"Obchodnice s ropou" obrala důvěřivé lidi o miliony, soud ji ztrestal

Olomouc - Za rozsáhlé podvody potrestal dnes olomoucký krajský soud Zuzanu Chrenčíkovou z Přerova devíti lety vězení. Věřitele připravila pod různými legendami o více než 11 milionů korun. Dalších téměř pět milionů korun měla ještě přislíbeno, lidé však v těchto případech její podvody včas odhalili. Žena vystupovala jako právnička či obchodnice s ropnými produkty. Za obdobné podvody už v minulosti byla odsouzena na 8,5 roku. Peníze musí poškozeným vrátit.

Podle soudu žena připravila lidi o peníze nebo se o to pokusila ve 24 případech v letech 2010 až 2012. Chrenčíková podle soudu předstírala, že lidem zhodnotí peníze, peníze ale padly na její nákladný život. "Celá trestná činnost obžalované má základní společné rysy. Vydávala se za osobu s právnickým vzděláním, byť žádné nemá. Tvrdila, že pracuje pro společnosti British Petroleum nebo Lukoil, nikdy pro ně však nepracovala a v žádném případě neobchodovala s ropnými produkty. Nemá žádné kontakty, aby zajistila zhodnocení investic," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Dvaapadesátiletá žena byla už souzena na Slovensku, stíhána byla i v Česku. Zpočátku vystupovala jako právnička. "Začala jezdit drahými auty a nosila pěkné oblečení. Poté se začala prezentovat jako obchodnice. Předstírala možnosti investic, získání úvěrů, vybírala za tím účelem peníze, nic z toho ale nebyla schopna zajistit," uvedl Ondrášek.

Žena od lidí vylákala částky od 50.000 korun, poškození ji však svěřovali nakonec i milionové částky.

Česko zamořené podvody

Pomoc vnukovi

Princip tohoto známého a starého podvodu (nicméně stále velmi oblíbeného a úspěšného), je následující: nejčastěji dvojce podvodníků si vytipuje nejlépe člověka v důchodovém věku (není podmínkou,ale nejlépe se tak s obětí manipuluje - ostatně jako u většiny jiných podvodů) a zjistí si jeho adresu. Jsou-li podvodníci ochotní zajít ještě dál, nenápadným rozhovorem (opět důvod proč volí starší lidi - mají čas a rádi si povídají) zjistí další údaje, zejména informace o rodinných příslušnících a vztazích k některým členům rodiny.

Potom, o pár dní později, zničehonic u dveří této např. důvěřivé babičky zazvoní udýchaný, nicméně slušně vypadající mladý muž nebo žena, a vysvětluje, že je velmi dobrým kamarádem jejího vnuka ale že před chvílí měli nedaleko (ale zároveň dost daleko na to, aby náhodou starou paní nenapadlo se na místo vypravit) autonehodu kterou právě její vnuk způsobil - naštěstí se nikomu nic nestalo, již to řeší policie, ale bohužel u sebe nemají dost peněz na zaplacení pokuty a tak byl poslán vnukem babičky k ní domů s žádostí, jestli by mu nepůjčila na zaplacení této pokuty - sám přijít nemohl, musel zůstat na místě s policií.

Skimming

Ačkoliv banky investují nemalé peníze do znemožnění instalace skimmovacího nástavce na své bankomaty, stále k těmto případům dochází poměrně v hojné míře, neboť jak se zlepšuje zabezpečení bank, zlepšují se také nástroje podvodníků k jejich obelstění. Podvodníci vloží skimmovací nástavec do otvoru na vkládání platebních karet – běžný člověk si vloženého zařízení nemá šanci všimnou a bez starostí vloží svou bankovní kartu do bankomatu.

V té chvíli vložený nástavec přečte elektronická data z platební karty a uloží je do své paměti. Takhle může v útrobách bankomatů přečkat i několik dní až týdnů a nashromáždit tak data z tisíců karet. Poté nástavec podvodníci zase vyjmou a z takto získaných dat již není žádný problém vyrobit kopie těchto platebních karet.

Phishing

Jedná se o promyšlenou a velmi dobře provedenou formu podvodu. E-mailem Vám přijde výzva od "Vaší banky" k ověření údajů k Vašemu osobnímu účtu. Toto ověření se provede pouhým Vaším přihlášením do systému internetového bankovnictví. Dále následuje příslušný odkaz. Po kliknutí na něj se Vám zobrazí stránka k nerozeznání od skutečné úvodní stránky vašeho internetového bankovnictví - Vy tedy zadáte přihlašovací údaje jako vždycky a poté se Vám zobrazí děkovací okýnko a můžete stránku uzavřít. Právě jste totiž odeslali své údaje podvodníkům.

Jelikož dnes už vstup k účtu internetového bankovnictví souvisí také s nutností zadat kontrolní kód, který je pravému uživateli zaslán na jeho mobilní telefon, vymysleli podvodníci jinou variantu phisihngu - pod nejrůznějšími záminkami, opět maskovanými jako zprávy z banky, žádají své oběti o ověření např. platební karty, se kterou údajně byly provedeny v poslední době podezřelé transakce. Opět budete přesměrován na falešný web k nerozeznání od pravého webu banky, kde zadáte číslo své karty, PIN, datum platnosti a bezpečnostní kód karty ze zadní strany - víc už podvodníci k vybrání Vašeho účtu nepotřebují, uvedl server jaknapenize.eu.

Související

Více souvisejících

podvod soudy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy