Praha - Vojenský historický ústav společně s Národní knihovnou připravil unikátní projekt. Díky němu budete moci pátrat po svých předcích. V digitální kolekci tištěných pramenů (kramerius.nkp.cz) je zpracováno více než 78 tisíc stran dokumentů z let 1914 - 1919. Přečtěte si, jak na to.
Více než 78 tisíc stran dokumentů z první světové války je nyní v dikitalizované podobě. Díky těmto dokumentům tak můžete vypátrat své předky. Vojenští historikové společně s Národní knihovnou volně zpřístupnili seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v 1. světové válce.
Jak hledat v seznamech?
Prvním pramenem, který VHÚ společně s NK digitalizovali je "Seznam ztrát vydaný (Verlustliste ausgegeben am)". Tyto seznamy jsou zpracovány od 12. 8. 1914 do 14. 2. 1919. Celkem mají tyto seznamy 39 144 stran.
Záznamy jsou ve struktuře: svazek 1 (12. 8. 1914) až svazek 20 (5. 10. 1914): hodnost – příjmení, jméno – vojskové těleso – pododdíl – domovská země – domovský politický okres (župa) – domovská obec – rok narození – označení bitvy – mrtev – raněn – zajat – poznámka; svazek 21 (8. 10. 1914) až svazek 709 (14. 2. 1919): příjmení, jméno – hodnost – vojskové těleso – pododdíl – domovská země – domovský politický okres – domovská obec – rok narození – zpráva.
"Pro rešerše v Seznamu ztrát použijte vyhledávací rámeček na levé straně obrazovky: zaškrtněte pole 'hledat v aktuálním titulu'; do řádku vepište hledaná slova (Novák Franz – vyhledává jednotlivé výrazy Novák a Franz v libovolném pořadí), případně přesný řetězec znaků z obou stran ohraničený uvozovkami (např.'Novák Franz', 'LIR. Nr. 12', 'Beneschau, Kladrub' – vyhledává přesnou kombinaci znaků, resp. slov v daném pořadí); výsledky dotazu obsahují jak odkaz na digitální obraz dokumentu, tak i náhled úseku textu, v němž je červeně vyznačen nalezený výraz," uvádí Vojenský historický ústav.
"Doplňky a opravy vydané (Ergänzungen und Berichtigungen ausgegeben am)" výcházely od č. E 1 (9. 10. 1914) do č. E11 (16. 7. 1915) a souvisí s počátečními nedostatky v evidenci ztrát. Pozdější doplňky a opravy se uváděly přímo do "Seznamu ztrát".
Dalším zdrojem, kde hledat své předky je "Abecední seznam jmen, uvedených v Seznamech ztrát ... (Alphabetisches Verzeichnis der in der Verlustlisten ... angeführten Namen)." Ten vycházel od č. I (2. 9. 1914) do č. CXLI (24. 5. 1919), má celkem 9372 stran. V seznamech jsou zvlášť důstojníci, zvlášť mužstvo a později i jednoroční dobrovolníci.
"Pro rešerše v Abecedním seznamu jmen platí stejné postupy jako v případě Seznamů ztrát. Lze sice vyhledávat pouze podle jména, ale vzhledem ke kvalitnější předloze a zřetelnějšímu tisku tu strojový přepis vykazuje vyšší přesnost. Díky tomu se podaří dopátrat i jména, jež vyhledávání prostřednictvím Seznamů ztrát nezaznamenalo," upozorňují historici.
VHÚ s NK digitalizovali i seznam válečných zajatců ve dvou titulech. "Váleční zajatci v Přemyšlu (In Przemyśl Kriegsgefangene)" a "Váleční zajatci (Kriegsgefangene)". V případě druhého titulu jsou některé údaje nekompletní. Záznamy jsou vedeny ve struktuře (ovšem závisí na dostupných údajích): příjmení, jméno – hodnost – vojskové těleso – vyznání – věk – datum a místo zajetí – místo, oblast a země internace – zpráva (poznámka).
Posledním titulem, jenž byl zdikitalizován jsou "Zprávy o raněných a nemocných vydané (Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben am)". Ten vycházel od č. 1 (24. 8. 1914) do č. 546 (23. 11. 1917), má celkem 27874 stran. Záznamy jsou vedeny ve struktuře: příjmení, jméno – vojskové těleso – pododdíl – rodiště – rok narození – druh zranění nebo nemoci – zemřel – nynější pobyt – poznámka. "Od č. 249 (28. 1. 1915) jsou zaznamenány jen jména těch raněných a nemocných, jejichž nejbližší nebyli přímo vyrozuměni," doplňují historici.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

220 let od narození Hanse Christiana Andersena. Život jako z pohádky neměl
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
před 2 hodinami

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
před 2 hodinami

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
před 3 hodinami

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
před 3 hodinami

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
před 3 hodinami

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
před 3 hodinami

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
před 4 hodinami

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
před 5 hodinami

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
před 6 hodinami

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
před 6 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil
před 8 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera
Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Zdroj: Jan Hrabě