Federace židovských obcí v ČR loni zaznamenala 1128 antisemitských incidentů, zejména nenávistných projevů na internetu. Je to o 254 více než předloni. Případy antisemitsky motivovaného násilí jsou v Česku stále ojedinělé, za loňský rok evidovala organizace jediné fyzické napadení. Uvedla to na dnešní tiskové konferenci.
Nenávistné projevy na internetu - články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky - tvoří 98 procent všech zaznamenaných incidentů. "Nárůst výskytu souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti, kterou stejně jako v roce 2020 významně ovlivňovala pandemie nemoci covid-19," sdělil předseda federace Petr Papoušek.
Za znepokojivý trend označila organizace zvýšený počet evidovaných projevů vyhrožování, schvalování, ospravedlňování či vyzývání k fyzické agresi. "Ačkoliv se počet těchto incidentů stále pohybuje v řádu nižších desítek, jejich meziroční nárůst je skoro dvojnásobný," upozornila. Doplnila, že v Česku loni - podobně jako v zahraničí - výrazně vzrostly antisemitské výpady ze strany příznivců extrémní pravice.
"Antisemitismus v internetovém prostředí nelze podceňovat. Analýza zahraničních násilných antisemitských útoků a profilu jejich pachatelů potvrzuje, že aktu násilí téměř vždy předchází radikalizace a nenávistné projevy ventilované na internetu," varovaly židovské obce obdobně jako v předchozím roce.
Odhadovat, zda se na příštích statistikách projeví letošní dočasné zablokování osmi dezinformačních webů, je podle Papouška předčasné. Zbyněk Tarant z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity na dotaz ČTK uvedl, že většina těchto webů patřila k významným šiřitelům antisemitského obsahu v Česku. Přesto podle něj budou důsledky zablokování minimální, protože většina webů se přesunula na zahraniční domény. "Tato scéna se spíše zatlačila hlouběji do podzemí a naučila se lépe pracovat s moderními technologiemi," podotkl.
Papoušek doplnil, že za důležité v tomto ohledu pokládá to, že Evropská unie vyvíjí značný tlak na platformy jako je Facebook, Instagram, Amazon či Google.
Loni také vznikla první evropská strategie boje proti antisemitismu. Ministerstva vnitra a zahraničních věcí v současné době pracují na národní strategii. Podle Veroniky Roubíček Šternové z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra bude ČR tuto problematiku řešit i při nadcházejícím předsednictví v Radě EU. "Pro Francii byl nárůst antisemitských incidentů důležitým tématem. My určitě navážeme, budeme se tomuto tématu věnovat," řekla.
Federace židovských obcí loni zaznamenala také tři znehodnocení židovského majetku a pět případů vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství. V těchto kategoriích byl počet evidovaných incidentů srovnatelný s předchozími roky.
Podle organizace je pravděpodobné, že skutečný počet antisemitských incidentů byl loni vyšší. Oběti či svědkové projevů antisemitsky motivované předsudečné nenávisti se totiž často rozhodnou tyto činy nenahlásit příslušným orgánům nebo si z různých důvodů nepřejí sdělovat detaily svých negativních zkušeností.
"Přes závažnost některých zjištění je nutné opět konstatovat, že Česká republika představuje pro židovskou komunitu bezpečnou zemi, zejména pak ve srovnání s jinými státy střední a západní Evropy," uzavřela federace.
Tarant míní, že trend nárůstu antisemitských incidentů se dal do určité míry předpokládat a že zřejmě budou vzrůstat i letos, mimo jiné v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. V průzkumech veřejného mínění mají Češi vůči židovské menšině neutrální postoj, podle Taranta ale ve společnosti přetrvává latentní antisemitismus. "Je zde potenciál pro změnu v reakci na stimuly, jako je eskalace blízkovýchodního konfliktu nebo pandemie covidu-19," poznamenal.
Související
V Česku loni výrazně přibylo projevů antisemitismu
Židé v Česku a dalších zemích jsou vyděšenější než kdykoli předtím, ukázala analýza
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
před 1 hodinou
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
před 2 hodinami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 3 hodinami
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 5 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 5 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 6 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 7 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 7 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 8 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 9 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 10 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 12 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
Kyjev bude litovat a pozná ještě větší destrukci, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po sobotním útoku ukrajinských dronů na Kazaň. Na jeho výhrůžky upozornila ruská státní agentura TASS. Útok se obešel bez zranění, ve městě ale napáchal škody.
Zdroj: Lucie Podzimková