Dnes pitvali tělo Bartošové (†48). Po čem patologové šli?

Praha - Den po sebevraždě pitvali patologové tělo Ivety Bartošové. Co může taková pitva zjistit? Jaký je její postup? Kdy budeme znát výsledky?

Tělo Ivety Bartošové bylo po její sebevraždě odvezeno do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na tamní patologii, v pavilonu CH, se pitva dnes dopoledne odehrála. Lékaři, kteří se jí účastnili, ovšem čekajícím novinářům nic neprozradili. Odkázali se na mlčenlivost, kterou musí dodržet.

Tato slova naznačují, že v případě Ivety Bartošové byla nařízena tzv. soudní pitva. Ta se sice obvykle nařizuje podle zákona (paragraf 115 trestního řádu) v případě, že existuje podezření z trestného činu, ale policie si ji může vyžádat i pro objasnění okolností smrti i u sebevrahů. Patrně se tak stalo i v tomto případě, přestože je například ze svědectví strojvedoucího vlaku jasné, že Iveta se rozhodla pro dobrovolný odchod ze života.

Jedním z důležitých cílů pitvy bývá identifikace zemřelého. Tenhle úkol patologa a policie může nahradit identifikace těla některým ze známých či příbuzných. V případě devastujících zranění ale nemusí být zrovna vhodné s takovým obrázkem pozůstalé konfrontovat. Identifikace se tak může odehrát podle oblečení, šperků, tetování, jizev nebo mateřských znamínek.

Psali jsme: Šla hrozně podivně, říká žena, která viděla živou Ivetu jako poslední  

Toto ohledání těla je prvním úkolem patologa. "Každá pitva má své postupy. Začíná se zevní prohlídkou pohledem a prohmatem. Při ní se popisuje i šatstvo, šperky a mateřská znaménka nebo třeba tetování. Teprve poté může patolog přistoupit k vnitřní prohlídce těla, k prohlídce tělesných dutin," popsal obecně postup pitvy primář Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Otto Boubelík.

"Dříve se k určení totožnosti používalo i určování krevní skupiny, ale taková identifikace není jednoznačná. Dnes ji nahradila identifikace DNA," dodal primář Boubelík. DNA může lékař odebrat ze sebemenšího kousku tkáně, kapky krve nebo třeba chlupu či vlasu. V případě Ivety Bartošové jen zatím není jasné, jaký budou mít policisté srovnávací vzorek - tedy zda si vystačí například z jejím zubním kartáčkem z koupelny, kartáčkem na vlasy nebo jestli osloví některého ze starších pokrevních příbuzných (matku, bratra, sestru-dvojče) anebo požádají o vzorek DNA syna Artura. Na každý pád je jasné, že se stoprocentní identifikací těla nebude problém.

Dalším cílem pitvy je zjistit, ověřit a potvrdit příčinu smrti. V případě sebevraždy na kolejích se pochopitelně jako příčina smrti nabízí termín "mnohočetná zranění neslučitelná se životem". I v tomto případě ale patologové přezkoumávají to, co je zdánlivě zjevné - příčinu smrti. "U přejetí vlakem je obvykle zásadní zjištění, zda k poraněním došlo zaživa - zkoumají se tzv. vitální reakce. Důvodem je to, aby se vyloučila vražda, tedy že někdo fingoval sebevraždu už s mrtvým tělem," vysvětlil primář Boubelík.

Psali jsme: Slovensko truchlí: Žádná z pohádek, na kterou Bartošová čekala, nedopadla šťastně  

K toxikologickému vyšetření patolog obvykle přistupuje pokud se smrt odehrála za podivných okolností a existuje podezření, že souvisí s alkoholem, léky nebo drogami. V případě soudní pitvy je toxikologický rozbor skoro automatický a je takřka nepochybné, že o něj policie také požádala. "Policie si pak stanovuje, zda chce znát jen obsah alkoholu v těle nebo má vyšetření pokrýt celou šíři možných toxických látek," řekl primář Otto Boubelík.

S toxikologickým rozborem nepřímo souvisí už první zevní prohlídka těla, kdy má lékař povinnost sledovat na kůži možné injekční vpichy. Toxikologický rozbor se provádí z krve, ale pokud je tělo příliš zdevastované a krev vykrvácela, soustřeďují patologové svou pozornost ideálně na moč. Pokud ani ta není, zaměří se na orgány. "Rozbor se pak dělá z jater, sleziny nebo ledvin. Kontroluje se i žaludeční obsah," uvedl primář Boubelík s tím, že i takové vyšetření je spolehlivé a je možné podle něj stanovit, pod vlivem jakých látek mrtvý před smrtí byl.

Tohle vše dnes patologové patrně provedli při pitvě těla Ivety Bartošové. Výsledky, pokud s nimi bude veřejnost seznámena, budou známy nejdříve v horizontu dnů.

Související

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

Iveta Bartošová úmrtí

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

Potenciálně škodlivé počasí. Co slibuje předpověď na neděli?

Poměrně chladné počasí panuje na konci září v Česku a není radno jej podceňovat. Experti upozorňují, že zejména ráno klesnou teploty tak nízko, že představují nebezpečí pro některé plodiny. Lidé by si proto měli dát pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy