Letos bez třešní a jahod? Bouřky zničily část úrody

Holovousy (Jičínsko) - Bouře spojené s přívalovými dešti a kroupami zničily v minulých dnech část úrody ovoce některým ovocnářským podnikům v severních Čechách. V rámci celé republiky zatím nejsou výraznější škody z krupobití hlášeny, lokální záplavy se sadů nedotkly. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Bouřkové období v květnu a červnu je podle něj pro ovoce nejrizikovější. "V současné době jsou nejcitlivějším ovocem třešně a jahody, na jejichž naměklé plody mají i sebemenší kroupy silný destruktivní účinek," řekl. Kroupy však mohou poškodit i jabloně, kdy sklizeň z krupobitím zasažených sadů se může použít pouze ke zpracování v lisovnách.

Nejúčinnější dostupnou ochranou v sadech proti kroupám jsou protikroupové sítě. "V Česku jsou pořízené na přibližně 1000 hektarech sadů, což představuje zhruba šest procent plochy všech sadů," uvedl Ludvík.

Třešně, stejně jako veškeré dužnaté ovoce, obsahují především vodu, a to až 80%. Dále obsahují draslík, vitamíny A, B i C (podporující imunitní systém), železo, měď, vápník (důležitý pro stavbu kostí a zdravých zubů), hořčík a fosfor. Třešně jsou také zásobárnou kyseliny listové, která kladně ovlivňuje naši psychiku. Třešně obsahují antokyany, které chrání cévy a srdce před poškozením a rakovinným bujením. Dále mohou pomoci při léčbě cukrovky.

Čas třešní přichází již v květnu, kdy dozrávají srdcovky a poslední třešně (chrupky) sbíráme ještě o prázdninách. Třešně doporučuji sbírat ráno nebo navečer v den, kdy není příliš jasno, třešně jsou proti ostrému slunci špatně vidět. Třešně se snažíme trhat vždy i se stopkou, aby nám "nevytekly". Plody, i jakkoli malinko, zasažené hnilobou nebo nakousané od červů necháme na stromě špačkům.

Třešně nejsou vhodné ovoce ke zmražování. Zato jsou z nich výborné kompoty, marmelády i džemy. Třešně také nakládáme do rumu, připravujeme z nich pálenku nebo je kandujeme.

Čerstvé třešně jsou výbornou náplní do moučníků, koláčů, bublaniny, muffinů, závinů i palačinek. Třešně jsou také oku lahodící ozdobou zmrzlinových pohárů, míchaných koktejlů i chlazených limonád, ať s alkoholem nebo bez, informuje clanky.vareni.cz.

Související

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.
Švestky, ilustrační fotografie.

Letní ovoce ve středověké kuchyni. Naši předci měli úplně jiné metody

Letní ovoce si dnes vychutnáváme čerstvé, přidáváme ho i do koláčů, knedlíků nebo zmrzlin, chystáme z něj marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale záležitostí moderní doby, dříve naši předci letní plody zužitkovávali úplně jiným způsobem. Co dělali s úrodou švestek nebo třešní? Jak v kuchyni využili planě rostoucí drobné ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo borůvky?

Více souvisejících

Ovoce Počasí

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy