Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 korun. Jde o nový právní názor NS, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy. ČTK to dnes řekl mluvčí NS Petr Knötig.
"Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat," uvedl.
Nejvyšší soud vydal nový právní názor v souvislosti s případem čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl loni v červnu Okresním soudem ve Zlíně potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Prodal totiž Volkswagen Caravelle 2,5 Tdi za 379.000 korun s tím, že vůz má najeto 171.000 kilometrů, ačkoliv věděl, že tento stav neodpovídá skutečnosti. Vozidlo mělo najeto 340.000 kilometrů.
Muž nechal tachometr "stočit" a jeho prodejem nezákonně vydělal 159.000 korun. Proti podmínce se prodejce odvolal s tím, že upravení tachometru není trestným činem. Když neuspěl u Krajského soudu v Brně, obrátil se na Nejvyšší soud. Ten ale jeho výhrady k věci odmítl.
"Jsem přesvědčen, že je to krok správný směrem. Nadále jsme ovšem toho názoru, že vzhledem k rozsahu podvodného jednání, kterým je postiženo podle střízlivých odhadů více než 150.000 lidí ročně, a to už mnoho let, si tento problém vyžaduje explicitní legislativní řešení, jehož formu právě hledáme," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podotkl, že chce zajistit takové řešení, které bude znamenat vymahatelnost práva a skutečnou postižitelnost viníků.
„Podle našich údajů, v Česku jezdí zhruba milion aut s přetočeným tachometrem, roční nárůst je asi 330 tisíc vozů. Škoda na jednom autě dělá průměrně 20 tisíc korun. Když si to propočítáte, dojdete ke zmiňovaným 6,6 miliardám ročně," říká pro autorevue.cz Petra Štumpfová z Cebia. A o kolik se tachometry nejčastěji přetáčejí? „Průměrně se vozidla upravují o 100–200 tisíc kilometrů. Rekordmanem je zatím VW Passat, který byl při dovozu do ČR stočený o 600 tisíc kilometrů," uvádí Petra Štumpfová.
Vzhledem k tomu, že aut s přetočeným tachometrem u nás jezdí skoro polovina, bazarům nezbývá, než uvádět stav tachometru pouze jako orientační údaj a ve smlouvě jasně stanovit, že počet najetých kilometrů se od stavu tachometru pravděpodobně liší nebo není znám. „Není to sice ideální, ale dříve bazary dávaly do smlouvy jen formulaci ‚stav tachometru' bez dalšího komentáře. Kdo si neuvědomil, že nejde o skutečně najeté kilometry, mohl být uveden v omyl," vysvětluje Zbyněk Veselý ze Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).
„Prodejci zkrátka spoléhají na neprůstřelnost kupních smluv a neexistující zákon," dodává k tomu Petra Štumpfová. Smlouvu tedy čtěte důkladně. Pokud tam o možném přetočení tachometru není ani zmínka, vyplatí se vybrat si autobazar, který nabízí stoprocentní a doživotní záruku vrácení peněz v případě, že odhalíte manipulaci s tachometrem.
„Počet najetých kilometrů je jeden z nejdůležitějších ukazatelů při nákupu ojetiny, má zásadní dopad na kupní cenu," říká Petra Štumpfová. Finanční riziko však není při koupi vozu zdaleka tím největším. Veškerá doporučení pro kontrolu či výměnu dílů při určitém počtu nejetých kilometrů jsou u vozu se stočeným tachometrem k ničemu. „Pokud nejsou vyměněny díly, které jsou už za svou životností, můžeme se dostat například na dálnici ve velké rychlosti do problémů, které nás i ostatní řidiče ohrozí na životě," upozorňuje Veselý.
Související
Babišův výrok o Pirátech a migrantech vrací Nejvyšší soud nižší instanci
Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 51 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák