Zásah v pražské mešitě pobouřil i další církve, Halík označil razii za hřích

Praha - Policejní zásah v muslimské modlitebně v Praze, který muslimové považují za nepřiměřený, odsuzují také příslušníci jiných náboženských skupin v Česku. Místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml míní, že policie měla jiné možnosti, než zasahovat během bohoslužby. Příslušné státní orgány by se podle něj měly omluvit. Kněz a teolog Tomáš Halík policejní zásah v čase modlitby označil za hřích.

"Je mi líto, že se naše společnost vůči muslimům takto projevila, a myslím si, že by se vedení policie a ministr vnitra měli omluvit," řekl ČTK Joel Ruml. "Státní moc se deklarovala jako moc, která nehodlá ctít náboženské potřeby svých obyvatel, protože i muslimská komunita jsou její občané," uvedl. Při bohoslužebném shromáždění jakékoli náboženské skupiny nebo církve podle něj stát musí respektovat jistou intimitu.

"Díky neobeznámenosti či brutalitě moci tohle nebrali v potaz. Pokud se jednalo o knížku, má policie dostatek prostředků, aby zajistila důkazy a zasáhla přiměřeně," vysvětlil. Muslimové se rozhodli na protest proti nepřiměřenosti policejního zásahu svou pravidelnou páteční modlitbu dnes přesunout k ministerstvu vnitra.

Tomáš Kraus z Federace židovských obcí v ČR ČTK řekl, že věří, že páteční zákrok policie není precedens, který by se mohl vztahovat na náboženské svobody v Česku. "Ale nemyslím si to. Od listopadu 1989 stát do náboženských struktur nezasahoval, choval se neutrálně," řekl. 

Zásah policie v čase modlitby odsoudil i kněz a teolog Tomáš Halík. Označil ho za hřích - "jako každý čin, který zraňuje, rozněcuje nenávist a provokuje ducha pomsty", uvedl Halík pro server Christnet.cz.

Týž server ale cituje kandidáta do Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského, podle něhož si policie za zásah zasluhuje pochvalu. "Projevy, které se neslučují se svobodnou společností, musí být potlačovány hned v zárodku, aby v budoucnu nezpůsobily ještě větší škodu," uvedl.

Pilíře islámu je označení pro pět hlavních povinností věřících muslimů. Jedná se o vyznání víry, modlitbu, náboženskou daň, půst a pouť do Mekky. Povinností člověka vůči Bohu je více – důležité jsou např. povinnosti spojené s rituální čistotou – ale pět pilířů je považováno za hlavní znaky víry.

Modlitba, neboli salát (persky, turecky a urdsky též namáz), je druhým pilířem islámu. Provádí se pětkrát denně: před východem slunce, v poledne, odpoledne, při západu slunce a po setmění. V pátek se na polední modlitbu scházejí sunnitští věřící v mešitě, ale jinak je možné se modlit kdekoliv. Musí však být splněno několik podmínek.

První pilíř, šaháda, tedy „vyznání víry", se plní několikrát denně v rámci modliteb. Jedná se o krátké prohlášení: „Vyznávám, že není božstva kromě Boha, a Muhammad je posel Boží." 

Předně je třeba modlitbu pronášet v arabštině – jazyce Koránu, dále se musí věřící omýt a mít čistý oděv, čisté musí být i místo modlitby. Důležitá je také znalost modlitebního směru (k Mekce) a modlitebních časů. A opět je nutné mít zbožné předsevzetí. Při modlitbě se provádí několik pohybových úkonů: stání, sklonění, napřímení, prostrace (klečení na obou kolenou), posez na patách a pak opět prostrace. Povinnost modlitby je možné omezit či zrušit v případě horšího zdravotního stavu s tím, že bude nahrazena po uzdravení, vysvětluje server muslimove.cz.

Náboženská daň, čili zakát, je projevem islámského důrazu na dobročinnost. Jedná se o darování peněz potřebným. To bylo a je často zprostředkováno státem, lze tudíž mluvit o náboženské dani. Odvádí se každoročně z majetku, jenž dosáhl určité výše, existují ale i další druhy almužny, např. dobrovolný zakát na konci ramadánu.

Ramadán je měsícem půstu (saum), což je čtvrtý pilíř islámu. Půst od jídla, pití a pohlavního styku trvá třicet dní od začátku měsíce ramadánu, a to každý den do západu slunce. I v tomto případě existují výjimky pro nemocné a také pro malé děti, staré lidi, těhotné a kojící ženy a osoby na cestách. Ti, kteří mohou, nahradí půst později. Noční hodování se pojí s oslavami, které vyvrcholí svátkem zakončení půstu. Půst je doporučován i v jiných případech, jako pokání za porušení předpisů, neúmyslné zabití nebo náhrada poutě. Pouť do Mekky, hadždž, tvoří pátý pilíř islámu. Je to povinnost, kterou by měl alespoň jednou za život vykonat každý dospělý věřící.

Související

Více souvisejících

Muslimové Tomáš Halík Náboženství

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 22 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy