Bezdomovci by neměli být trestáni za porušení zákazu vycházení

Lidé bez domova by neměli být trestáni za to, když budou v době nočního zákazu vycházení na ulici. Vyplývá to z vyjádření ministerstva vnitra, o kterém ČTK informovala Armáda spásy (AS). Nařízení vlády o zákazu pohybu výjimku pro bezdomovce neobsahuje, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Radka Šubrta by však bylo jejich trestání za nesplnění zjevně nemožné povinnosti nejenom neúčelné, ale také nepřiměřené. Podrobnosti o stanovisku vnitra ČTK zjišťuje.

"Při zjištěné přítomnosti osoby bez domova na veřejně přístupných místech, zejména v době trvání zákazu či omezení volného pohybu osob (například noční veřejný dopravní prostředek, nádraží, náměstí a podobně) by měl být aplikován sociální a nikoli represivní přístup," uvedl podle AS mimo jiné Šubrt. Policisté by tak měli bezdomovce informovat o možnostech ubytování a doporučit mu přespání v těchto objektech.

Šubrt ale upozorňuje, že pobyt bezdomovce například v azylovém zařízení nelze žádným způsobem vynucovat. "Odbor bezpečnostní politiky v těchto případech doporučuje využívat spolupráce s fyzickými a právnickými osobami vykonávajícími činnosti v oblasti pomoci a podpory osobám v nepříznivé situaci. Půjde zejména o sociální pracovníky dané obce či poskytovatele sociálních služeb," doplnil Šubrt. Vyjádření odboru bylo podle AS zasláno státní i městské policii.

Podle národního ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy žije v Česku několik desítek tisíc lidí bez domova. Proto se s žádostí o stanovisko obrátil na ministerstvo vnitra a ministerstvo práce a sociálních věcí. "Obával jsem se toho, aby ve snaze uplatňovat v praxi nové nařízení vlády nebyli nově stíháni či sankcionováni lidé, kteří jsou již tak životem těžce zkoušeni, lidé, kteří dnes žijí na okraji společnosti," uvedl Krupa.

Krupa upozornil, že se vzhledem k počasí a i aktuální situaci začínají ubytovací kapacity AS plnit. "Kapacita v našich noclehárnách bohužel není nekonečná. Je potřeba, aby pomoc nabídla města, která jako jediná mají k dispozici volné objekty," dodal Krupa.

Od 21:00 do 05:00 jsou podle vládního opatření platného od středy 28. října do konce nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru povoleny jen cesty za prací, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku nebo venčení psa do půl kilometru od bydliště. Lidé musejí případně prokázat, proč z domova vyrazili.

Související

Bezdomovci

Německo musí řešit nový problém. Počet bezdomovců raketově stoupá

Počet lidí bez domova v Německu dramaticky vrostl a k červnu 2022 dosáhl čísla 447 000, což ukazuje odhad zveřejněný ve vydání Spolkového sdružení pro pomoc lidem bez domova (BAG W) s centrem v Berlíně. V roce 2021 bylo v Německu registrováno 268 000 lidí bez stálého bydlení. V úterý o uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

Bezdomovci

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy