Bratislava/Praha - V Bratislavě zemřel v noci na dnešek ve věku 96 let bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ) Vasil Biľak. ČTK to sdělil předseda Komunistické strany Slovenska Jozef Hrdlička. Biľak byl posledním žijícím signatářem takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.
"V poslední době byl Biľak připoután na lůžko, rodina o něj pečovala," uvedl Hrdlička. Na veřejnosti někdejší člen vedení KSČ v uplynulých letech nevystupoval a s médii nekomunikoval.
"Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Co se týče historické role Vasila Bil'aka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy," napsal serveru EuroZprávy.cz Vojtěch Filip.
Zlikvidoval "pražské jaro"
V roce 1968 patřil Biľak k vůdčím představitelům konzervativních sil v KSČ, vystupujících proti reformnímu proudu ve straně, podněcoval sovětskou intervenci a v následujícím období se významně podílel na likvidaci všech výdobytků "pražského jara". Byl posledním žijícím představitelem komunistického režimu, který v roce 1968 jako člen ústředního výkonného výboru podepsal tzv. zvací dopis pro vojska Varšavské smlouvy.
V 70. a 80. letech byl hlavní exponent brežněvovského vedení v Československu s rozhodujícím vlivem v aparátu KSČ, zahraničně politické a ideologické sféře, reprezentant neostalinského dogmatismu a posléze odpůrce gorbačovovské "přestavby".
V prosinci 1989 byl vyloučen z KSČ. Žil v Bratislavě spolu se svým zetěm Jozefem Ševcem, jedním z porevolučních předsedů KSS v pálffyovské vile na Timraviné ulici. Když po revoluci 1989 poprve přiletěl do Československa Baťa, byl na letišti uvítán transparentem "Lepší boty od Bati, než sako od Bilaka
Za své činy v období před rokem 1989 nebyl nikdy odsouzen. Při předložení návrhu na podání obžaloby za vlastizradu v roce 2000 měl spis více než 23 tisíc stran. Krajský soud v Bratislavě v roce 2001 vrátil případ k došetření.
Soud chtěl originál dopisu
Bilak podle některých svědectví předal Brežněvovi dopis osobně během jednání československé a sovětské delegace v Bratislavě 3. srpna 1968. Tato schůzka následovala po neúspěšném jednání obou stran v Čierné nad Tisou, kde se sovětské vedení na čele s Brežněvem pokusilo Dubčeka přimět k zastavení reforem a ke znovuobnovení cenzury.
Bilak měl údajně Brežněvovi dopis, podepsaný několika dalšími členy ÚV KSČ, předat na toaletě, uvedl server Aktuálně.cz. Sám Biľak předání dopisu ale popřel. "K ničemu, co jsem neudělal, se nemůžu přiznat. Zvací dopis jsemLeonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky iledajak," prohlásil.
Podle soudců bylo zapotřebí získat originál zvacího dopisu a dát ho prozkoumat grafologům, aby se potvrdila pravost Biľakova podpisu. Rusko ale originál listiny Bratislavě neposkytlo. Kopii dopisu odevzdal ještě v roce 1992 bývalý ruský prezident Boris Jelcin v Praze tehdejšímu československému prezidentovi Václavu Havlovi.
Společně s Biľakem dopis podepsali i další členové a funkcionáři ústředního výboru KSČ Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a Oldřich Švestka. Sám Biľak sice v minulosti autentičnost svého podpisu popřel, ale podle posudku, který v 90. letech vypracovali experti československé policie, byl jeho podpis pravý.
Podle slovenského historika Petera Jaška se Biľak v 70. letech přiklonil vKSČ na stranu konzervativního křídla, které vystupovalo proti snahám odemokratické změny v tehdejším Československu. "Biľak se zařadil mezi přední normalizátory. Sehrál smutnou úlohu jednoho z kolaborantů," řekl ČTK Jašek, který se ve slovenském Ústavu paměti národa zabývá zkoumáním období nesvobody v Československu. Biľak, jenž se narodil v chudých poměrech navýchodním Slovensku, se podle historika stal přesvědčeným komunistou, kterýbyl silně navázán na někdejší Sovětský svaz.
Související
První "normalizační" opatření bylo ÚV KSČ přijato před 50 lety
Zrada Československa. Soudruh Biľak před 50 lety předal SSSR zvací dopis
Vasil Biľak , úmrtí , Komunismus
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek