Praha/Berlín - Stále zdravější zuby mají prý děti ve většině průmyslově vyspělých států, více kazů mají naopak jejich vrstevníci v zemích, které se teprve v současnosti rychle rozvíjejí, jako je například Brazílie. Vyplývá to podle DPA ze zasedání 300 badatelů z 35 zemí, kteří se ode dneška v německém Greifswaldu účastní světového kongresu zaměřeného na problematiku zubních kazů. Zlepšení stavu dětského chrupu potvrzují průzkumy také v Česku.
"Ubývání zubních kazů je příběh medicínského úspěchu," uvedl podle DPA německý zubní lékař Christian Splieth.
V 80. letech 20. století měly podle něj dvanáctileté děti v Německu průměrně sedm zubních kazů, dnes je to jen 0,7 zubního kazu ve stejné věkové skupině. To odpovídá snížení o 90 procent.
V Česku se podle dostupných statistik kazivost zubů dvanáctiletých dětí snížila mezi roky 1998 až 2012 o 52 procent. Mnohem víc jich má úplný chrup bez kazů a plomb a přibylo dětí, které mají kazy řádně ošetřené.
V rychle se rozvíjejících státech se naopak počet zubních kazů u dětí zvyšuje. "S narůstajícím bohatstvím stoupá v těchto státech konzumace cukru," konstatoval Splieth. Zároveň však není ještě v těchto zemích ustanoven fungující systém prevence a péče o zuby.
Snížení počtu kazů ve většině průmyslově vyspělých zemích spojují vědci s pravidelným čištěním zubů a s používáním past s přídavkem fluoridu. K tomu lze připočíst i pravidelné preventivní prohlídky u dětí od tří let i u mladistvých. Stále více dětí také navštěvuje mateřské školky, takže se lépe daří zacílit preventivní péči.
"Od 50. a 60. let (20. století) jsou příčiny vzniku zubních kazů známy. Ve společnosti se povědomí o tom rozšířilo, takže dnes už lidé nemusí končit jako mnozí jejich prarodiče s kompletně umělým chrupem," pokračoval podle DPA Splieth.
Čeští stomatologové varovali, že na pravidelnou prevenci k zubaři chodí jen 40 procent dětí v předškolním věku. Výsledkem je, že každé čtvrté dítě už v raném věku má čtyři kazy a víc.
V počtu kazů u mladých lidí se podle německých studií odráží i společenský status jejich rodiny. U patnáctiletých Němců z vyšší sociální vrstvy bylo v průměru napočítáno 1,4 zubního kazu, u jejich vrstevníků ze sociálně slabších rodin to bylo již 2,1 zubu s kazy.
Proč se lidé bojí k zubaři?
Způsobují to zřejmě až geneticky předávané zkušenosti minulých generací. Po dlouhá staletí totiž naši předci nezřídka umírali nejen hlady či na tehdy neléčitelné choroby potažmo rukou nějakého nepřítele, kterého ani neznali nebo rukou svého pána, kterého znali až moc dobře, ale nezřídka i na komplikace po extrakci zubu. Řečeno prozaicky – skonali bolestivou smrtí na infekci po vyrvání bolavého chrupu.
Pokud vás ve středověku rozbolel zub, a ti co je zub někdy bolel mi jistě potvrdí, že dokáže bolet vskutku příšerně, nebylo jiného opravdu účinného řešení než onu stoličku či řezák vytrhnout. Zuby trhal většinou místní kovář (zřejmě proto, že on jediný měl běžně po ruce kleště). Druhou variantou bylo vydat se všanc různě experimentujícím šamanům, kteří kupříkladu vkládali do vykotlaného zubu vraní lejna či se pokoušeli vyvrtat do postiženého chrupu díru vrtákem na ruční či nožní pohon.
Není proto divu, že k podivně se usmívajícímu člověku, byť ustrojenému v bílém čistém plášti, ovšem s ostrým kovovým nástrojem v ruce, který nás vyzývá, abychom otevřeli ústa, stále cítíme instinktivní hrůzu.
Moderní zubní lékařství se prvoplánově zabývá především prevencí zubního kazu a onemocnění dásní. Pokud se tedy váš zubní lékař naprosto nezajímá o vaši ústní hygienu – něco není v pořádku. Určitě to není proto, že byste si dokonale čistili zuby. Ještě nebyl objeven člověk, který má vrozenou schopnost dokonale odstraňovat zubní plak ze všech ploch a míst, které se v ústní dutině nalézají, uvedl server zuby.cz.
Dokonce i u talentovaných jedinců, kteří prošli několikerou odbornou instruktáží správného čistění zubů a kteří jsou v přístupu k ústní hygieně příkladně zodpovědní, je nutná pravidelná kontrola. Jen zubní lékař či dentální hygienistka totiž včas odhalí, zda při čištění zubů nevědomě vynecháváte nějaké to místečko, kde se vám ukládá plak, vzniká zubní kámen a množí se bakterie zubního kazu.
Související

Zubní amalgámy jsou definitivně minulostí. V EU vstupuje v platnost konec rtuti

VZP prozradila, kdy za nás uhradí plombu u zubaře. Nejlépe jsou na tom děti
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák