Bakterie číhají: Třetina Evropanů trpí latentní TBC, možná i vy

Praha - Třetina Evropanů trpí latentní, neboli skrytou tuberkulózou. Odhad platí i pro Česko, kde počty nemocných s potvrzenou TBC jsou dlouhodobě velmi nízké. Pět až deset procent onemocnění vznikne právě z latentní formy. Odborníci se proto chtějí více zaměřit na skryté případy, kdy člověk se tuberkulózními bacily nakazil, nemá příznaky a na rentgenovém snímku není nic vidět. TBC u něj může propuknout při oslabení jinou vážnou nemocí nebo s rostoucím věkem.

"Počet nových případů TBC v Česku neustále lehce klesá, udržet tento trend je ale velkým organizačním problémem," řekl dnes novinářům předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním profesor Vítězslav Kolek.

Nemoc se stále mění, objevují se nové formy, které nereagují na dosavadní léčbu, a objevují se i nové rizikové skupiny, jako pacienti na biologické léčbě, po transplantaci či lidé s nádory.

Pozitivní podle Kolka je, že v diagnostice tuberkulózy se objevují nové, citlivější krevní imunologické testy. Nahrazují dosavadní kožní testy tuberkulinem a pomáhají vyhledat rizikové skupiny, které vyžadují speciální ochranné režimy a preventivní podání antituberkulotik.

Plošné testování na skrytou tuberkulózu zatím žádná země nedělá, jeden test stojí přes tisíc korun, řekla primářka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martina Kašáková. 

V ČR se preventivní léčba vždy dává dětem, které se s nemocí setkaly, a to bez ohledu na výsledek testů. Testy se dělají lidem před transplantací, a pokud je to potřeba, dostanou preventivní léčbu, pak mohou transplantaci podstoupit. Podobně se testují i pacienti před biologickou léčbou revmatických onemocnění a při pozitivním výsledku následuje preventivní léčba, až pak mohou užívat biologický lék na svoji nemoc.

Inkubační doba tuberkulózy je dva až 12 týdnů. Onemocnění se zpočátku projevuje nenápadně kašlem, horečkou, ztrátou váhy, celkovou malátností a nočním pocením. Postupně může dojít až k vykašlávání krve a bolestem na hrudníku. Nemocní si také stěžují na zvýšenou dušnost. Diagnostikuje se prostřednictvím rentgenu plic, zjišťuje se ale také případný zdroj infekce v rodině postiženého.

Střídání několika léků lékaři odůvodňují rizikem lékové odolnosti, protože na jeden typ léku by si mohly bakterie způsobující tuberkulózu „zvyknout". Nakažený nesmí až doby, než lékaři neznají, že je úplně uzdraven, přijít do styku se zdravými lidmi. V České republice se proti tuberkulóze povinně očkovalo, od začátku roku 2010 bylo zrušeno povinné přeočkování, protože počet onemocnění v tuzemsku rapidně klesl, uvádí Vitalia.cz.

Lékaři navíc používají takzvanou bronchoskopii, tedy vyšetření průduškového stromu speciálním aparátem, případně punkci. Léčba tuberkulózy je poměrně náročná a zdlouhavá. Trvá nejméně šest měsíců a nakažený ji nesmí v žádném případě přerušit. Spočívá v podávání medikamentů, které ničí tuberkulózní bacily, a jsou nejméně trojího druhu. Aby se předešlo recidivám, musí tato léčba trvat opravdu několik měsíců.

Související

Ilustrační fotografie.

Tuberkulóz loni přibylo, je jich ale méně než před covidem

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374, z nich 43 procent bylo u cizinců, více než polovina z nich byla z Ukrajiny. Mezi uprchlíky bylo 54 nakažených, odborníci očekávali vyšší počty. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Přesto je nákaz méně než před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020. 

Více souvisejících

Tuberkulóza nemoci

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 6 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy