Asociace: Nákaza COVID-19 se potvrdila u 63 klientů domovů pro seniory

Nákaza koronavirem se dosud potvrdila u 63 klientů domovů pro seniory. Objevila se v šesti zařízeních. Infekci mají i čtyři desítky pracovníků. ČTK to dnes řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký. Poskytovatelé péče si od počátku března stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení. Každé dvacáté pak nemá vůbec roušky a respirátory.

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví by domovy měly vyčlenit desetinu lůžek pro své obyvatele s nákazou či v karanténě. Oddělit by pro ně měly i další prostory. Asociace upozorňovala na to, že to v řadě zařízení není možné. Zdravotnický resort o víkendu rozhodl o tom, že se pro nakažené klienty vyhradí 329 lůžek v pražských nemocnicích na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň a v Těchoníně. Další prostory by měly připravit kraje.

Asociace dosud zaznamenala 63 klientů a čtyři desítky pracovníků s nákazou v šesti domovech. Do poloviny z těchto zařízení se infekce dostala při návratu seniora z nemocnice. Podle nového nařízení by se lidé, kteří se do domovů nově stěhují a kteří se vracejí z nemocnic, měli nyní testovat. Horecký uvedl, že přesný postup ale dosud jasný není.

Podle aktuálního průzkumu, do kterého se od pondělního do dnešního rána zapojilo 278 zařízení z celé země, pět procent poskytovatelů vůbec nemá roušky a respirátory. Další čtvrtině nevydrží pak ani týden. Zásobu na víc než dva týdny má 30 procent zařízení.

Tři pětiny domovů nemají vůbec ochranné brýle. Necelá pětina je má ani ne na týden. Přes dva týdny se bez další dodávky obejde každé osmé zařízení. Dvě třetiny poskytovatelů uvedly, že nemají žádný ochranný oblek. Čtvrtině vydrží méně než týden. Řadě zařízení začíná také docházet dezinfekce.

Podle nařízení z minulého týdne má personál pravidelně klientům také měřit teplotu. Celkem 47 procent poskytovatelů nemá bezdotykové teploměry.

APSS i zdravotnické odbory už začátkem března žádaly pro pracovníky sociálních služeb o ochranné pomůcky. Upozorňovaly na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh. Ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že nejdřív je potřeba zásobit zdravotníky. Kraje si pak také stěžovaly na to, že dostaly k rozdělení výrazně méně ochranných prostředků, než očekávaly.

Podle průzkumu z poloviny minulého týdne, do něhož se zapojilo 347 zařízení, chyběly respirátory nejvyšší třídy v 90 procentech zařízení. Slabší respirátory a roušky neměl každý dvanáctý domov. Sedm z deseti poskytovatelů nemělo k dispozici žádný jednorázový ochranný oblek. Dvě třetiny si stěžovaly na to, že nemají žádné ochranné brýle.

Někteří členové vlády krátce po zveřejnění výsledků průzkumu oznámili, že do sociálních služeb míří 200.000 respirátorů. O víkendu uvedli, že se rozváží půl milionu pomůcek. Podle Horeckého sociální služby dostaly ale jen malou část.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Více souvisejících

Domov důchodců život Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy