Další arbitr z kauzy Diag Human dostane tři miliony. Soud uznal nárok na odměnu

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiřkl dalšímu rozhodci z kauzy Diag Human Milanu Kindlovi odměnu přes tři miliony korun s úroky za práci na vleklém sporu státu s firmou na výrobu a zpracování krevní plazmy. Soudkyně Šárka Henzlová tak plně vyhověla žalobě bývalého děkana plzeňské právnické fakulty na ministerstvo zdravotnictví.

Vycházela při tom mimo jiné z toho, že Nejvyšší soud před nedávnem definitivně potvrdil za tuto práci stejnou částku Petru Kuželovi. Rozhodnutí není pravomocné. Ministerstvo podle mluvčí Gabriely Štěpanyové podá odvolání.

"Soud dospěl k názoru, že žaloba je po právu," prohlásila soudkyně. Smlouvu mezi arbitry a ministerstvem, přestože ji neuzavřely písemně, uznaly soudy za platnou. Podobně se vyjádřil ve svém závěrečném návrhu i Kindlův právník Tomáš Kindl. "V témže řízení byla jinému rozhodci soudem přiznána tato částka. Ultimátnější určení obvyklé částky neznám," dodal. Právní zástupce ministerstva s tím ale nesouhlasí, podle něj soudy věc hodnotily nesprávně.

"Ministerstvo zdravotnictví je toho názoru, že neexistence písemné dohody s podpisy obou stran na jedné listině vylučuje možnost jakékoliv úhrady odměny rozhodci ze strany státu, což byla do doby rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR ve věci rozhodce Petra Kužela převládající judikatura Nejvyššího soudu ČR," uvedla Štěpanyová.

Kindl se žalobou domáhá zaplacení 3,092.143 korun s úrokem. Podle něj mu byla tato odměna slíbena již v roce 2013, stát mu ale nezaplatil. Obvodní soud uznal Kindlův nárok již podruhé. Jeho první rozhodnutí z loňského roku však zrušil pražský městský soud.

Se státem se o vyplacení odměny soudili také další dva arbitři z kauzy Diag Human Kužel a Jiří Schwarz. Bývalý předseda Hospodářské komory Kužel loni v říjnu spor pravomocně vyhrál, Nejvyšší soud pak letos odmítl dovolání protistrany. Ministerstvo zdravotnictví mu tak musí zaplatit přes tři miliony. Schwarz se svou žalobou neuspěl.

Firma Diag Human se s Českem léta soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Zastupování v kauze Diag Human stálo ministerstvo zdravotnictví loni přes osm milionů korun. Za první pololetí 2019 vyplatilo advokátní kanceláři Bělina & Partners AK s.r.o dalších téměř šest milionů korun.

Související

Soud, ilustrační foto

Rakouský soud podpořil ČR v kauze Diag Human

Vídeňský zemský soud zrušil výkon rozhodnutí vydaný loni lucemburským soudem ohledně nároků společnosti Diag Human vůči České republice ve sporu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.

Více souvisejících

kauza: diag human soudy Milan Kindl (právník)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy