Praha - Třetina Evropanů trpí latentní, neboli skrytou tuberkulózou. Odhad platí i pro Česko, kde počty nemocných s potvrzenou TBC jsou dlouhodobě velmi nízké. Pět až deset procent onemocnění vznikne právě z latentní formy. Odborníci se proto chtějí více zaměřit na skryté případy, kdy člověk se tuberkulózními bacily nakazil, nemá příznaky a na rentgenovém snímku není nic vidět. TBC u něj může propuknout při oslabení jinou vážnou nemocí nebo s rostoucím věkem.
"Počet nových případů TBC v Česku neustále lehce klesá, udržet tento trend je ale velkým organizačním problémem," řekl dnes novinářům předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním profesor Vítězslav Kolek.
Nemoc se stále mění, objevují se nové formy, které nereagují na dosavadní léčbu, a objevují se i nové rizikové skupiny, jako pacienti na biologické léčbě, po transplantaci či lidé s nádory.
Pozitivní podle Kolka je, že v diagnostice tuberkulózy se objevují nové, citlivější krevní imunologické testy. Nahrazují dosavadní kožní testy tuberkulinem a pomáhají vyhledat rizikové skupiny, které vyžadují speciální ochranné režimy a preventivní podání antituberkulotik.
Plošné testování na skrytou tuberkulózu zatím žádná země nedělá, jeden test stojí přes tisíc korun, řekla primářka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martina Kašáková.
V ČR se preventivní léčba vždy dává dětem, které se s nemocí setkaly, a to bez ohledu na výsledek testů. Testy se dělají lidem před transplantací, a pokud je to potřeba, dostanou preventivní léčbu, pak mohou transplantaci podstoupit. Podobně se testují i pacienti před biologickou léčbou revmatických onemocnění a při pozitivním výsledku následuje preventivní léčba, až pak mohou užívat biologický lék na svoji nemoc.
Inkubační doba tuberkulózy je dva až 12 týdnů. Onemocnění se zpočátku projevuje nenápadně kašlem, horečkou, ztrátou váhy, celkovou malátností a nočním pocením. Postupně může dojít až k vykašlávání krve a bolestem na hrudníku. Nemocní si také stěžují na zvýšenou dušnost. Diagnostikuje se prostřednictvím rentgenu plic, zjišťuje se ale také případný zdroj infekce v rodině postiženého.
Střídání několika léků lékaři odůvodňují rizikem lékové odolnosti, protože na jeden typ léku by si mohly bakterie způsobující tuberkulózu „zvyknout". Nakažený nesmí až doby, než lékaři neznají, že je úplně uzdraven, přijít do styku se zdravými lidmi. V České republice se proti tuberkulóze povinně očkovalo, od začátku roku 2010 bylo zrušeno povinné přeočkování, protože počet onemocnění v tuzemsku rapidně klesl, uvádí Vitalia.cz.
Lékaři navíc používají takzvanou bronchoskopii, tedy vyšetření průduškového stromu speciálním aparátem, případně punkci. Léčba tuberkulózy je poměrně náročná a zdlouhavá. Trvá nejméně šest měsíců a nakažený ji nesmí v žádném případě přerušit. Spočívá v podávání medikamentů, které ničí tuberkulózní bacily, a jsou nejméně trojího druhu. Aby se předešlo recidivám, musí tato léčba trvat opravdu několik měsíců.
Související
Tuberkulóz loni přibylo, je jich ale méně než před covidem
Policie vyšetřuje lživou zprávu o tuberkulóze na Olomoucku, šířila ji i senátorka
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek