"Už jsem se nehodila." Nezaměstnanost roste, podle ekonoma si ale vedeme dobře

Ekonomické dopady restriktivních opatření v souvislosti s epidemií koronaviru už jsou znatelné. Míra nezaměstnanosti už zaznamenala nárůst o šest desetin procenta, a to navzdory stále ještě trvajícímu programu Antivirus. I tak si ale Česko ve srovnání se zahraničím vede podle ekonoma Martina Slaného ještě pořád dobře. Nemusí to ale mít dlouhého trvání.

Úřady práce hlásí, že se na ně jejich noví klienti hlásí, protože přišli o původní místo, což z velké části zavinila koronakrize.

"Všechno pozavíralo, a tím jsem přišla o práci. Peníze mi chybí, potřebuji platit nájem, pojištění, jídlo a podobně,“ stěžovala si v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nezaměstnaná servírka Kristýna. "Přišla jsem o práci koncem června, protože jsem se už nehodila,“ postěžovala si další, která dříve pracovala jako provozní v mateřské škole.

Nejhůř je na tom automobilový průmysl

Řada uchazečů uvádí, že jim v hledání nového zaměstnání pracovní úřady příliš nepomáhají. "Na úřadě práce jsem jen proto, abych nemusel vyhazovat peníze za pojištění,“ řekl jeden z nich.

Zmiňovaná propuštěná provozní v mateřince Petra se do hledání nové práce pustila jednoduše přes internet. "Dá se sehnat, když člověk chce a nebojí se. Určitě i bez úřadu práce. V dnešní době stačí mít internet,“ informovala s tím, že už má novou práci v gastronomii.

Navzdory všemu si ekonom Martin Slaný pochvaluje, že má Česko stále nízkou míru nezaměstnanosti, tedy 2,6 %. "Před epidemií, v únoru, to byla pouze dvě procenta. Šest desetin procenta ovšem znamená zhruba 32 tisíc nových nezaměstnaných, což je relativně velký nárůst v takto krátkém období,“ upozornil.

Nezaměstnanost lze zaznamenat právě v těch odvětvích, kterých se dotklo uzavření provozů v březnu a dubnu. Pokles poptávky v ekonomice pak bude mít za následek menší počet pracovních míst i v jiných oborech. Z dlouhodobého hlediska to vypadá špatně s automobilovým průmyslem.

Češi si vedou dobře

Ekonom zároveň ubezpečil, že si Češi ve srovnání s EU, kde je už sedmiprocentní nezaměstnanost, vedou stále dobře. Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si v této souvislosti nemohla vynachválit program Antivirus. 

"Stále jsme premianti. Neznamená to, že máme vyhráno, ale zatím se nám nezaměstnanost daří držet na uzdě, a to zejména díky programu Antivirus,“ uvedla.

S tím ale nesouhlasí exprezident Václav Klaus, podle něhož se jedná pouze o fiktivní záchranu pracovních míst. "Nechá je nechodit do práce, sedět doma, ošetřovat někoho, nebo se starat o děti. To ale není žádná ochrana pracovních míst, to je vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ upozornil.

Martin Slaný řekl, že firmy sáhnou k úsporám hlavně na podzim, kdy se bude šetřit zejména na zaměstnaneckých benefitech.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Jana Maláčová (ČSSD) Úřad práce Ekonomika Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy