Praha - Většina lidí, kteří letos nepřišli k volbám do Evropského parlamentu, odmítla svou účast dlouho dopředu. Jen čtvrtina nevoličů se rozhodla nevolit europoslance na poslední chvíli. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které dnes jeho výsledky poskytlo ČTK.
Z uváděných důvodů lze soudit, že voleb se zúčastnili vesměs stabilní a pravidelní „skalní" voliči, kteří jsou k volbám jakéhokoli typu zvyklí chodit a považují to za svoji povinnost, že se voleb zúčastní a podpoří svoji preferovanou stranu či kandidáta, přičemž věří, že jejich hlas je v tomto směru významný.
Nejčastěji zmiňovaným důvodem volby totiž byla právě „podpora preferované strany či kandidáta" (21 %), těsně následovaná „vlivem na budoucnost, spolupodílením se na rozhodování" (19 %), „splněním své občanské povinnosti" (18 %) a konstatováním, že dotázaný je pravidelným voličem (14 %).
Do téže kategorie lze přičíst i některé další méně frekventované odpovědi, jako „využití svého volebního práva" (3 %), „zájem o politiku, o volby a účast v nich" (1 %) nebo „potřeba vyjádřit svůj názor a preference" (1 %). Naproti tomu negativní volba „proti některé straně nebo kandidátovi" byla v podstatě záležitostí okrajovou (2 %) a jen malý podíl deklarovaných důvodů volební účasti tvořila obecná nebo vnitropoliticky konkretizovaná nespokojenost spojená s potřebou změny nebo s protestem (5 %).
Nepříliš významným faktorem se ukázaly být i specificky evropské důvody tak či onak spojené se samotnou EU, jež dohromady zahrnovaly 9 % zaznamenaných odpovědí, v tom nejčastěji „zájem o EU či EP a jejich důležitost pro ČR" (4 %) a konstatování, že jsme členy a občany EU (3 %). Zcela marginálním důvodem volební účasti byl vliv rodiny a okolí (1 %).
Z odpovědí na otázku, kdy se pro volbu své strany rozhodli, je zřejmé, že výrazná většina z těch, kdo se voleb do EP zúčastnili, byla již dlouho předem rozhodnutá, koho bude volit, což odpovídá tomu, že jde vesměs o stabilní kmenové voliče těchto stran. Konkrétně bezmála čtvrtina (23 %) takto prý hlasuje vždy, další čtvrtina se takto hlasovat rozhodla již před dlouhou dobou, dalších 14 % v průběhu minulého roku a 11 % před několika měsíci.
V horizontu několika týdnů se rozhodovala desetina voličů, 12 % své rozhodnutí učinilo několik dnů před volbami a jen 5 % se rozhodovalo v samotný den voleb. Celkem pochopitelně dlouhodobé rozhodnutí o volbě strany je spojeno hlavně se zavedenými tradičními stranami, informuje Soc.cas.cz.
A proč lidi nešli volit?
Uvedené důvody lze velmi obecně rozdělit do několika širších souhrnných kategorií. Z nich relativně nejpočetnější s podílem 22 % tvořily různé osobní překážky ve volební účasti, jako např. nedostatek času, práce, rodinné závazky pobyt mimo domov, nemoc nebo stáří. Podobný rozsah (21 %) měla ovšem i skupina, která volby do EP, případně EP jako instituci, českou účast a podíl na vlivu v ní, případně svou účast vzhledem k nepatrné váze svého hlasu označila za zbytečnost.
Třetí významná skupina s podílem 19 % jsou lidé, kteří k volbám nepřišli, protože je buď politika jako taková, nebo volby, EP a EU nezajímají. K nim lze přidat i 10 % těch kdo uvedli, že volit nebyli, protože politice nerozumí, nebo protože se nedokázali vybrat, koho volit. 10 % jako svůj důvod uvedlo nedůvěru k EU či k EP, dalších 6 % pak nedůvěru, nespokojenost nebo znechucení politikou obecně. 5 % dotázaných nevoličů pak uvedlo, že volit prostě nechodí, nebo že se jim jít volit tentokrát nechtělo. 4 % respondentů nedokázala důvod své neúčasti ve volbách do EP specifikovat a odpověděla, že neví.
Související
Kdo chodí volit? Do Evropského parlamentu v Česku ani mladí ani starší voliči
Marný boj Pirátů: Výsledky eurovoleb jsou definitivní, rozhodl NSS
Evropské volby 2014 , průzkumy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek