Orlová - Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) už provedli kontrolu v orlovské diabetologické ambulanci, kde se minulý týden omylem podanou dezinfekcí otrávila dvaatřicetiletá těhotná žena. Výsledky kontroly ústav zatím tají. ČTK to dnes řekla jeho mluvčí Lucie Šustková.
"Státní ústav pro kontrolu léčiv již kontrolu na místě provedl, nicméně kontrolní úkony stále nejsou dokončeny, proto není možné se k této věci vyjadřovat. Zároveň jsme nabídli součinnost Policii ČR, které v případě potřeby předáme veškerá potřebná data," uvedla Šustková.
Kontroloři do areálu orlovské nemocnice, kde soukromá ambulance v pronajatých prostorách sídlí, přišli v pátek dopoledne. Podle informací ČTK se zajímali se i o nemocniční lékárnu. I policie zjišťuje, zda záměna glukózy za jedovatou dezinfekci nenastala už při distribuci zboží, například tedy v lékárně.
"Informace, že se mohly tyto prostředky vyrábět v naší lékárně, není pravdivá. Léky dostáváme už od distributora vyrobené a v originálním balení. Pouze je pak podle potřeby distribuujeme na jednotlivá oddělení. Obsah nemůžeme změnit," uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová. Podle ní je proto nemožné, že by se chyba stala v lékárně. "Je pravda, že lahvičky (dezinfekce, glukóza) jsou si hodně podobné. Mají stejnou velikost i podobné etikety," řekla.
Výsledky pitvy zemřelé ženy už potvrdily tragickou záměnu. Místo neškodné glukózy žena minulý týden ve středu vypila jedovatou směs fenolu s kafrem, takzvaný Chlumského roztok.
V chirurgické, stomatologické a veterinární praxi se dodnes používá směs kafru a krystalického fenolu v 95% lihu (6:3:1) známá pod označením Solutio Chlumský. Do praxe ji zavedl Vítězslav Chlumský (1867-1943), zakladatel československé moderní ortopedie. Chlumského roztok zapracovaný do měkké masti se pod názvem Phlegmoton používá jako lokální antiseptikum například na hmyzí štípnutí.
Fenoly jsou sloučeniny, které obsahují – OH skupinu vázanou na aromatickém jádře. Fenoly jsou jak přirozeně se vyskytující, tak uměle vyráběné chemikálie. Fenoly a jejich blízce příbuzné sloučeniny jsou v přírodě široce rozptýleny, jsou přirozeně produkovány rostlinami a živočichy včetně lidí. Přirozeně se vyskytující fenoly jsou příčinou chuti a barvy některých potravin.
Nadměrné působení chemikálií z této početné skupiny může způsobovat řadu různých zdravotních problémů v závislosti na konkrétní chemikálii. Nadměrné působení fenolu může způsobit poškození mozku, zažívacího traktu, očí, srdce, ledvin, jater, plic, periferních nervů, pokožky a nenarozených dětí. Fenol může také způsobit genetické poruchy.
Psali jsme: Smrt těhotné ženy (†32) v Orlové: Na vině je "špinavé myšlení"? Odborník promluvilFenol je mírně toxický pro vodní živočichy (ryby jsou obecně nejvíce citlivé). Chlorované fenoly jsou toxické zejména pro vodní organizmy. Fenol je zařazen do kategorie těkavých organických látek (VOC), které mohou potenciálně přispívat k tvorbě přízemního ozonu a fotochemického smogu.
Do lidského organismu se může fenol dostat vypitím kontaminované vody, požitím kontaminovaných potravin nebo spolknutím výrobků obsahujících fenol. Fenol se také velmi dobře dostává do těla stykem s pokožkou. Do organismu může proniknout i při kouření nebo dýcháním vzduchu případně kouře, který obsahuje fenol, informuje arnika.org.
Množství fenolu, které se do těla dostane při kontaktu kontaminované vody s kůží, závisí na množství fenolu ve vodě a na délce kontaktu vody s kůží. Větší množství fenolu se do těla dostane spíše při styku slabého roztoku fenolu s větší plochou pokožky, než při kontaktu silnějšího roztoku pouze s malou částí těla. Je-li člověk vystaven fenolu ve vzduchu, může tato látka do těla proniknout kůží i plícemi. Kůží může proniknout i polovina z celkového množství fenolu, který se ze vzduchu do organismu dostane. Lidé mohou být fenolu vystaveni také dýcháním vzduchu na skládkách.
Většina fenolu se nicméně nachází v půdě a do vzduchu se příliš nevypařuje. Studie u lidí i zvířat ukázaly, že většina fenolu, který se do těla dostala kůží, dýcháním kontaminovaného vzduchu nebo konzumací potravin, vody nebo užíváním výrobků s fenolem, opustí organismus spolu s močí do 24 hodin.
Související
Hrubá nedbalost, řekl soud. Zdravotní sestra z Orlové dostala další trest
Sestra z Orlové zabila těhotnou ženu dezinfekcí. Dostala rok natvrdo
Otrávená těhotná žena (19.6.2014) , súkl
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák