Pátrejte po svých předcích. Historici připravili unikátní projekt

Praha - Vojenský historický ústav společně s Národní knihovnou připravil unikátní projekt. Díky němu budete moci pátrat po svých předcích. V digitální kolekci tištěných pramenů (kramerius.nkp.cz) je zpracováno více než 78 tisíc stran dokumentů z let 1914 - 1919. Přečtěte si, jak na to.

Více než 78 tisíc stran dokumentů z první světové války je nyní v dikitalizované podobě. Díky těmto dokumentům tak můžete vypátrat své předky. Vojenští historikové společně s Národní knihovnou volně zpřístupnili seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v 1. světové válce.

Jak hledat v seznamech?

Prvním pramenem, který VHÚ společně s NK digitalizovali je "Seznam ztrát vydaný (Verlustliste ausgegeben am)". Tyto seznamy jsou zpracovány od 12. 8. 1914 do 14. 2. 1919. Celkem mají tyto seznamy 39 144 stran.

Záznamy jsou ve struktuře: svazek 1 (12. 8. 1914) až svazek 20 (5. 10. 1914): hodnost – příjmení, jméno – vojskové těleso – pododdíl – domovská země – domovský politický okres (župa) – domovská obec – rok narození – označení bitvy – mrtev – raněn – zajat – poznámka; svazek 21 (8. 10. 1914) až svazek 709 (14. 2. 1919): příjmení, jméno – hodnost – vojskové těleso – pododdíl – domovská země – domovský politický okres – domovská obec – rok narození – zpráva.

"Pro rešerše v Seznamu ztrát použijte vyhledávací rámeček na levé straně obrazovky: zaškrtněte pole 'hledat v aktuálním titulu'; do řádku vepište hledaná slova (Novák Franz – vyhledává jednotlivé výrazy Novák a Franz v libovolném pořadí), případně přesný řetězec znaků z obou stran ohraničený uvozovkami (např.'Novák Franz', 'LIR. Nr. 12', 'Beneschau, Kladrub' – vyhledává přesnou kombinaci znaků, resp. slov v daném pořadí); výsledky dotazu obsahují jak odkaz na digitální obraz dokumentu, tak i náhled úseku textu, v němž je červeně vyznačen nalezený výraz," uvádí Vojenský historický ústav.

"Doplňky a opravy vydané (Ergänzungen und Berichtigungen ausgegeben am)" výcházely od č. E 1 (9. 10. 1914) do č. E11 (16. 7. 1915) a souvisí s počátečními nedostatky v evidenci ztrát. Pozdější doplňky a opravy se uváděly přímo do "Seznamu ztrát".

Dalším zdrojem, kde hledat své předky je "Abecední seznam jmen, uvedených v Seznamech ztrát ... (Alphabetisches Verzeichnis der in der Verlustlisten ... angeführten Namen)." Ten vycházel od č. I (2. 9. 1914) do č. CXLI (24. 5. 1919), má celkem 9372 stran. V seznamech jsou zvlášť důstojníci, zvlášť mužstvo a později i jednoroční dobrovolníci.

"Pro rešerše v Abecedním seznamu jmen platí stejné postupy jako v případě Seznamů ztrát. Lze sice vyhledávat pouze podle jména, ale vzhledem ke kvalitnější předloze a zřetelnějšímu tisku tu strojový přepis vykazuje vyšší přesnost. Díky tomu se podaří dopátrat i jména, jež vyhledávání prostřednictvím Seznamů ztrát nezaznamenalo," upozorňují historici.

VHÚ s NK digitalizovali i seznam válečných zajatců ve dvou titulech. "Váleční zajatci v Přemyšlu (In Przemyśl Kriegsgefangene)" a "Váleční zajatci (Kriegsgefangene)". V případě druhého titulu jsou některé údaje nekompletní. Záznamy jsou vedeny ve struktuře (ovšem závisí na dostupných údajích): příjmení, jméno – hodnost – vojskové těleso – vyznání – věk – datum a místo zajetí – místo, oblast a země internace – zpráva (poznámka).

Posledním titulem, jenž byl zdikitalizován jsou "Zprávy o raněných a nemocných vydané (Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben am)". Ten vycházel od č. 1 (24. 8. 1914) do č. 546 (23. 11. 1917), má celkem 27874 stran. Záznamy jsou vedeny ve struktuře: příjmení, jméno – vojskové těleso – pododdíl – rodiště – rok narození – druh zranění nebo nemoci – zemřel – nynější pobyt – poznámka. "Od č. 249 (28. 1. 1915) jsou zaznamenány jen jména těch raněných a nemocných, jejichž nejbližší nebyli přímo vyrozuměni," doplňují historici.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Knihovny

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy