První máj v Česku: "Bída a hnus - kapitalismus", znělo v Praze

Praha/Zlín - Prahou odpoledne prošel průvod asi dvou stovek anarchistů a jejich příznivců u příležitosti svátku 1. máje. Za dozoru policistů, kteří na některých místech omezili silniční a tramvajovou dopravu, pochodovali mimo jiné přes Jiráskův most, Albertov až na Karlovo náměstí, kde byl průvod ukončen. Na místě pak navazoval další kulturní program. Policie v průběhu akce nezaznamenala žádný incident.

Zástupce pořadatelů z Platformy 1. máje ČTK řekl, že jejich cílem nebylo mobilizovat k žádné velké manifestaci, ale spíše uspořádat akci lokálního dosahu. Demonstrace tak měla být především setkáním, v rámci kterého chtěli předvést aktivity anarchistického a antiautoritářského hnutí.

Účastníci se při pochodu omezili na provolávání hesel jako "Odpor žije, boj pokračuje!", "Bída a hnus - kapitalismus", "Za svobodnou samosprávu" nebo "Lepší svět je možný", což bylo rovněž heslo v podtitulu celé manifestace.

Zlín oprášil baťovské oslavy

Sportovci, hudebníci, mažoretky, ale i jezdci na historických kolech v dobových kostýmech, zemědělská technika či starý hasičský vůz se dnes zapojili do prvomájového průvodu ve Zlíně. 

Tradice prvomájových průvodů byla ve Zlíně obnovena před třemi lety. Účastníků postupně přibývá. "Líbí se mi to, není to žádné povinné mávání mávátky jako dřív, lidé se baví," řekl dnes ČTK jeden z přihlížejících.

Baťovské oslavy práce začínaly jako přátelská setkání spolupracovníků na zahradě vily Tomáše Bati. V době, kdy měla firma Baťa tisíce zaměstnanců, se přelily do ulic města.

Dnes šli v průvodu zástupci Orla, šermíři, divadelníci, tanečníci, kynologové se psy, folklorní soubory, studenti zlínské univerzity vyrobili velkou loď. Lidé si mohli přečíst baťovská hesla "Nepokračuj na špatné práci", "Zbavme se své malosti a velikost si nás najde sama", "Pro nás je dobré jen to nejlepší" či "Překonávejme překážky - buďme vítězi".

Psali jsme:
Komunisti slaví 1. máj na Výstavišti: Zámek hrůzy, uvítali je odpůrci
 

Hnutí ANO zahájilo oslavy prvního máje na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na místě je asi stovka příznivců hnutí a další postupně přicházejí. Přijít by měl také ministr financí a šéf hnutí Andrej Babiš. U stánků ODS u dolní stanice lanovky na pražský Petřín jsou desítky lidí, celkově se jich ale na místě pohybují stovky - na 1. máj totiž tradičně míří na petřínský vrch i zamilovaní. Fronty jsou hlavně u lanovky, informuje Český rozhlas.

TOP 09 slavila první máj na Petříně, na akci chtěla za pomoci veřejnosti zlomit rekord v množství líbajících se párů na jednom místě. "Důležitější je láska, protože je to Svátek práce, ale všichni už zapomněli, kdo to u nás jako státní svátek zavedl," prohlásil stranický šéf Karel Schwarzenberg. Ten se také už dopoledne spolu s pražským primátorem Tomášem Hudečkem zúčastnil odhalení Havlovy lavičky na Maltézském náměstí.

Psali jsme:
Schwarzenberg si zoufá: Zbývá nám pouze stud, je nutné připomenout Havla
 

1. květen patří v České republice ke státem vyhlášeným svátečním dnům a zároveň představuje den pracovního klidu. Význam tohoto dne spočívá v připomenutí svátku práce. Z historického pohledu se jedná o mezinárodní dělnický svátek. Upomíná na vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886. Místní dělníci se tehdy snažili formou protestu prosadit osmihodinovou pracovní dobu. Celá iniciativa vyvrcholila známou Chicagskou tragédií, při které došlo k ozbrojenému střetu mezi stávkujícími a policií. Demonstrací se tehdy napříč USA zúčastnilo až 500 tisíc dělníků. 4. května během demonstrace explodovala na chicagském tržišti bomba, nastražená anarchisty. Ta způsobila ztrátu na životech několika lidí. Vůbec poprvé v historii se Svátek práce celostátně slavil 1. května 1888 v USA.

V roce 1889 schválila 1. květen jako svátek všech pracujících Druhá internacionála (mezinárodní organizace socialistů) na návrh francouzských socialistů. Oslavovat jej začalo i nacistické Německo, byť tento svátek původně Adolf Hitler odmítal.

V západní Evropě měl v době ještě nedávno minulé 1. květen další zajímavý rozměr, kdy symbolizoval začátek jarní setby a byl zasvěcen bohu slunce a plodnosti. I v současnosti je tento svátek tradičně příležitostí k setkání různých ideově odlišných skupin, které jej využívají k veřejným manifestacím svého vztahu k sociální politice státu, uvedl atlasceska.cz.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Zlín Anarchisté

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy