Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 korun. Jde o nový právní názor NS, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy. ČTK to dnes řekl mluvčí NS Petr Knötig.
"Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat," uvedl.
Nejvyšší soud vydal nový právní názor v souvislosti s případem čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl loni v červnu Okresním soudem ve Zlíně potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Prodal totiž Volkswagen Caravelle 2,5 Tdi za 379.000 korun s tím, že vůz má najeto 171.000 kilometrů, ačkoliv věděl, že tento stav neodpovídá skutečnosti. Vozidlo mělo najeto 340.000 kilometrů.
Muž nechal tachometr "stočit" a jeho prodejem nezákonně vydělal 159.000 korun. Proti podmínce se prodejce odvolal s tím, že upravení tachometru není trestným činem. Když neuspěl u Krajského soudu v Brně, obrátil se na Nejvyšší soud. Ten ale jeho výhrady k věci odmítl.
"Jsem přesvědčen, že je to krok správný směrem. Nadále jsme ovšem toho názoru, že vzhledem k rozsahu podvodného jednání, kterým je postiženo podle střízlivých odhadů více než 150.000 lidí ročně, a to už mnoho let, si tento problém vyžaduje explicitní legislativní řešení, jehož formu právě hledáme," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podotkl, že chce zajistit takové řešení, které bude znamenat vymahatelnost práva a skutečnou postižitelnost viníků.
„Podle našich údajů, v Česku jezdí zhruba milion aut s přetočeným tachometrem, roční nárůst je asi 330 tisíc vozů. Škoda na jednom autě dělá průměrně 20 tisíc korun. Když si to propočítáte, dojdete ke zmiňovaným 6,6 miliardám ročně," říká pro autorevue.cz Petra Štumpfová z Cebia. A o kolik se tachometry nejčastěji přetáčejí? „Průměrně se vozidla upravují o 100–200 tisíc kilometrů. Rekordmanem je zatím VW Passat, který byl při dovozu do ČR stočený o 600 tisíc kilometrů," uvádí Petra Štumpfová.
Vzhledem k tomu, že aut s přetočeným tachometrem u nás jezdí skoro polovina, bazarům nezbývá, než uvádět stav tachometru pouze jako orientační údaj a ve smlouvě jasně stanovit, že počet najetých kilometrů se od stavu tachometru pravděpodobně liší nebo není znám. „Není to sice ideální, ale dříve bazary dávaly do smlouvy jen formulaci ‚stav tachometru' bez dalšího komentáře. Kdo si neuvědomil, že nejde o skutečně najeté kilometry, mohl být uveden v omyl," vysvětluje Zbyněk Veselý ze Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).
„Prodejci zkrátka spoléhají na neprůstřelnost kupních smluv a neexistující zákon," dodává k tomu Petra Štumpfová. Smlouvu tedy čtěte důkladně. Pokud tam o možném přetočení tachometru není ani zmínka, vyplatí se vybrat si autobazar, který nabízí stoprocentní a doživotní záruku vrácení peněz v případě, že odhalíte manipulaci s tachometrem.
„Počet najetých kilometrů je jeden z nejdůležitějších ukazatelů při nákupu ojetiny, má zásadní dopad na kupní cenu," říká Petra Štumpfová. Finanční riziko však není při koupi vozu zdaleka tím největším. Veškerá doporučení pro kontrolu či výměnu dílů při určitém počtu nejetých kilometrů jsou u vozu se stočeným tachometrem k ničemu. „Pokud nejsou vyměněny díly, které jsou už za svou životností, můžeme se dostat například na dálnici ve velké rychlosti do problémů, které nás i ostatní řidiče ohrozí na životě," upozorňuje Veselý.
Související
Babišův výrok o Pirátech a migrantech vrací Nejvyšší soud nižší instanci
Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 50 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 1 hodinou
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 2 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 3 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 4 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 4 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 5 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 5 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 5 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 6 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 7 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 8 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 8 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 9 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 9 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“
Zdroj: Libor Novák