nezastaví, má stupňující se tendenci - opakuje se a nabývá na intenzitě.

K domácímu násilí navíc nedochází neustále - střídají se období násilí a relativního klidu. V násilném vztahu se totiž projevují tři faktory: láska, naděje (že se vše zlepší, že se partner změní apod.) a strach. Cyklus domácího násilí, v němž se střídá období „líbánek", vzrůstající tenze, konfliktu a „usmiřování", se tak stále opakuje - navíc se stupňující tendencí.

Oběť se tak často není schopna vůbec bránit. Její situaci komplikuje blízký vztah k pachateli, ale např. i pocit bezmocnosti a bezradnosti, informuje rosa.cz.

Související

Více souvisejících

domácí násilí Policie ČR Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy