Vražda vlivného Housky /ČSSD/: Policie zadržela podezřelého

Ústí nad Labem - Kriminalisté zadrželi muže, kterého obvinili z vraždy podnikatele a vlivného politika ČSSD Romana Housky. ČTK to dnes řekla mluvčí ústecké krajské policie Šárka Poláčková, která tak potvrdila informaci serveru Deník.cz. Státnímu zástupci podá policie návrh na uvalení vazby.

Housku zastřelil pachatel loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). "Jsem ráda, že policejní vyšetřování přineslo výsledky, a věřím, že pachatel tohoto trestného činu bude usvědčen a odsouzen," uvedla pro tisk Vaňhová.

"Určitě je dobře, že policie koná a že má její vyšetřování výsledky, pokud tedy je možno toto pokládat za už nějaký reálný výsledek policejního vyšetřování," komentoval dnes případ svého spolustraníka premiér Bohuslav Sobotka. Dál se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. "Nemám žádné informace ani z policie, ani z Ústeckého kraje," uvedl během návštěvy Berlína. Zdůraznil, že je důležitá nezávislost a nestrannost vyšetřování.

Mrtvého Housku našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

Ještě před měsícem neměli kriminalisté nic, co by je k pachateli, který zastřelil podnikatele čtyřmi ranami, dovedlo. Na místě činu se našel paralyzér. 

Policisté se obrátili i na veřejnost. Pomoc si slibovali především od lidí, kteří se přibližně v době vraždy pohybovali v lesoparku v sousedství Houskova domu nebo projížděli ulicí Březový vrch směrem na Jirkov nebo od Jirkova. Lokalita je totiž přes den poměrně frekventovaným místem, lidé sem chodí venčit psy a sportovat, uvedl Ústecký deník.

O motivu vraždy se vedou dohady

Policie zaměřila jednu z vyšetřovacích verzí na provize, které Houska mohl požadovat předem za zprostředkované dotace, a to i v případě, kdy žadatel příspěvek nezískal. Ten pak mohl chtít peníze zpět. Jako druhou údajnou verzi pak policie prověřuje možnost, že Houska peníze půjčoval. Vraždou by mohl vyvrcholit konflikt s dlužníkem, který zapůjčený obnos nechtěl vrátit.

Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250.000 korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. V budově chomutovského magistrátu tehdy zasahovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska tehdy žádost o úplatek popřel.

Na pohřeb Housky 29. listopadu 2013 přišli poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), kterému Houska dělal dlouhá léta asistenta, se šéfem krajské ČSSD Radkem Scherferem dorazil i krajský radní Arno Fišera. 

Přišli i další sociální demokraté - náměstek chomutovské primátora Martin Klouda, zastupitel Miloň Houda, jirkovský starosta Radek Štejnar či bývalý poslanec Vlastimil Aubrecht. Nijak se neskrýval ani chomutovský zastupitel a podnikatel Zdeněk Fojtík (ODS). Někteří z nich nesli květiny, řada z nich je kupovala až v krámku přímo před obřadní síní.

Mezi kondolujícími byla i koulařka Helena Fibingerová. Rodina, včetně Houskovi partnerky a náměstkyně hejtmana Jany Vaňhové, přijela do areálu zadním vchodem, aby se novinářům vyhnula. Stejným způsobem po obřadu odjela, informoval před časem Ústecký deník.

Související

Roman Houska /ČSSD/

Vrah vlivného Housky si trest odpyká, Nejvyšší soud dovolání zamítl

Ústí nad Labem - Nejvyšší soud zamítl dovolání Michala Krnáče odsouzeného za vraždu chomutovského podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky. Krnáč má strávit ve vězení 13 let. ČTK dnes o výsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu informovala mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

Více souvisejících

Roman Houska (zavražděný člen ČSSD) Jana Vaňhová ČSSD

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy