Tak nám zabili Ferdinanda: Česko dnes symbolicky pohřbilo monarchii

Praha - Symbolické rozloučení s rakousko-uherskou monarchií a její následný pohřeb viděli dnes po poledni kolemjdoucí u Národního divadla v Praze. V den stého výročí atentátu na následníka trůnu Ferdinanda d'Este, po kterém svět stál na prahu do té doby největšího válečného konfliktu, sehráli herci Národního divadla scénku, v níž se postavy českých dějin loučily s dlouhým 19. stoletím i mnohonárodnostním státem.

Program pokračoval na piazzetě u divadla a věnován byl kromě připomínky sarajevského atentátu také dnešní Bosně a Hercegovině, která se vzpamatovává z ničivých záplav. Ve spolupráci se společností Člověk v tísni mohou lidé přispět na pomoc obětem povodní, které postihly statisíce lidí.

Happening Tak nám zabili Ferdinanda začal od mostu Legií průvodem, v němž za černým kočárem přicházely ke zlaté kapličce postavy českých dějin - skutečné i literární, ty, které žily před Rakouskem, i ty, jež přišly po něm. Vedle kněžny Libuše, Oldřicha a Boženy, mistra Jana Husa, Václava Havla či Jaromíra Jágra přišli k divadlu i dobrý voják Švejk, hloupý Honza nebo Mach a Šebestová. K hercům se připojili i hasiči ze Stodůlek, kteří po smutečním projevu odnesli rakev se starým světem.

Velvyslankyně Bosny a Hercegoviny Danka Savičová dnes připomněla, že obyvatelé Bosny a Hercegoviny byli od roku 1878 čtyři desítky let občané jednoho soustátí spolu s Čechoslováky. Češi měli velký vliv na tamní společnost, připomněla třeba architekta Karla Paříka, který na přelomu 19. a 20. století projektoval nejméně 110 staveb po celé Bosně a Hercegovině.

Atentát v Brně

Inscenovaný atentát sledovalo na hradě Špilberku několik stovek lidí. Ještě předtím prošel Brnem průvod dobově oděných nadšenců, včetně dam s klobouky, pánů s licousy, vojáků v uniformách různých rakousko-uherských jednotek a jezdců na koních. Průvod vyrazil z hlavního nádraží, kam z Prahy přijel parní vlak se salonním vozem arcivévody, směrem na hrad.

Na Špilberku byl dnes zároveň slavnostně zahájen cyklus výstav Velká válka. Při jejich přípravě se spojilo devět českých a moravských muzeí, aby z různých úhlů přiblížila veřejnosti první globální konflikt. Výstavy pokrývají témata od vojenské techniky na souši i na moři přes život v zákopech i zázemí až k polní poště nebo umělecké reflexi válečného běsnění. Dnešek je však pouze oficiálním startem, některé dílčí výstavy totiž začaly už dříve.

Jedna z nových expozic je přímo na Špilberku a soustředí se na dopad války na Brno a jeho obyvatele. "Věnujeme se také některým konkrétním lidským osudům - vojákům na frontě," řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Věděli jste, že...

Podle mnoha lidí zbytečně opovrhovaná část lidské historie, kde se poprvé objevily první tanky, samopaly, plamenomety, bombardéry nebo ponorky. Tato válka popohnala techniku do té doby nevídaným způsobem. Od této války se počítají novodobé dějiny.

Němci nasadili plamenomety hromadně v zákopech během bojů proti Francouzům u Verdunu v únoru 1915.

V první světové válce se nezřídka využívalo psů, většinou pro kurýrní služby. Němci měli jednoho, který se svou statečností vyrovnal i slavnému Stubbymu. Nosil zprávy ze zákopu do zákopu a Britové se jej pokoušeli chytit. Chystali na něj různé pasti a sítě, ale vše selhalo. Britové tak vymysleli ďábelský plán – poslali za ním fenku, která jej měla z německého zákopu odlákat. To se už povedlo a "německý kurýr" spojencům padl do rukou, píše hucak.osu.cz.

Psi byli také občas zapřaženi ke kulometům, čehož využívali hlavně Italové v Alpách. Velmi užiteční byli jako "spojaři", při natahování telefonních kabelů. Tato činnost patřila k téměř každodenní nutnosti a pro nepřátele se takoví vojáci stávali lákavým terčem. Psi byli rychlejší a menší, takže pro nepřátele horší terč. Čtyřnozí mazlíčci vojákům pomáhali také s chytáním krys a potkanů, kterých bylo v zákopech požehnaně.

Zajímavé je, že během války v Británii prudce klesla obliba psího plemene německých ovčáků. Proto bylo změněno na "alsaský", u čehož zůstalo až dodnes.

První pokus o odtržení

Prvního dubna 1918 zaslalo nejsevernější české město Šluknov zvláštní žádost německému císaři, v níž se uvádí, že ve městě a v jeho okolí je nedostatek potravin, který vyvolává u obyvatel nespokojenost, hrozící vyústit v nepokoje.

Reakce německého obyvatelstva na vyhlášení samostatného československého státu byla zcela jednoznačná. Již 29. října 1918 reagovali němečtí poslanci z českých zemí ve Vídni prohlášením o odtržení pohraničních oblastí od českého státu a vytvoření „Provincie Deutschböhmen". Požadavek odtržení podpořila i německá sociálně demokratická a nacionálně socialistická dělnická strana. Během zostřeného útoku německých nacionalistů ve Šluknově byl ustaven Bezirksnationalrat a ozbrojená dobrovolnická složka Bürgerwehr. České mužstvo místních posádek bylo odesíláno do vnitrozemí, čeští zaměstnanci a státní úředníci byli vypovídáni.

Ale již 30. října se čeští vojáci 18. pěšího pluku v České Lípě zmocnili nádraží a úřadů a tamní nacionalisty udrželi na uzdě. Poté co československá vláda přerušila dodávky z vnitrozemí, stala se zásobovací situace v Deutschböhmen kritickou. Nové správní orgány byly bez finančních prostředků, obyvatelstvo vybíralo vklady, vzrůstala inflace. Jednotlivá města byla nucena vydávat nouzové peníze. Okresy se stávaly izolovanými celky, které se musely o sebe starat. Rozbujel se černý obchod a keťasení s potravinami. Bezirksnationalrat nemohl vyřešit ochromení výroby a nezaměstnanost, která se zvyšovala příchody vojáků z front, napsal web sluknov.cz.

V polovině listopadu 1918 se podařilo čs. vládě částečně vybudovat vojenskou moc a začal rozhodný nápor proti tzv. Deutschböhmen. Rumburk byl obsazen českými vojáky 2. listopadu, následujícího dne byl obsazen i Varnsdorf. Noviny přinášely denně zprávy o dalších městech, která přestala být součástí Deutschböhmen. Některé bezradné Berzirksnationalraty nakonec přímo o vojenskou intervenci čs. vojsk žádaly. Pronikání čs. vojenských oddílů nabývalo na intenzitě. Po obsazení železniční stanice Jedlová byla kontrolována doprava mezi Děčínem a Rumburkem. Počátkem prosince 1918 byly dny Deutschböhmen sečteny. Načas...

Související

Více souvisejících

I. světová válka výročí

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 21 minutami

před 54 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy