Čeští lékaři řeší problém: Medicínské implantáty pomáhají, má to ale háček

Brno - Medicínské implantáty v mozku pomáhají některým pacientům lépe zvládat Parkinsonovu chorobu i další neurologická onemocnění. Zároveň jim však znemožňují důležitá diagnostická vyšetření na magnetické rezonanci, která je s takzvanou neurorehabilitační terapií obvykle neslučitelná. Řešení teď spolu se zahraničními kolegy hledají brněnští vědci z Centra SIX Vysokého učení technického, řekla ČTK mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Léčebné systémy a implantáty, které jsou zároveň bezpečné v diagnostickém poli magnetické rezonance, zatím neexistují. "Pacienti s rozvinutou Parkinsonovou chorobou v poslední fázi tak mohou absolvovat tolik potřebné diagnostické vyšetření magnetickou rezonancí jenom ve velmi omezeném rozsahu," uvedl profesor brněnské techniky Radimír Vrba.

Vědci proto uvažují například o nové technické specifikaci pro výrobce aktivních implantátů a diagnostických systémů magnetické rezonance. Cílem evropského projektu nazvaného DeNeCoR je také vývoj menších a stíněných terapeutických implantátů, které nezkreslují magnetická pole.

Zároveň by vědci rádi prokázali, že léčebnou stimulaci části mozku lze provést také neinvazivní metodou pomocí takzvaného stimulátoru TMS namísto implantace elektrod a vpouštění elektrického proudu.

Princip magnetické rezonance spočívá ve sledování a interpretaci signálů, které vysílají vodíkové ionty v magnetickém poli. Lidské tělo je z velké části složeno z vody. Vodíkové ionty jsou proto přítomny prakticky v každé jeho buňce. Přístroj kolem vás vytvoří silné magnetické pole, které ustálí pohyb vodíkových iontů. Poté vyšle zvolené radiofrekvenční impulsy. Jejich působením dojde ke změně chování iontů a vyzáření dalších impulsů. Ty pak registrují speciální cívky. Výkonné počítače převádí signál na digitální obraz vašich vnitřních orgánů.

Stejně tak by magnetickou rezonancí neměli být vyšetřeni ani ti, kteří mají v oku nebo v okolí cév kovové piliny. Toto riziko existuje zejména u lidí pracujících se svářecími přístroji a u lidí v minulosti zraněných střelnou zbraní nebo granátem. Před vyšetřením magnetickou rezonancí je proto možné pomocí prostého rentgenového snímku přítomnost kovových pilin v těle vyloučit.

Kvůli silnému magnetickému poli nesmí pacienti s kardiostimulátorem ani s umělými srdečními chlopněmi přijít do blízkosti magnetu. Pacienti s cévními svorkami (například u mozkového aneuryzmatu) by se také neměli vyšetření magnetickou rezonancí podrobit, dokud nebude prokázáno, že svorka na cévě není kovová nebo je z kovu, který nelze zmagnetizovat. Stejně tak nemohou vyšetření absolvovat ani lidé s epidurální elektrodou, informuje multiscan.cz.

Související

Více souvisejících

lékaři pacienti zdraví

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 1 hodinou

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 6 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko

Saúdská Arábie se pouští do velkolepých projektů měnících podobu architektury i turistiky. Zrcadlová budova Maraya je jen začátek. Město v jediné 105 km dlouhé budově The Line má ubytovat 9 milionů lidí a nabídnout ekologicky udržitelný způsob života. Další projekt, Trojena, přinese první venkovní lyžařské středisko v Perském zálivu.

Zdroj: Michal Němec

Další zprávy