Cheb - Chebsko dnes zasáhlo další zemětřesení, otřesy byly pocitově silnější než minulou sobotu. První údaje Evropského a středomořského seismologického centra uvádějí až 4,5 stupně, podle seismologů tak byl dnešní otřes jedním ze dvou nejsilnějších v této oblasti za posledních 100 let. Hasiči zaznamenali prasklé zdi a spadlý komín. Zemětřesení pocítili krátce také v Křivoklátu na Rakovnicku.
"Za otřesem následovalo během dvou hodin několik slabších otřesů s magnitudem kolem hodnoty 3,0," uvádí webová stránka Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR (GÚ AVČR).
První údaje vycházejí z automatické sítě měřicích stanic po Evropě. Seismologové skutečnou sílu otřesu upřesňují. Podle Josefa Horálka Z Geologického ústavu Akademie věd ČR byla magnituda otřesu okolo čtyř. "Vzniklo pod Novým Kostelem v hloubce osm až devět kilometrů," řekl ČTK.
Podle Horálka mohou otřesy z minulého týdne a dneška být začátkem silnějšího zemětřesného roje. Současné otřesy jsou srovnatelné s nejsilnějšími otřesy v roce 2008.
"Dnes bylo silnější než před týdnem a trvalo déle. Už to bylo natolik silné, že lidé vybíhali z domů. A opět bylo cítit, že vlna jde od jihu směrem na sever," řekl Rudolf Kovařík z Šindelové, jež leží severně od místa vzniku otřesů, které bývá na severu Chebska.
"Hasiči vyjeli do Stříbrné, kde mají nahlášeny popraskané zdi a spadlý komín na rodinném domě," řekl místostarosta Kraslice Otakar Mika.
V Novém Kostele na Chebsku se podle starosty Oty Teubera lidé sice polekali, ale hmotné škody zatím nikdo nehlásil. "Jen jedné paní spadl obraz ze zdi," řekl ČTK. Hučení a následně silná rána byla cítit i slyšet desítky kilometrů, v Sokolově nebo Jindřichovicích.
Zemětřesení bylo patrné také na Rakovnicku. "Bytovka se na několik sekund rozechvěla, drnčely předměty na policích a skleněné tabulky, dům velmi zřetelně vibroval a voda v umývadle se rozvlnila. Tomu předcházelo několik sekund menšího vibrování," sdělil ČTK mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.
Otřesy jsou výjimečné, o to víc vyděsí
Ve střední Evropě jsou tektonické posuny - pokud k nim vůbec dochází - malé a skutečně katastrofická zemětřesení se zde vyskytují jen výjimečně. K nejničivějšímu zemětřesení na území bývalého Československa došlo 28. června 1763 v Komárně (dnešní Slovensko). Zahynulo při něm 63 lidí, dalších 102 bylo zraněno, vážně bylo poničeno 7 kostelů a 273 dalších budov, zřítilo se několik věží, např. věž radnice. Odhaduje se, že otřesy dosáhly makroseismické intenzity 8 - 9.
Česká republika díky své geotektonické struktuře, kterou tvoří převážně blok Českého masívu, vykazuje relativně slabou seismickou aktivitu. Ta je omezena pouze na obvodové části Českého masívu a předpokládá se, že zemětřesení zde vznikají hlavně vlivem tlaku alpského systému na tento stabilizovaný blok.
Svými účinky zasahují na území České republiky silnější zemětřesení z východoalpské seismicky aktivní oblasti (Rakousko, Itálie), z Pannonské pánve (Maďarsko), Západních (Slovensko) i Východních Karpat (Rumunsko) a jihovýchodního Německa. Kromě těchto zemětřesení ovlivňují území České republiky také seismické jevy vyvolávané lidskou činností. K nim patří především důlní otřesy, vázané na oblasti s intenzívní nerostnou těžbou (Ostravsko, Kladensko, podkrušnohorská pánev).Pořídili jste nějaké fotografie z této události? Pošlete nám je na redakce@eurozpravy.cz. Nejzajímavější odměníme tričkem.
Území s nejvýraznější vlastní seismickou aktivitou je Kraslicko v západních Čechách. Pro tuto oblast je typický výskyt seismických otřesů v sériích trvajících několik dní i týdnu. Říká se jim zemětřesné roje. Uvolňování seismické energie probíhá formou slabých mikrootřesů, kterých lze zaznamenat denně desítky. Série kulminuje silnějším zemětřesením, po němž opět aktivita doznívá řadou slabých otřesů. Tyto roje se opakují v intervalech zpravidla několika desítek let.
Ve 20.století byly na Kraslicku zaznamenány významnější zemětřesné roje v roce 1908, na přelomu let 1936-37 a 1985-86. Intenzita zemětřesení v ohnisku dosahuje maximálně hodnoty 7 podle 12-tistupňové makroseismické stupnice MSK-64, používané v Evropě. Intenzita 7 představuje možnost mírného poškození budov (trhliny v omítce, opadávání střešní krytiny a pod.). Makroseismické pole kraslických zemětřesení je omezeno na nejzápadnější část území České republiky mezi jižním výběžkem Krušných hor a Smrčinami. Jen výjimečně bývá pozorován maximální otřes zemětřesného roje i dále na východ, uvedl fyzmatik.pise.cz.
Související
Záhada možného íránského jaderného testu. Teherán reagoval na spekulace
Lisabon zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková